Rybářský rozcestník

KKS 09/2015

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Vážení čtenáři,

je tu září a nám začínají kaprařské žně. Ano, vlna veder a teplého počasí zvolna polevuje a to je pro kapry právě tím impulsem, začít se pořádně krmit. Dalším bonusem je podzimní kabát většiny ryb. Těla spousty kaprů začínají tmavnout, žlutá si často nezadá s barvou právě dozrávajících dýní a to nemluvím o barvě ploutví. Do toho zvolna se měnící krajina se svým barevným listím, mlhavými rány jak z anglických románů a také zvolna se vylidňujícími břehy – to jsou aspekty, které mému rybářskému srdci nanejvýš lahodí.

S devátým měsícem, se ale na druhou stranu do mých myšlenek rok co rok, vkrádá jedno velké, černé negativum, jenž má na svědomí náš rybářský řád. Snažím se drtivou většinu jeho nařízení respektovat, ačkoliv si myslím, že spousta z nich již patří do archivu, kde si je jednou budeme moci s úsměvem pročítat – „tak takhle to kdysi bylo, ještě že jsme již dnes o několik kroků dál“. Hezky jsem se zasnil, že? Nyní zpět do reality a k věci. Jde mi samozřejmě o denní dobu lovu. Smět chytat v září a říjnu od 6:00 do 22:00, v listopadu a prosinci dokonce od 7:00 do 18:00, to je zkrátka směšné. Ano, mohl bych vyrazit někam na soukromý revír nebo do zahraničí, kde si zachytám dosyta a nebudu ničím omezován. Já bych se ale rád naplno věnoval našim svazovým rybníkům a našim svazovým řekám. Je v tom určité kouzlo a romantika. Je tam určitý, dětský pocit neznáma. Je v tom jistá výzva, pokořit revír, v němž mohutný kapr v našem náručí vyrůstal od 20cm rybky. Když to vezmu do extrému, půjčím si slova „masařů“, kteří doslova těží ryby z vody, aby se jim „drahá“ povolenka vůbec vyplatila. Samozřejmě přeháním, ale vezměte si to takhle – povolenka mě stojí nemalé peníze a já bych si na oplátku za ně rád užil pokud možno co nejvíce rybářských zážitků. Pro rybáře, který má například díky práci, málo času na svůj koníček je toto nařízení, prakticky likvidační. Marně pátrám, jaké má toto omezení smysl. Že se bude u vody s dřívější tmou více pytlačit? Že si ryby potřebují odpočinout? Na to si dopovídám opět otázkou – a nebude se tohle dít za stávající situace s řádem nebo bez řádu?

Jakákoliv změna je zatím v nedohlednu a tak nezbývá než vzít za vděk tím co máme, anebo vzít svůj rybářský osud u vody do vlastních rukou, se vším co nám tím hrozí. A jak se na tuto problematiku díváte Vy? Napište nám do redakce nebo na facebook a podělte se o své názory.

Radek Holub

Články KKS 09/2015 naposled přidané KAPR A KAPŘÍ SVĚT.

Nejčtenější články

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Držák s hlásičem záběru přidělaný přímo na prutu

Už jsem u vody viděl desítky různých vychytaných držáků na sumcový prut s různě přidělanými držáky na signalizátor záběru, ale tenhle způsob mě opravdu dostal.

Klipy na červy se dají použít i na jiné nástrahy

Letos jsem začal klipy na červy používat i na umístění jiných nástrah, než červů a žížal pod háček. Skvěle na klipu drží například kus rohlíku, ale také kukuřice či kousek klobásky.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím