Rybářský rozcestník

Method feeder dvakrát jinak

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Method feeder dvakrát jinak

Štítky:

Plochá otevřená krmítka jsou nezaměnitelným poznávacím znakem rybolovné techniky zvané method feeder. Spolu s krátkým návazcem a nástrahou pod háčkem jsou tato krmítka velmi účinná při lovu kaprů i jiných kaprovitých ryb.

Existují však dva diametrálně odlišné způsoby pojetí method feederu. Sám pro sebe jsem si tyto směry pojmenoval jako kaprařský a feederový method. Oba přístupy jsou účinné, ale každý jinak.

Method feeder v kaprařském pojetí

Jedná se o hrubší způsob method feederu. K lovu se používají klasické kaprové pruty s testovací křivkou 2-3 libry. Signalizace záběru je stejná jakou u klasické kaprařiny, používá se swinger s hlásičem. Jako nástraha slouží 1-2 boilie nebo pelety v průměrech 12-20 mm. Návazce jsou krátké, nejčastěji jsou vyrobené z kaprařské pletené šňůrky. Háček bývá obvykle ve velikosti 4-10, takže spíš menší v kaprařských poměrech. Používají se těžší methodová krmítka 60-90 g.

kaprařské pruty nastražená na method

Cílová ryba pro tento způsob lovu je kapr střední a větší velikosti. Je to mnohem méně selektivní způsob rybolovu než klasická kaprařina, ale zase selektivnější než method feeder ve feederovém pojetí, jak si brzy ukážeme. Kaprařský method feeder se hodí pro krátké vycházky na kapry. Pokud se chcete pokusit ulovit kapry slušné velikosti během několika hodinových vycházek, vyzkoušejte method feeder.

Method feeder v kaprařském pojetí je velmi oblíbený u rybářů v západní Evropě. Popisuje ho ve svých článcích řada zahraničních autorů. Příkladem může být aktuální článek Jedno sousto na webu Lovkapra.com.

Method feeder ve feederovém pojetí

Oproti kaprařské verzi je feederová verze o poznání jemnější a hlavně se k lovu používají feederové pruty. Signalizaci záběru zajišťuje ohebná špička. Citlivá signalizace pomocí špičky u method feederu však nemá takový velký význam, jako u klasického feederu. Záběry u methodu jsou většinou dost razantní, protože ryba bývá už zaseknutá.

Návazce jsou nejčastěji z klasického návazcového silonu. Používají se o něco silnější průměry návazců (0,18-0,25mm). Nástraha se umisťuje na vlasový přívěs i přímo na háček. Nástrahou může být peleta, bolie, kukuřice, chomáč červů, rohlíkové boilie a další. Háčky jsou o něco menší, než u kaprařské verze (nejčastěji velikost 8-12). Krmítka se používají zpravidla v rozmezí 30-60 g.

dva feederové pruty

Cílová ryba feederového způsobu methodu jsou kapři všech velikostí  i další kaprové ryby jako jsou cejni, líni nebo karasi. Feederový method se opět dobře uplatní při kratších vycházkách. Může být o něco selektivnější než klasický feeder.

Mám pocit, že feederové pojetí methodové techniky má v České republice větší oblibu, než to kaprařské. Ale nevím jak to je ve skutečnosti.

Závěr

Toto rozdělení je jen orientační. Samozřejmě nic nebrání tomu použít heavy feeder s 90 g krmítkem a háčkem č. 4. Nebo naopak můžeme chytat s 2 librovým kaprovým prutem, 40 g krmítkem a háčkem číslo 10. Co jsem tímto článkem chtěl ukázat, je obrovská variabilita method feederu. Vždycky si ho můžeme přizpůsobit aktuální situaci a tomu, co nám vyhovuje.

Bez ohledu na to, co používáme k signalizaci záběrů, má method feeder vždy několik hlavních rysů: plochá krmítka, krátké návazce a atraktivní krmení v podobě method mixů nebo máčených peletek.

 

Příspěvek Method feeder dvakrát jinak pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Rybářský rozcestník.cz vyhlašuje soutěž o 20 vstupenek na FOR FISHING 2024!

15 ročník mezinárodního rybářského veletrhu FOR FISHING je za rohem. Koná se v termínu od 22. do 25. února 2024. Jsme rádi, že i letos se Rybářský rozcestník.cz stal mediálním partnerem této největší tuzemské akce pro rybáře konané kde jinde, než v areálu PVA v Praze v Letňanech. U příležitosti tohoto rybářského svátku vyhlašujeme soutěž o vstupenky na FOR FISHING 2024. Soutěž se bude konat na našich stránkách na Facebooku a to od 7.2. od 18:00 do 16.2.2024 do 18:00! Bližší podmínky soutěže se dozvíte po otevření tohoto článku.

Veletrh FOR FISHING uvítá první návštěvníky už ve čtvrtek 22. února 2024

Svátek všech rybářů a rybářek se nezadržitelně blíží, vystavovatelé už pomalu balí žhavé novinky, které na veletrhu představí, rybářské osobnosti dokončují přípravu svých přednášek, obří akvárko už je připraveno na výstavišti. Na co se můžete na veletrhu těšit a co byste si neměli nechat ujít?

Pozvánka na závody mládeže v RT do Příbrami

MO Příbram zve na náborové halové závody v rybolovné technice určené dětem a juniorům, které se konají 2. 3. 2024 v místní sportovní hale.