Rybářský rozcestník

KKS 09/2015

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Vážení čtenáři,

je tu září a nám začínají kaprařské žně. Ano, vlna veder a teplého počasí zvolna polevuje a to je pro kapry právě tím impulsem, začít se pořádně krmit. Dalším bonusem je podzimní kabát většiny ryb. Těla spousty kaprů začínají tmavnout, žlutá si často nezadá s barvou právě dozrávajících dýní a to nemluvím o barvě ploutví. Do toho zvolna se měnící krajina se svým barevným listím, mlhavými rány jak z anglických románů a také zvolna se vylidňujícími břehy – to jsou aspekty, které mému rybářskému srdci nanejvýš lahodí.

S devátým měsícem, se ale na druhou stranu do mých myšlenek rok co rok, vkrádá jedno velké, černé negativum, jenž má na svědomí náš rybářský řád. Snažím se drtivou většinu jeho nařízení respektovat, ačkoliv si myslím, že spousta z nich již patří do archivu, kde si je jednou budeme moci s úsměvem pročítat – „tak takhle to kdysi bylo, ještě že jsme již dnes o několik kroků dál“. Hezky jsem se zasnil, že? Nyní zpět do reality a k věci. Jde mi samozřejmě o denní dobu lovu. Smět chytat v září a říjnu od 6:00 do 22:00, v listopadu a prosinci dokonce od 7:00 do 18:00, to je zkrátka směšné. Ano, mohl bych vyrazit někam na soukromý revír nebo do zahraničí, kde si zachytám dosyta a nebudu ničím omezován. Já bych se ale rád naplno věnoval našim svazovým rybníkům a našim svazovým řekám. Je v tom určité kouzlo a romantika. Je tam určitý, dětský pocit neznáma. Je v tom jistá výzva, pokořit revír, v němž mohutný kapr v našem náručí vyrůstal od 20cm rybky. Když to vezmu do extrému, půjčím si slova „masařů“, kteří doslova těží ryby z vody, aby se jim „drahá“ povolenka vůbec vyplatila. Samozřejmě přeháním, ale vezměte si to takhle – povolenka mě stojí nemalé peníze a já bych si na oplátku za ně rád užil pokud možno co nejvíce rybářských zážitků. Pro rybáře, který má například díky práci, málo času na svůj koníček je toto nařízení, prakticky likvidační. Marně pátrám, jaké má toto omezení smysl. Že se bude u vody s dřívější tmou více pytlačit? Že si ryby potřebují odpočinout? Na to si dopovídám opět otázkou – a nebude se tohle dít za stávající situace s řádem nebo bez řádu?

Jakákoliv změna je zatím v nedohlednu a tak nezbývá než vzít za vděk tím co máme, anebo vzít svůj rybářský osud u vody do vlastních rukou, se vším co nám tím hrozí. A jak se na tuto problematiku díváte Vy? Napište nám do redakce nebo na facebook a podělte se o své názory.

Radek Holub

Články KKS 09/2015 naposled přidané KAPR A KAPŘÍ SVĚT.

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím