Rybářský rozcestník

NECHUTNÉ: Vydry, které údajně vypustili ochránci přírody, masakrují hejna pstruhů potočních!

3.5.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Rybáře na Zlínsku trápí obrovský problém. Několik let se snažili do tamních potůčků navrátit původního pstruha potočního. A po dlouhých rocích se jim to dokonce povedlo. Jenže! Jejich práce teď přichází naprosto vniveč. Potůčky totiž obsadily vydry, které tamní populace potočáků bez milosti masakrují. Někteří rybáři si myslí, že vydry do přírody vypustili ochránci přírody…

8 let rybáři ze Zlínska vysazovali pstruhy potoční do jednoho potoka. A když se po dlouhých rocích pstruzi konečně uchytili, tak je za jediný měsíc zmasakrovaly vydry. Rybáři jsou zcela zoufalí. Dokonce popisují i takové situace, kdy zrovna vysazené pstruhy sežerou vydry, které sedí jen několik desítek metrů opodál. I s takto drzými šelmami se rybáři už setkali.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

Obrovským problémem je, že vydry nemají v naší krajině žádného nepřítele. Proto se velice rychle rozmnožují. Jenže vyšší počet vyder znamená i vyšší spotřebu ryb. A situace je vážná. Některé lokality jsou kvůli vysokému počtu těchto šelem zcela bez ryb. Regulace ze strany člověka nepřichází v úvahu – vydry jsou zákonem chráněné.

Dalším problémem je to, že vydry požírají i ty pstruhy, kteří se snaží vytřít. Pstruzi se v období zakládání nových populací stahují do mělkých partií potoků. Jenže tady jsou nejvíce zranitelní. Podobné situace tak končí totální likvidací pstruhů. A nejhorší na tom je, že ryby se nestihnou ani vytřít, proto mizí z našich toků.

Nejhorší na tom je, že k bleskurychlému rozmnožování vyder údajně napomáhají i nezodpovědní „ochránci“ přírody. Zlínští rybáři mají podezření, že právě tito lidé stojí za tím, že se na jejich potocích vydry objevily. Pravda, ochránci přírody s teorií rybářů nesouhlasí. Ale kdo by se za současného stavu, který je vůči vydrám velice negativní, k takovému činu přiznal, že?

Jedno je jisté. Ochránci přírody mají ze vzestupného počtu vyder velkou radost. Rybáři jsou na tom přesně opačně. Pokud bude tato situace nadále pokračovat, můžeme počítat s tím, že řada populací našich původních ryb z některých lokalit zcela vymizí.

MEGAVÝPRODEJ: Pruty s obrovskými slevami! A s navijákem ZDARMA!

A přitom nikdo není schopný pochopit, že tady nejde o peníze. Rybáři návratu původních rybích druhů do některých lokalit věnují stovky hodin volného času. Jenže jak se zdá, tak tvrdá práce je zcela k ničemu. Ochrana rybožravých predátorů, kteří páchají na původních rybích druzích obrovské škody, je v současnosti prostě přednější. Bohužel, tak to je…

Redakce InRybar.cz

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.