Rybářský rozcestník

Sportcarp – IBCC 2016

20.6.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Letošní rok jsme se premiérově vydali na tento prestižní závod na Balatonu. A to ve složení Daniel Němec, Miroslav Ešpandr a Lukáš Dostál. Ze zkušeností let minulých, konkrétně ze dvou ročníků kaprařských závodů na tomto obrovském jezeře, jsme měli tak nějak jasno co a jak. S sebou jsme si vzali krom potřebné výbavy i odpovídající krmení. Konkrétně 100 kg řepky, 50 kg kaprové směsi Konopásek, 20 kg pelet, 20 kg boilies GLM Krill a pak po deseti kilech Wizarda, Liver Protein Maďarská klobása a Chilli Fruit. Nakládka věcí probíhala v noci a do postele jsme se dostali až dlouho po půlnoci. Cesta proběhla zcela bez komplikací. Po příjezdu na místě potkáváme další české teamy a tak při pivu diskutujeme o všem možném. Jednu noc přespíme u vody a následující den úspěšně projdeme kontrolou člunu. V mezičase se podaří úspěšně vyhrát hod kobrou na cíl a po obědě z místní kuchyně vyčkáváme zahajovací ceremoniál a odpolední losování. Moc si přejeme vylosovat nějaké krajní místo na severní straně, kterých je celkem dost. “Bohužel” se nám daří pravý opak, místo 74 na jižní straně. Se setměním vyrážíme hledat místo. Navigace ukazuje neuvěřitelných 98 km od místa losování! S pomocí jednoho z rumunských teamů, který nás ve městečku Fonyod nasměrovává k místu, zde po krátké obhlídce jdeme spát, abychom načerpali sílu na ranní přípravy. Ráno nás probouzí opravdu silný vítr a musíme ustupovat postupující vodě, kterou ženou postupně vlny po břehu, kde je naše lovné místo. V průběhu dopoledne se dozvídáme, že start je přesunut z poledne na 19h. To nám dalo čas na průzkum okolí. Po prozkoumání okolních lovných míst zbyl i čas na průzkum blízkého městečka. Do teď vidím nechápavý pohled obsluhy v restauraci na návštěvníky v holínkách :) Nějak kolem 17h začínáme připravovat věci a navazujem vše na odhoz.

Jsou obrovské vlny a fakt silně fouká. V 19h to jen tak na blind hážeme do vody a trošku přikrmujeme. K našemu údivu kolem 21h je odvolán zákaz zavážení. Vítr se nijak výrazně neztišil a vlny jsou stále šílené. Přesto se nám v průběhu noci podařilo usadit tyčovky a zavézt všechny pruty. Tuto noc jsme byli na vodě jako jediní z našeho okolí! Jako první zákrm padlo do vody cca 20 kg řepky, 5 kg bolies a 20 kg Konopáska. Ještě v noci máme 2 záběry, ale jeden kapr je nebodovaný a druhý do prázdna. Hned ráno je vyhlášen zase zákaz zavážení. Všechny pruty co byly zavezeny z bouřlivé noci přinesly v průběhu dne záběr. Bohužel jen jeden kapr byl bodovaný.

Po setmění jako přes kopírák byl odvolán zákaz zavážení. S obrovským úsilím opět krmíme a zavážíme. Krmíme masivně mezi tyčovky, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 100 m a jsou umístěny na vzdálenosti cca 350 m ve 3 m hloubce. Dno je zde pevné plné sláviček a přechází místy v bahno. Pruty pokládáme na okraj krmení a dva zcela mimo z vnějších stran jen s hrstí boilies k nástraze. Okolní teamy se stále neodvažují na vodu a tak jsou všechny ryby jen pro nás. Kolem 22h jsou zavezeny dva pruty a další 2 jsou stále na břehu a bojíme se na vodu i my. Oba zavezené dávají rybu přes 10 kg a to asi 2 hodiny od závozu. Zdoláváme ze břehu, za rybou se jet asi ani nedá. Nabuzeni úlovky se hecujem a dokážeme všechny pruty zavést.

Do rána se nám daří vytáhnout dálší 2 bodované ryby. Po ránu se překvapivě ujímáme vedení! Úterní ráno se hladina postupně uklidňuje a začínají makat i okolní teamy. Na záběrech to jde znát, protože se o ně dělíme s okolnímy teamy, které nám dosud nekonkurovali. Začínáme experimentovat. Prozatím jsme všechny záběry měly na 24 mm GLM Krill. Buď to jedna koule na dno, nebo na panáčky.

Krmíme stále centrálně a lovíme kolem s hrstí návnad kolem. Na krmení ubíráme Konopáska a projevuje se to méně záběry od menších ryb… Pečlivě sledujeme počasí, abychom  věděli, kdy může nastat zákaz zavážení, aby se nám nestalo, že některý z prutů nebude zavezený na svém místě. Zákaz do konce závodu byl ještě několikrát! Průběžně jsme se stále drželi těsně na prvním místě, kdy nám stále šlapal na paty Nikl team z protějšího břehu. Poslední dny nám dělaly vrásky na čele sousední teamy, které nám dokázali “ukrást” spousty záběrů. Možná měly sousední teamy v posledních dnech i více záběrů než my, ale zdolávali nebodované ryby.

Nám se naopak celkem dařilo selektovat a minimalizovat záběry těchto ryb a lovit povětšinou bodované kusy. Závěr byl velice napínavý a na poslední den a noc byl na naše loviště přidělen zvláštní rozhodčí, pro dohled regulérnosti. Takovýto rozhodčí byl u prvních pěti teamů v průběžném pořadí.

Poslední noc byla asi ta nejdelší v životě. Dalo nám to 4 záběry a 3 bodované ryby. Nikdo nám neřekl vůbec nic a byli jsme jak na drátkách. Konec byl v sobotu v 8 ráno. Těsně před koncem dojel štáb Fishing and Hunting TV a hlavní rozhodčí Tamáš Corgo. Neřekl vůbec nic, někam telefonoval a odtroubil konec. Poté nám začal gratulovat a v tom přišla záplava euforie a zadostiučinění. Ten pocit přebil i obrovskou únavu z tohoto extra náročného týdne lovu a probdělých nocí.

Při balení za pomocí kolegů ze Sportcarpu, kteří za námi ráno přijeli z Čech, zjišťujeme, že člun utrpěl natolik, že nemá smysl ho vézt zpátky do Čech. Byl ještě děravější než kánoe Vinnetoua! Dokonce i pevná překližková podlaha byla rozlámaná, čelo děravé, no prostě na odpis… S pomocí kolegů z posledních sil vše balíme a jedeme 100 km na slavnostní ceremoniál a vyhlášení výsledků.

Letošní ročník byl pro české barvy velice úspěšný a určitě jsme zde udělali dobré jméno. Jediným negativem byla neúčast některých teamů na závěrečném ceremoniálu a o to smutnější bylo, že se jednalo i o několik českých teamů!

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, co nám fandili a zaplavovali podpůrnými SMS, na které nebylo možné ani reagovat…

Miroslav Ešpandr

zdroj: SPORTCARP

Příspěvek Sportcarp – IBCC 2016 pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Jsou rybáři sexy? A co holky u vody, rozptylují nás, ano nebo ne?

V minulém století v jednom odborném článku antropolog Mark Dyble z univerzity College v Londýně uvedl, že lovci jsou něco jako macho, tedy dominující muži, kteří se logicky ženám líbí o trochu víc než chlapi, povaleči, válející se doma u televize na kanapi. Jelikož my rybáři jsme lovci, pak by jsme měli u žen, tedy podle Marka Dybleho, velkou šanci. 🙂 Ale je to opravdu tak?

Mongolsko, ryby a ženy

Ahoj všichni, rybářky i nerybářky, rybáři i nerybáři. Jmenuji se Daniela a ačkoliv sama nerybařím, rybaření mne doprovází skoro celý život. Jen jednou jsem měla šanci se tomuto koníčku vymanit z dosahu. Ta však netrvala dlouho. Znovu jsem vstoupila do stejné řeky a to tak hluboko, že z ní není návratu. I napodruhé jsem si za manžela vzala rybáře… Každá nebo každý z Vás, kdo máte něco podobného doma, mi dáte jistě za pravdu, že život s „mokrým šílencem“ dokáže přichystat mnohá překvapení, která zaskočí i zkušenou ženu jak se říká v čase „dozrávajících malin“, čtyřnásobnou babičku a matku dospívající dcery. O jednom takovém překvapení bude pojednávat následující vyprávění…

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím