Rybářský rozcestník

Přísady do feederového krmení

17.6.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Pro všechny rybáře, kteří si připravují vnadící směs na ryby doma, nebo s tím chtějí začít, přináším seznam vhodných přísad do krmení. Většinou se jedná o levné suroviny, takže výsledná cena doma připravené směsi může být výrazně nižší, než u kupovaných krmných směsí. Jejich účinnost přitom může být velmi dobrá.

Někdo může používat domácí krmení z finančních důvodů, někoho zase těší, připravovat si krmení na ryby sám. Pokud nemáte s mícháním domácích směsí žádné zkušenosti, zde najdete pár receptů na levné domácí krmení. Teď už k samotným přísadám do krmení

Ječmenný šrot

Šroty z obilnin jsou oblíbeným základem mnoha domácích vnadících směsí. Ječmenný šrot je díky vyššímu obsahu lepku dobře lepivý. Má jemnou strukturu a velmi světlou barvu. Ve směsi vydává přirozenou vůni, která ryby láká. Seženete ho v hospodářských potřebách. Ječmenný šrot je objemová přísada, může tvořit až. 50% směsi.

Kukuřičný šrot

Kukuřičný šrot má hrubší strukturu, není v něm lepek, takže není příliš lepivý. Má světlou nažloutlou barvu a opět vydává pro ryby lákavou vůni. Kukuřičný šrot také pořídíte v hospodářských potřebách. Kukuřičný šrot je objemová přísada. Může tvořit až 50% směsi.

Strouhanka

Strouhanka je hodně lepivá a její jemná rohlíková vůně dobře láká ryby. Strouhanku koupíte v každém supermarketu a pekařství. Je levná a účinná. Kvůli vyšší lepivosti doporučuji používat maximálně do 1/3 celkového objemu směsi.

Hlína

Hlína se používá především při lovu na řece. Má několik důležitých vlastností. Dělá zákal, který láká ryby. Je těžká, drží krmení u dna a je lepivá, takže zvyšuje kompaktnost krmení. Pokud máte k dispozici kvalitní zdroj hlíny, je to velmi levná přísada. Použil bych ji maximálně do 1/3 z celkového objemu krmení. Hlína musí být prosátá. Existuje spousta druhů hlíny, vyhněte se použití písčité nebo jílovité hlíny.

Rybí moučka

Rybí moučka zvyšuje atraktivitu vnadících směsí. Je hodně lepivá. Doporučuji použít maximálně 20 % z celkového objemu krmení.

Ovesné vločky

Ovesné vločky před použitím na hodinu máčíme. Jsou hrubé ale zároveň dobře lepivé. Takže je můžeme použít až v 50% poměru z celkového objemu směsi. Ryby láká jejich přirozená vůně obilnin. Koupíme je velmi levně v každém supermarketu.

Rýže

Vařená rýže je především objemová složka krmení. Má hrubší strukturu, ale zároveň dobře lepí. Rybám voní a dobře přejímá pachy, takže se dá ještě vylepšit různými atraktory. Rýži můžete použít až do 50 %  podílu z celkového objemu směsi. Je to opět velmi levná, dobře dostupná a účinná složka krmení.

Řepka

Do krmení se přidává řepka spařená, nebo pár minut vařená. Je to velmi atraktivní přísada, hlavně pro cejny a kapry. Stejně jako jiné partiklové nástrahy, se řepka přidává v maximálně takovém poměru, aby nenarušila soudržnost krmení. Maximální podíl všech partiklů v krmení by měl být přibližně do 1/3, záleží na typu směsi. Optimální je smíchat více druhů partiklů dohromady. Řepku seženete v rybářských potřebách, nebo v hospodářských potřebách.

Konopí

Konopné semínko je další druh partiklu, který dobře funguje jako přísada do krmení. Láká plotice, cejny i kapry. Konopné semínko přidáváme do krmení uvařené. Nejsnadněji seženete konopí pro ryby přímo v rybářských potřebách.

Kukuřice

Kukuřice je snad nejpoužívanější partiklová složka do krmení. Láká kapry, cejny i další kaprovité ryby. Do krmení můžete přidat kukuřici z plechovky, mraženou nebo doma uvařenou kukuřici. Kukuřici seženete v supermaketu, v rybářských  potřebách a kukuřici na vaření koupíte i v hospodářských potřebách.

Anglická vločka

Anglická vločka je hrubší dobře stravitelná přísada do krmení. Pro ryby je atraktivní svou vůní i barvou. Používá se do 20 % z celkového objemu vnadící směsi. Anglickou vločku seženete v rybářských potřebách.

Drcené sušenky/piškoty

Drcené sušenky nebo piškoty přidají krmení nasládlou vůni a chuť. Jsou hrubší přísadou, ale po namočení obvykle dobře lepí. Používám je v podílu do 20 % z celkového objemu směsi. Pro rybářské účely se dají sušenky sehnat levně z několika zdrojů – u výrobci sušenek většinou prodávají  ve svých podnikových prodejnách úlomky. Piškoty se dají pořídit obdobně, případně se dají použít piškoty pro psy, které jsou levnější.

Psí granule

Levné psí granule mohou být další atraktivní objemovou složkou vašeho krmení. Psí granule přidávám do krmení rozmočené. Tvoří maximálně 1/3 z celkového objemu směsi. Seženete je v chovatelských potřebách i supermarketech, takže jsou opět dobře dostupné.

Granule pro hospodářská zvířata

Granule pro hospodářská zvířata jsou levnou a atraktivní přísadou. Jedná se o drobné, rychle rozpustné světlé peletky. Pro ryby jsou použitelné granule pro slepice, králíky a ryby. Je potřeba dát pozor na složení, aby v granulích nebyla nějaká léčiva nebo jiné látky, které by rybám mohly vadit. Tyto granule se dají sehnat v hospodářských potřebách.

Živé složky

Živé složky výrazně zvyšují atraktivitu krmení. Všechny živé složky do krmení pořídíte nejsnáze v rybářských potřebách.

Červi

Červi jsou v krmení velmi atraktivní. Přidávám je až na konec do hotové vnadící směsi. Množství červů i jiných druhů živé nástrahy v krmení doporučuji spíš menší. Cílem je upoutat ryby a udržet je na místě, ne je zasytit a odvést pozornost od nástrahy na háčku.

Stříhané žížaly

Stříhané žížaly jsou další atraktivní složkou krmení. Kstříhání žížal se používají speciální nůžky s více noži. Opět stačí menší podíl v krmení.

Patentky

Patentky jsou pro ryby magnet. Stejně jako jiné živé složky je používáme v krmení střídmě. Patentky jsou pro ryby součástí přirozené potravy, proto je velmi dobře znají.

Tekuté přísady a dochucovadla

Melasa

Melasa je sladká voňavá přísada, která zvyšuje atraktivitu krmení. Melasa vzniká při výrobě cukru. Dá se pořídit v rybářských potřebách. Melasa se rozmíchá do vody na vlčení krmení.

Anýz

Anýz rybám velmi voní. Kapři ho milují. Do krmení anýz přidávám tak, že používám odvar z anýzu pro vlčení vnadící směsi. Anýz se dá koupit v každém supermarketu.

Závěr

Existuje obrovské množství přísad do krmení na ryby. Tento seznam není konečný, průběžně ho budu rozšiřovat. Budu rád i za vaše tipy v komentářích.

Příspěvek Přísady do feederového krmení pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Chytání sumců s montáží s podvodním splávkem

Bydlím v kraji, kde všichni co chytají sumce, chytají je tzv. „na trhačku“, tedy pomocí kačeny, ale i bez ní, sestavy uvázané buď na bójce nebo větvi pomocí trhacího vlasce. Tato metoda je velmi účinná především v létě, o prázdninách, ale má dvě úskalí. Funguje hůře na velkých hloubkách a také bez lodi ji nelze použít. Jak tedy lovit sumce, pokud nemáte loď nebo jste u vody s opravdu velkou hloubkou? Je to jednoduché, chytejte sumce pomocí podvodního splávku!

Chleba či rohlík nastražený pomocí gumičky a roztahovače kroužků

Nastražit pomocí gumiček a roztahovače kroužků lze jak peletky, tak po mírné úpravě i bolies koule. Ale co tak zkusit nastražit chlebovou kůrku či jiné pečivo? Jde to!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím