Rybářský rozcestník

Světové úlovky – Steve Briggs

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!
Světové úlovky –  Steve Briggs

Štítky:

Světové úlovky

Steve Briggs

Jsem rád, že se nám v rubrice stále častěji objevují rozličné revíry z různých zemí. Kapraření se neuvěřitelně rozmohlo a rozšířilo do všech možných koutů světa. Staré známé revíry však zůstávají…

Giganti z Gigantiky

Rybáře na Gigantice v severní Francii zima nezastavila. Nejenže se tam sjeli v hojném počtu z celé Evropy, ale nachytali spoustu velkých ryb. Parta chlápků z Dánska využila svůj čas na jezeře maximálně. Vytahali z vody, co šlo. Všechno odstartoval Nikolas, který chytal na lovišti Baxters. Zdolal kapitálního lysce jménem Two Time a navážil mu 30,5 kg, což je jeho nová největší váha. To byl však teprve začátek fantastické výpravy. Postupně si totiž potěžkali tři další obry: Roberta 28,30 kg, Pip 28,10 kg a Immaculata 34,20 kg.

Parádní kapři se chytali na celém hlavním jezeře. Will obsadil loviště Stink a ulovil šupináče Heart Tail o váze 18,40 kg. Ricky zase bodoval na lovišti Alamo se šupináčem Vicarem 21,80 kg. Nekorunovaným králem party se stal Steve, který na lovišti Stock Pond chytil kapra, o kterém na Gigantice sní každý. Pod trofejním kusem Fudgy se váha pořádně prohnula. Měl 38,80 kg.

Výborně si vedli i rybáři na menším Road Lake. Úlovky tam sice byly menší než na hlavním jezeře, ale určitě stály za to. Většinou se pohybovaly mezi 15 a 18 kg, ale našlo se i pár větších. Mathias se na lovišti Billy´s swim radoval z kapra Decoye 20,30 kg a Simon si pomohl k lysci Box Mirror, který měl rovných 20 kg.

fudgys

Gigantica – Steve a trofejní Fudgy 38,80 kg

Nový rekord z Etang 52

Jack McManus strávil pár dní na francouzském jezeře, které si získává velmi dobrou pověst. Je jím Etang 52. Jack se usadil na lovišti 10 a zůstal tam celou dobu. Jako zkušený rybář začal nejprve echolotem mapovat dno a hledat místa vhodná pro umístění nástrahy. Narazil na vyvýšenou lavici, a když ji oťukal tyčí, zjistil, že je pevná. Zakrmil tam vydatně boiliem, peletami a kukuřicí. Z lodi pak spustil návazce přesně tam, kde je chtěl mít.

Podmínky neměl právě ideální, bylo jasno a v noci mrzlo. Kapři však i přesto byli při chuti a Jack vrněl blahem, když si na konto připsal nový rekord jezera 22,90 kg.

DSC_0617 copy

Francie, Etang 52 – Jack McManus – 22,90 kg

Kapr z hor

Terry Kelly pochází s Anglie, ale v současné době žije a pracuje ve Francii. Ve volném čase nejraději vyráží na zdejší ošidné svazové revíry. Dříve nejvíce času trávil u jižního pobřeží, ale poslední dobou míří více na sever a chytá v horách.

Měl v plánu rybařit na obrovské přehradě, která má rozlohu téměř 2800 ha. Po příjezdu na revír však zjistil, že hladina je hodně nízko. Navíc se ukázalo, že rybaření je povoleno jen na velmi malém prostoru, a tak své původní záměry přehodnotil. Času neměl nazbyt, počasí bylo příšerné, a tak se rozhodl jet na podstatně menší revír, který se na přehradu napojuje. 27hektarové jezero vypadalo slibně, a Terryho naděje se potvrdily. Během krátké doby, kterou mohl u vody strávit, nachytal devět ryb plus dvě pěkné osmnáctky. Všechny záběry mu přišly v noci, přes den si ani neškrtl. Vnadil boiliem Tandoori & Pineapple Crush od Nashe. Používal návazce Armourlink a háčky Fang Twister č. 2.

terry

Francie, Terry Kelly a jeho poklad z horského jezera

Kapří velikán z Polska

Už dávno není tajemstvím, že za velkými kapry se jezdí do Polska. Pouštění kaprů, které se tu již stalo běžnou součástí rybaření, nese své ovoce a kapři dorůstají úctyhodných velikostí. Daří se tu všem druhům. Loňský největší amur vážil 31,60 kg. Ulovil ho Piotr Chobotow z Dabrowé Gorniczy. Piotr rybařil na jezeře Pogoria. Obrovský amur mu zabral na 18mm jahodové boilie.

Další velký amur se chytil v listopadu. S největší pravděpodobností se jedná o největšího amura, kterého ulovila rybářka. Monika Lechowska-Bacia z Bedzinu svému úlovku navážila 26,40 kg. Políčeno na něj měla na svazovém revíru na jihu země. Zabral jí na ananasové boilie 24mm od Jet Fish. Na lovišti celkem zkrmila pořádnou dávku návnad, 300 kg kukuřice a 50 kg boilie.

V listopadovém čísle polského kaprařského magazínu Karp Max se objevilo neuvěřitelných devět kaprů přes 25 kg. Všichni pocházeli z Polska! Největší vážil 29,40 kg. Na slavném revíru Rybnik jej zdolal Rafal Szyndler. Nalákal ho na boilie Monster Crab/Strawberry od Ultimate Products. Druhý největší kus vážil 28,20 kg a pocházel z dalšího známého revíru Goslawice, který leží v severní části Polska. Ulovil ho Damian Musialowski. Třetí v pořadí skončil kapr 27,20 kg, kterého zdolal Marcin Myslinski na jezeře Sukiel u Oslztynu.

Výčet dalších šesti kaprů zahrnuje úlovky:

27 kg – Jerzy Mamczura, revír Rybnik

25,50 kg – Mateusz Plaza, revír Zgoda

25,50 kg – Robert Ociepka, revír Pstrazna

25,30 kg – Grzegorz Olesz, revír Pstrazna

25,20 kg – Marcin Herman, revír Debowa

25,10 kg – Przemyslaw Kaczmarek, revír Rostarzewo

FOTO: 25,20_MARCIN HERMAN copy

V Polsku se loni nachytala spousta velkých kaprů

MONIKA

Polsko – Monika Lechowska-Bacia – 26,40 kg

Pustý Cassien

S nástupem zimy se již tak dost omezený čas, kdy se může na Cassienu rybařit, ještě podstatně zkrátil. Přestože se na legendárním revíru dá chytat jen za světla, najdou se rybáři, kteří se tam vypraví. Zdejší kapři za to totiž stojí.

Na březích prakticky nebylo živé duše, což zas tak špatné není. Volných míst na výběr bylo, co hrdlo ráčí a kapři si nedávali až tak velký pozor. Někdy měli dost hlad a tak brali, co jim do cesty přišlo.

Dlouhou cestu z anglického Kentu na jih Francie vážil Stu Wallis s partnerkou Vix Coystonovou. Svěřili se do zkušených rukou kaprařského průvodce Davida Hyama, který jim poskytl nejen cenné rady, ale i příjemné ubytování. Soustředili se na severní rameno. Každý den zkoušeli jiné loviště a hledali ryby. Hladina rychle klesala a vše naznačovalo, že se kapři budou zdržovat v hlubší vodě. Jako první se úlovku dočkal Stu, kterému zabral malý šupináč. Jinak se bavil chytáním okounů na malý prut, který našel na břehu. Vix to vzala do svých rukou a vytáhla svého prvního cassienského kapra, kterému navážila 17,30 kg. Zasekla ho v hloubce v části známé jako 3rd Point a zdolávala ho z lodi.

Dalším nováčkem, který na břehy Cassienu zavítal poprvé, byl Craig Outram. Rybařil rovněž v doprovodu Davida Hyama a stejně jako řada lidí před ním se do jezera na první pohled zamiloval. Netrvalo dlouho a měl na kontě první úlovek v podobně lysce 16,30 kg. Ještě téhož dne se mu do podběráku podíval šupináč 17,90 kg. V dnešní době sice, soudě jen podle váhy, nepředstavují žádné obří úlovky, ale každý, kdo Cassien zná, potvrdí, že jsou mimořádné a určitě stály za to!

vix

Cassien – Vix Coyston 17,30 kg

Rafův výlet do Chorvatska

Belgický zkušený kaprař Raf Van Opstal dokáže najít velké kapry snad na každém revíru, kam se vydá. Loni jsme vám líčili jeho úspěchy na francouzských plavebních kanálech a tentokrát se vydal prozkoumat vody chorvatské. V Chorvatsku strávil plné dva týdny, ale názvy revírů nám neprozradil. Rozhodně nemůžeme říct, že by si dával s lovem na čas. Během prvních 24 hodin nachytal tucet ryb. Několik mělo kolem dvaceti a hvězdou úlovku se stal šupináč 32,70 kg. Všechny ryby Rafovi zabraly na samostatné nástrahy, což není poslední dobou úplně obvyklá nástraha. První den měl jezero prakticky celé sám pro sebe, ale pak dorazili další rybáři a to nebylo nic pro něj. Sbalil se a odjel domů. V březnu se však hodlá vrátit. To už ale bude mít jezero zamluvené celé jen pro sebe, aby „nezešílel“.

32kg copy

Chorvatsko – Raf Van Opstal – 32,70 kg

Obři ze závodů

Zástupci polské firmy Carpshop se v listopadu vydali do Chorvatska na jeden z nejznámějších kaprařských revírů, jezero Shumbar. Účastnili se rybářských závodů International Carpshop Cup, na které se zapsalo přes dvacet týmů z Polska a Ukrajiny. Závody na revíru mají již letitou tradici, ale velikost, které zdejší kapři poslední dobou dosáhli, je ohromující.

