Rybářský rozcestník

KKS 09/2015

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Vážení čtenáři,

je tu září a nám začínají kaprařské žně. Ano, vlna veder a teplého počasí zvolna polevuje a to je pro kapry právě tím impulsem, začít se pořádně krmit. Dalším bonusem je podzimní kabát většiny ryb. Těla spousty kaprů začínají tmavnout, žlutá si často nezadá s barvou právě dozrávajících dýní a to nemluvím o barvě ploutví. Do toho zvolna se měnící krajina se svým barevným listím, mlhavými rány jak z anglických románů a také zvolna se vylidňujícími břehy – to jsou aspekty, které mému rybářskému srdci nanejvýš lahodí.

S devátým měsícem, se ale na druhou stranu do mých myšlenek rok co rok, vkrádá jedno velké, černé negativum, jenž má na svědomí náš rybářský řád. Snažím se drtivou většinu jeho nařízení respektovat, ačkoliv si myslím, že spousta z nich již patří do archivu, kde si je jednou budeme moci s úsměvem pročítat – „tak takhle to kdysi bylo, ještě že jsme již dnes o několik kroků dál“. Hezky jsem se zasnil, že? Nyní zpět do reality a k věci. Jde mi samozřejmě o denní dobu lovu. Smět chytat v září a říjnu od 6:00 do 22:00, v listopadu a prosinci dokonce od 7:00 do 18:00, to je zkrátka směšné. Ano, mohl bych vyrazit někam na soukromý revír nebo do zahraničí, kde si zachytám dosyta a nebudu ničím omezován. Já bych se ale rád naplno věnoval našim svazovým rybníkům a našim svazovým řekám. Je v tom určité kouzlo a romantika. Je tam určitý, dětský pocit neznáma. Je v tom jistá výzva, pokořit revír, v němž mohutný kapr v našem náručí vyrůstal od 20cm rybky. Když to vezmu do extrému, půjčím si slova „masařů“, kteří doslova těží ryby z vody, aby se jim „drahá“ povolenka vůbec vyplatila. Samozřejmě přeháním, ale vezměte si to takhle – povolenka mě stojí nemalé peníze a já bych si na oplátku za ně rád užil pokud možno co nejvíce rybářských zážitků. Pro rybáře, který má například díky práci, málo času na svůj koníček je toto nařízení, prakticky likvidační. Marně pátrám, jaké má toto omezení smysl. Že se bude u vody s dřívější tmou více pytlačit? Že si ryby potřebují odpočinout? Na to si dopovídám opět otázkou – a nebude se tohle dít za stávající situace s řádem nebo bez řádu?

Jakákoliv změna je zatím v nedohlednu a tak nezbývá než vzít za vděk tím co máme, anebo vzít svůj rybářský osud u vody do vlastních rukou, se vším co nám tím hrozí. A jak se na tuto problematiku díváte Vy? Napište nám do redakce nebo na facebook a podělte se o své názory.

Radek Holub

Články KKS 09/2015 naposled přidané KAPR A KAPŘÍ SVĚT.

Nejčtenější články

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?