Rybářský rozcestník

Světové úlovky – komu se nelení, tomu berou

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

KULATÁ DESÍTKA

Do Chorvatska to mám z rodné Anglie daleko. Hodně daleko. Abych se tam dostal, musím za volantem strávit dobrých osmnáct hodin a projet osm zemí. Dlouhá cesta mě však od návratu na jezero Sumbar, který si pomalu ale jistě dělá v kaprařském světě dobré jméno, nemohla odradit. Vypravil jsem se tam společně s Thomasem Duncan-Dunlopem. Jak jsem již naznačil, nerybařil jsem tam poprvé. Asi před dvanácti lety jsem tu byl na závodech s Robem Hughesem. Již tehdy měl revír očividní potenciál, ale kapři tehdy byli jaksi mnohem menší.

Nyní v roce 2017 už se sice nedají tak snadno přelstít, jako dříve, ale zase mají mnohem zajímavější váhu. Spousta jich váží přes 20 kg a objeví se i větší kusy.

Hlavním cílem mé chorvatské výpravy bylo ulovení kapra přes 50 liber (22,70 kg). Pokud by se mi to podařilo, zarovnal by se počet zemí, kde jsem chytil kapra této velikosti, na rovných deset. Lákavá představa, že? Splnila se mi několik dní po zahájení výpravy. Hlásič se od začátku ozval teprve podruhé a jeho zvuk zahájil dlouhý tuhý souboj, který ještě ztěžovalo odpolední vedro. Asi po dvaceti minutách se mi do sítě konečně překulil velký šupináč. Na první pohled mi bylo jasné, že přes 50 liber mít bude. A s přehledem. Nakonec měl spíš k 60 librám. Když jsem ho pověsil na váhu, vyhoupla se na 27,20 kg. Mise splněna.

Kapr mi zabral na ručně vyrobenou kouli Scopex-Squid, u které jsem zakrmil 2 kg boilie stejné příchuti ve velikosti 15 mm a pletami Key Cray. Na koncovou udici jsem použil 30 cm 25lb šňůry Combilink Silt, 140g olovo ve tvaru ploché hrušky a zakončil jsem ji háčkem č. 4 Fang Uni od Nashe.

Ani Thomas nezahálel. Jeho dva největší kapři byli oba lysci a měli také přes 50 liber. Ten větší 26,60 kg. Nachytali jsme dost ryb, ale rybaření nabralo spád v okamžiku, kdy jsme začali nastražovat plovky.

Moje 10. padesátka z Chorvatska

Moje 10. padesátka z Chorvatska


OBR rekord

Když belgický rybář Thierry Podevijn vyrážel na chorvatské jezero Sumbar, cítil v kostech, že se mu zadaří něco solidního. Společnost mu dělala jeho žena Candy a celou výpravu organizovala sehraná dvojka Ardy Veltkamp a Kristof Cuderman. Díky tomu, že na jezeře už byl a něco o něm věděl, výpravu si předem naplánoval. Podařilo se mu zajistit si dobré loviště, a tak nebylo divu, že mu ryby braly od začátku. Hned zkraje výpravy nachytal slušné kapry i amury do 26 kg. Zhruba v půlce výpravy mu brzy ráno přišel další záběr. Tentokrát se ale na háčku ocitla podstatně větší ryba. A bylo to znát. Thierry se ale s obrem jaksepatří popasoval a vytáhl na břeh ohromného lysce. Váha se pod ním pořádně prohnula. Měl 36,80 kg. Zabral na mělké lavici docela daleko od břehu, kde Thierry vnadil boiliem a kukuřicí.

Chorvatsko – Thierry Podevijn 36,80 kg

Chorvatsko – Thierry Podevijn – 36,80 kg

 

RAINBOW

Na slavném francouzském jezeře ryby celkem berou, jenže vesměs jen na jistých lovištích, takže pokud se dostanete jinam, šance radikálně klesají. Není žádným tajemstvím, že celé jaro a léto bylo zemí zaslíbenou loviště č. 21. Když se tam někomu podařilo dostat, mohl si mnout ruce. Jedním ze šťastných rybářů byl Brian Boll, který si tam užíval skvělou výpravu. Ryby mu braly pravidelně. Když tam však před ním byl Alijn Danau z Belgie, neměl se ani zdaleka tak dobře. Tehdy totiž ještě panovaly vysoké teploty hodně přes 30 °C a on seděl na nejteplejším lovišti, kde se před slunečními paprsky neměl kam schovat. Připadal si prý jako v peci. Navzdory horku a letargické náladě kaprů se mu ale podařilo nachytat 23 ryb. Největší byl lysec 30,5 kg. Poštěstilo se mu ulovit i lysce 24,60 kg, který se na břehu ocitá jen zřídka. Je to teprve podruhé, co s jistotou víme, že byl uloven. Alijn ho naposledy viděl v roce 2011, když ho na lovišti 7-8-9 chytil jeho kamarád. Určitě byl uloven víckrát, ale jisté je, že z vody se jen tak snadno vytáhnout nenechá. Alijn vnadil boiliem CCMoore Odyssey a chytal na pruty Shimano Velocity 10´ a šňůru Power Pro 0,41.

Na ostatních lovištích se toho moc nedělo, několik solidních úlovků se ale objevilo. Na lovišti Island rybařil Daniel Fnukken Andersson a zabral mu lysec 1000 Scales. Další kapr, který se tu hned tak nevidí. Po tření mu lehce klesla váha na 29,5 kg. Na rainbowské břehy se zase jednou vrátil Colin Richards a tentokrát se usadil na lovištích 1 a 2. Po pěti malých rybách si udělal radost lyscem 24,5 kg. Mezitím si na lovišti 14 plnil své sny Tomasz Cywka z Polska. Zpočátku mu hlásiče sice ani nepíply, ale pak přišel záběr od bojovného kapra. V podběráku mu skončil parádní 34kg šupináč. Teď, když už jsou skoro všichni staří veteráni pryč, ujímá se vlády nová generace a o pětatřicetikilové kapry není nouze. Mám dojem, že nás v příštích letech čeká na Rainbow návrat starých zlatých časů.

Rainbow – Alijn Danau se sice málem upekl, ale vytáhl si třicítku
Rainbow – Alijn Danau se sice málem upekl, ale vytáhl si třicítku

 

PŘÍJEMNÉ SETKÁNÍ

Echo Pool je úžasný revír poblíž Limoges ve Francii. Navzdory nevelké rozloze se tu chytají pořádní kapři. Bohužel mi však přišla smutná zpráva, že zdejší největší kapr Colin byl v létě nalezen mrtvý. Již začátkem roku hodně ztratil na váze a nakonec umřel.

Mnohem veselejší je skutečnost, že v jezeře žije dost dalších velkých ryb. Osobně se o tom mohl přesvědčit Tobias Steinbruck z Německa, který tam nedávno prožil senzační výpravu. Mimochodem, Tobias je první kaprař z Německa, který na Echo Poolu rybařil. Nadšeně mi líčil, jak se mu podařilo zahlédnout hned dva ze zdejších velikánů. Během jeho výpravy panovala vedra a bylo jasno. Jeho to však odradit nemohlo. Posháněl si pár dobrých rad a dal dohromady plán útoku. Vyšel mu parádně. Tobias si nakonec vytáhl dva nádherné lysce. První se jmenoval Bambi a vážil 25 kg. Úlovek, který by nejednomu z nás bohatě vystačil na celou výpravu. Pak se mu ale poštěstil další fantastický záběr. Zdolal Gordona, kterému navážil 32,80 kg.

Vzhledem k náročným podmínkám, kterým musel Tobi čelit, se jedná o neskutečný výsledek. Tobias ovšem plánuje návrat. Chce se na Echo Pool vrátit na podzim, až se ochladí. Doufá totiž, že se mu podaří přelstít dalšího obra zdejších vod. Barrela, který je v současné době pravděpodobně největším kaprem jezera.

Echo Pool – Tobias Steinbruck s Gordonem 32,80 kg
Echo Pool – Tobias Steinbruck s Gordonem – 32,80 kg

 

LYSEC Z MAYENNE

Nemůžu si pomoci, ale ulovení říčního kapra na některém z evropských toků, stále považuji za něco mimořádného. Na řekách totiž v Evropě moc lidí nechytá.Téměř vždy jde o neznámého kapra, a přestože většinou nedosahují velikosti svých bratranců z jezer, představují úctyhodný úlovek. Matthew Collins rybařil na řece Mayenne v severozápadní Francii a vysloužil si tam lysce 18,60 kg. Chytal na lovišti nedaleko města, ale přímo ve městě nebyl. Nešel do neznáma, už tam zhruba před třemi lety rybařil. Chtěl nějakou změnu, a tak se tam na zkoušku vrátil. Jako vždy začal krmnou kampaní. Zakrmoval 2 kg doma rolovaného boilie. Matthew většinou může chytat jen po večerech, takže je pro něj vnadění představuje nezbytnou součást strategie. První večer o záběr přišel. Kapr se mu vypnul u vázky.  Přestože odešel s nepořízenou, alespoň měl jistotu, že ryby v lovišti má. Hned druhý den odpoledne přispěchal zpět s novou náloží krmení. Nechtěl, aby mu loviště vybílili cejni, a tak ke dvěma udicím přihodil ještě po stovce koulí navíc. Deset minut po půl desáté večer se mu rozjel prut. Karp vyrazil jako torpédo. Zdolávat se mu ho dařilo jen díky tomu, že při navíjení popocházel dopředu a pak zase couval zpátky. Chtěl udržovat stálý tah, aby kapra nevyplašil. Rozhodně nepotřeboval, aby s sebou začal zmítat a děla nepředvídatelné výpady. Nepochyboval o tom, že se jedná o opravdu velký úlovek. Trvalo dobrých deset minut, než se mu podařilo krasavce zahlédnout na hladině pod stromem. To nejhorší měl za sebou, ale bitva ještě zdaleka nekončila. Ryba zas a znova neúnavně podnikala výpady přímo pod Mattovým prutem. Nechtěla se vzdát. Když se konečně přehoupla přes rameno podběráku, Mattovi si jaksepatří oddechl. Zajistil síť a začal kolem pobíhat jako šílený, aby si připravil scénu na několik selfie. Když si pak kapra v klidu prohlížel, nevěřil vlastním očím. Ryba byla naprosto úžasná. Krásnějšího říčního kapra by si snad ani nedokázal vysnít. Pro Matthewa byl 18kilový kapr z řeky nedosažitelným cílem. Hlavně proto, že nemohl chytat celý den a musel se spoléhat jen na krátké večerní výpravy za dobrého počasí. Jeho úlovek je však jasným důkazem, že nic není nemožné. Vždycky je to jen otázka času a úsilí, které je člověk ochoten svému snu věnovat. Matt ten svůj chytil na 13cm monofilový průběžný D návazec a vlastní těžké koule o průměru 20 mm, kterým říká Nutty Banoffee.

Francie - Matthew Collins a jeho říční krasavec
Francie – Matthew Collins a jeho říční krasavec

 

NOVÝ REVÍR

Nadšenci ze společnosti Armfield Angling strávili spoustu času zkoumáním a prohlížením perspektivních francouzských revírů. Řady nabízených revírů rozšiřují jen o skutečně výjimečné revíry, které navíc osobně vyzkouší. Jejich poslední objev nese název Les Chateliers, rozkládá se v malebné krajině na 24 hektarech. Revír nabízí devět dobře situovaných lovných míst a úžasné 2 ha volné vody před dvojitým místem. Obsádku tvoří na 800 ryb ve váhovém rozmezí 10 až 27 kg. Jedná se o směs šupináčů a lysců, ale v jezeře se najde i 30 amurů do 20,5 kg.

Nový revír na obzoru
Nový revír na obzoru

 

NÁVRAT NA LES SAISONS

Mark Simmons, Mark Watson a Pete Hartley se po třech letech, kdy jezdili chytat na Lac du Menhir, vrátili na revír Les Saisons. První noc jim všem přinesla záběr. Do prutu se opřeli prakticky ve stejném okamžiku, a všichni nakonec měli dvojité záběry. Mark Watson chytal na lovišti 11 a za týden ulovil osm kaprů, z nichž největší vážil skoro 18 kg. Pogratulovat musím i Marku Simmonsovi, kterému se podařilo zdolat zdejšího největšího kapra a získal tak nový osobní rekord 24,10 kg. Mark se usadil na lovišti 7/8 a celkem nachytal 24 kaprů. Tři z nich měli kolem 20 kg a šest přes 15 kg. Pete Hartley si vybral jedničku, kde mu zabralo sedm ryb a stejně jako Mark si vysloužil nový osobák, šupináče 21,30 kg.

Francie, Les Saisons – Pete Hartly 21,30 kg
Francie, Les Saisons – Pete Hartly – 21,30 kg

 

Francie, Les Saisons – Mark Simmons 24,10 kg
Francie, Les Saisons – Mark Simmons – 24,10 kg

 

IKTUS V AKCI

V současné době už se nikdo nediví tomu, že na jihofrancouzském revíru Iktus se pořád něco děje. Pro změnu tentokrát převládly úlovky kaprů nad jesetery. V hlavním jezeře žije asi deset kaprů nad 30 kg a pár se jich ocitlo na břehu, stejně jako několik dvacítek.

Na třináctce si Raymond pomohl k parádnímu lysci 25,60 kg a několika dalším moc pěkným rybám. Na VIP lovišti (8) rybařil Mathieu, člen týmu Bestoofish, a zdolal ukázkového lysce 26,30 kg. Čtyřka není sice nejoblíbenějším lovištěm, okolní si rybáři většinou vyberou dříve, ale v uplynulém měsíci ukázala, že má co nabídnout. Na břeh se tu dostalo několik velkých kaprů přes 20 kg.

Skutečnou bombu pak představuje lysec 32 kg. Jedná se o třetího kapra přes 32 kg, který byl na Iktu uloven. Živý důkaz toho, jak jezero a jeho obyvatelé prosperují. Další hvězdou se stal velký šupinatý lysec vážící 27,70 kg, který společně s dalšími velkými rybami zabral na krajních lovištích 1 a 2.

Když na pár dní zavládl klid a ryby nebraly, porybní se rozhodli, že z vody vytahají staré vlasce, které se během lovu nevyhnutelně zachytávají na vázkách. Vzali si na pomoc pár potápěčů, kteří jim pomohli vylovit z hloubky vlasce, olova a další poztráceného vybavení. Rybářům se teď díky tomu bude chytat o něco snadněji.

Francie, Iktus – senzační úlovek 27,70 kg
Francie, Iktus – senzační úlovek 27,70 kg

 

KRASAVEC Z NEZNÁMA

Parádní lysec 27,70 kg změřil své síly s Connorem Beardwellem, který z Anglie zamířil přes kanál La Manche do Francie, aby tu zkusil své štěstí. Název lokality, kde rybařil, nám však neprozradil. Víme však, že mu zabral na boilie Key Cray od Nashe, které doplnil dipem stejné příchutě a krmítkovou směsí. Connor sice není extra sdílný, ale i tak díky za úlovek!

Francie – Connor Beardwell 27,70 kg
Francie – Connor Beardwell – 27,70 kg

 

VE VÍRU ZÁVODŮ

Mám dojem, že stále více rybářů chce měřit síly s ostatními nadšenci, a proto se ve spoustě zemí koná tolik závodů. Nejvíce rybářů, kteří vyrazí na ryby do zahraničí, míří stále do Francie, kde mají k dispozici nejen nepřeberné množství revírů, ale i závodů. Neil Golden se zúčastnil evropského poháru na Etang de Cache. Jeho výsledek byl ohromující. Díky boilie Scopex Squid a Key Cray nachytal téměř 550 kg kaprů živé váhy. Největší měli 20 kg, což představuje opravdu akční lov, který ho jistě posunul na žebříčku dost vysoko.

Francie, Etang de Cache – Neil Golden s částí svého úlovku ze závodů
Francie, Etang de Cache – Neil Golden ve víru dění

 

ŠUPINÁČ Z JAPONSKA

Úlovek z dalekého konce světa mi vždy udělá velkou radost. Tentokrát mám však něco extra. Skutečnou exotiku. Už je to pěkná řádka let, co jsme tu měli japonský úlovek. Yohei Ochiai píše pro japonský kaprařský časopis. Poslal nám fotku šupináče, kterého ulovil na úpatí hory Fuji na jezeře Kawaguchiko. Myslím, že se mnou budete souhlasit, že to je jedna z nejzajímavější lokalit, kam se dá na kapry vyrazit. A Nash si může na seznam připsat další zemi, kde na jeho Key Cray boilie kapři berou. Gratulujeme, Yohei!

Japonsko – Yohei Ochiai
Japonsko – Yohei Ochiai

 

EBRO

Uprostřed léta přebírají vládu na španělském Ebru sumci. Čím je voda teplejší, tím aktivnější jsou. A vzhledem k tomu, jakých velikostí tu dorůstají, nikdo se nemůže kaprařům divit, že si chtějí také nějaký velký kus vytáhnout. Na sumce se zaměřují i zdejší rybářští průvodci, kteří moc dobře vědí, že léto je časem sumců a skýtá možnost parádní výpravy. Ditch Ballard z Ebro Mad Cats zajistil svým klientům skvělé úlovky. Mezi obří sumce se jim sem tam připletl i nějaký ten menší kapr. Rovněž Nick Shattock se postaral o to, aby jeho zákazníci prožili nezapomenutelnou výpravu. I mezi jejich velkými sumci se objevila hrstka kaprů. Připravil jsem si pro vás fotku Tonyho Everitta s nádherným říčním kaprem. Tony si nezvolil zrovna snadnou cestu k úspěchu, když se v těch vedrech zaměřil jen na kapry, ale úsilí se mu vyplatilo. Nachytal pět patnáctek, největší šupináč vážil 16,30 kg. O čtyři úlovky přišel.

Španělsko, Ebro – Tony Everitt 16,30 kg
Španělsko, Ebro – Tony Everitt – 16,30 kg

 

AKCE NA BRIGUEUIL

Na francouzském revíru Brigueuil panovalo pěkné letní počasí a vyhlídky byly příznivé. Z Anglie sem dorazil Stu, Simon a Stacey. Usadili se na lovištích 6 a 7. Zakrmili boiliem Salty Squid a uvázali si ztužené návazce. Dohromady nachytali šestnáct ryb, pět přes 15 kg, jednu osmnáctku a dvě dvaadvacítky.

Deanovi a Paulovi, kteří sem jezdí chytat pravidelně, se tentokrát dařilo lépe než v minulosti. Paul výpravu skončil se sedmi úlovky do 18,30 kg. Seděl na jedenáctce. Dean na osmičce nachytal pět kaprů, největší měl 18,80 kg. Největší kapr týdne vážil 25 kg. Byl to šupináč, který zabral Andremu na lovišti 10.

Následující týden se na revír sjeli jen čtyři rybáři a rozmístili se na březích pěkně pravidelně, což jim určitě pomohlo k dobrým výsledkům. Joska poprvé chytal na lovišti 11 a během bouří, které za jeho výpravy zuřily, byl rád, že se mohl schovat do chatky, která tu je k dispozici. Vnadil tygřími ořechy a boiliem s příchutí krill nebo ryba. Hned první úlovek mu přinesl nový osobní rekord 22,5 kg. Super začátek. Nakonec si na konto připsal sedm kaprů.

Na loviště s chatkou naopak pokaždé míří Heiko z Bavorska, který na jezero jezdí s rodinou. Doprovodil je švagr Hubert, který v současné době žije v Belgii. Stejný kousek jako Joskovi se povedl i Hubertovi. Také on si jako prvního vytáhl nový osobák. Pěkná dvacítka mu zabrala na Scopex Squid. Dohromady nachytali osm ryb, pět přes 15 kg a dvě ke 20 kg. O největšího kapra týdne se zasloužil pravidelný návštěvník Andy a jeho žena Cas na lovišti 8. Nevěděl, kam dřív skočit. Navijáky se mu vůbec nezastavily. Jako druhý mu zabral nový osobák, nádherný lysec 23,60 kg, který nedokázal odolat boilie Hybrid od Mainline, které Andy nastražil nedaleko stulíků. O pár dní později mu na stejnou nástrahu zabral další lysec 22,80 kg. Následovali jej kapři 21,80 kg, šupináč 20 kg, lysec 19 kg a další osobák 25 kg, opět lysec. Spolkl kouli Banoffee od Mainline. Focení ve vodě Andy ale bohužel nešlo tak dobře jako samotné rybaření. Jednomu kaprovi se podařilo vyklouznout ještě, než cvakla spoušť. Celkový úlovek čítal 39 ryb.

Francie, Brigueuil – Andyho senzační výprava na osmičce
Francie, Brigueuil – Andyho senzační výprava na osmičce

 

NOVINKY Z MILLSTONE POOL

Když se počasí na Millstone Poolu konečně ustálilo, začalo se blýskat na lepší časy. První týden šplhaly teploty ke třicítce, i když pár dní bylo celkem chladno. Na několika ulovených rybách bylo ještě znát, že nedávno proběhlo tření. Celkem zabralo 53 kaprů. Objevila se 1 čtyřiadvacítka, 7 dvacítek a 14 patnáctek. Steve Bateman nachytal 18 ryb, největší měla 25 kg.

Vyhlídky na pravidelné úlovky vyletěly komínem hned následující týden, kdy pět rybářů ulovilo pouhých sedm kaprů. Sice mezi nimi byl 24,5 kg, ale stejně nic moc. Další partě se už dařilo o poznání lépe. Nachytali 27 ryb a podobně na tom byla i následující skupinka, která zdolala dvacet kaprů. Pak teploty vyletěly vysoko přes třicítku.

Poslední týden se ulovilo také dvacet ryb, ale rozdělili si je mezi sebou jen dva rybáři. Josh Castle na osmičce si vytáhl devět kousků včetně nového osobáku 23,60 kg. Matt Rose seděl na jedenáctce a připsal si jedenáct ryb. Dva největší lysci měli 21,30 kg a 23,20 kg. Kapři brali na Cell a Hybrid od Mainline.

Francie, Millstone Pool – Ian Ockwell 26,90 kg
Francie, Millstone Pool – Ian Ockwell – 26,90 kg

Steve Briggs

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!