Největšího kapra vážícího úžasných 32,40 kg tu zdolal polský rodák Rafal Daczka. Jako by to samo o sobě nestačilo, jeden ukrajinský tým tu vytáhl dalšího kapra přes 30 kg.

32,4_Rafal Daczka copy

Chorvatsko – Rafal Daczka a král závodů 32,40 kg

Zima na Iktu

Dole v jižním koutě Francie na revíru Iktus se zase děly věci. Na hlavním jezeře se ulovilo hned několik kaprů přes 22 kg. Nejvíc jich zabralo na lovištích 1, 5 a VIP. Podstatně více o sobě však nechalo slyšet menší a méně známé přední jezero. Do povědomí rybářů se dostalo díky velkým jeseterům, kteří dosahovali váhy až 80 kg.

Jedná se o největší jesetery v celé Francii, ale vy určitě chcete vědět víc o zdejších kaprech, kterým se tu také daří výborně. Na břeh zavítalo několik pěkných tmavých lysců a šupináčů, kteří vážili až 25 kg. Dostala mě však fotografie dvou lysců, kteří vážili 25 a 26,30 kg. Bohužel u fotky nebyla jediná zmínka o tom, kdo kapry ulovil, ale vím jistě, že ten rybář byl šťastný jako blecha!

brace

Iktus – senzační duo 25 kg a 26,30 kg

Tomův šupináč

Tom Doherty se do hledáčků fotoaparátů dostal v okamžiku, kdy se mu jako prvnímu podařilo ulovit na anglickém revíru Avenue obřího lysce známého jako Big Rig. Od té doby Tom chytal na spoustě jiných revírů a nedávno se vydal i za moře na evropský kontinent. Konkrétně na jezero Serreire u Limoges ve Francii. Když máte osobák přes 30 kg, musíte pořádně roztáhnout křídla, abyste měli šanci ho překonat…

…jenže Tom neměl v plánu překonávat rekordy. Začátek výpravy se mu vlastně ani moc nevydařil. Chytal na lovišti Island, kde před ním Tim Paisley ulovil dva velké lysce, takže se musel hodně snažit. Tom se ale nedal zastrašit a hned na úvod si první den vytáhl svého největšího šupináče 24,10 kg. Tom zkrátka prožil super sezonu a na nedostatek velkých kaprů si stěžovat nemohl.

P1010023 copy

Francie, Serreire –  Tom Doherty

Maroko

Poslední dobou jsme toho o kapraření v Maroku moc neslyšeli. Teprve nedávno mi přišla zpráva, že kapři se na Bin El Ouidane chytají stále ve velkém a samozřejmě také pěkně rostou. Sam Jeffreys, který má teď rybolov na přehradě pod palcem, to zažil na vlastní kůži. Vodní nádrž je obrovská a žije v ní spousta ryb, jenže najít je, představuje pro příležitostného návštěvníka pořádně tvrdý oříšek.

Právě proto je tam k dispozici Sam, který pohyb na jezeře stále sleduje a ví, kde zrovna ryby jsou. Nachytal již spoustu kaprů a podařilo se mu i několik ke 20 kg, někteří jsou opravdu parádní.

SJ

Maroko, Bin El Ouidane – Sam Jeffreys

Steve Briggs

Nejčtenější články

Jak zpracovat sumce

Lovem sumců se zabývám delší dobu. Rád se podělím s rybáři o mé zkušenosti, jak takový úlovek zpracovat. Ideální sumec pro kuchyňské zpracování je, podle mě, do 130 cm jeho délky. Větší kusy jsou příliš tučné a to i na uzení, ty já osobně vracím vodě. Často čtu, že sumce je potřeba, před jeho kuchyňským zpracováním celého stáhnout, což je nesmysl. A to platí i v momentě, když chci sumce vyudit. Ze sumce nejprve použiji první 40 cm za hlavou, říkám tomu sumčí svíčková, ideální část sumce na sumčí guláš, filety a nugety (kostky) na opečení a na další kuchyňskou úpravu, například na pomazánky z vařeného masa, ceviches atd. Břicho a maso z hlavy používám na polévku. Zbytek sumce s kůží nařežu na 10-15 cm velké kusy, samozřejmě jdou udělat i menší kusy, na uzení. Mnoho rybářů také neví jak sumce šetrně zabít. V tomto článku najdete můj osvědčený postup zabití sumce a rozdělení sumčího masa podle způsobu tepelné úpravy masa sumce.

Čeští handicapovaní rybáři vezou bronz z mistrovství světa!

Skvělého úspěchu dosáhl tým českých handicapovaných rybářů na Mistrovství světa v bulharském Plovdivu (14. – 15. 6.), kde získal bronzové medaile. Skončilo tak osmileté čekání na cenný kov. Český tým handicapovaných rybářů tvořili téměř výhradně členové místní organizace Kladruby u Vlašimi. Zisk medaile je o to cennější, že Češi na světovém šampionátu startovali s největšími zdravotními handicapy z všech zúčastněných týmů…

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.