Rybářský rozcestník

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

14.10.2016 •
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

Štítky:

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky. Vydry ohrožují ryby na východě Čech.

Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.

„Pstruh obecný byl chován na odchovných potocích, které jsou ale pod neustálým tlakem rybožravých predátorů. Tam, kde jsme lovili tisíce kusů pstruha roční a dvouleté velikosti, se dnes loví několik desítek. Takže to nestačí na pokrytí zarybňovacích plánů,“ popisuje Jan Pohl z Východočeského rybářského svazu.

Aby si sportovní rybáři mohli na pstruhových vodách ulovit aspoň něco, do lovných toků jako náhradu vysazují rybáři ze svazu na východě Čech dorostlé pstruhy duhové. „V loňském roce jich bylo vysazeno přibližně 271 tisíc kusů,“ upřesňuje Jan Pohl.

Pokud vydra nezmizí, ryby se dospělosti nedočkají

Velké problémy dělají na východě Čech rybářům kormoráni, volavky a zejména vydry. Ty ve volné přírodě nemají přirozeného nepřítele, a proto se velmi rychle množí. Jsou navíc chráněné, a lovit se tak nesmí.

Řada potoků v těchto revírech není schopna vyprodukovat to, co vydry sežerou. Podle rybářů sežere vydra ročně až 500 kilogramů ryb.

Například na jednom z chovných potoků u Bělče nad Orlicí na Královéhradecku nemají podle porybného Vladimíra Suchánka a větší pstruzi šanci přežít.

„Vyrostou do toho roku a vlastně všechno, co vyroste víc než 20 centimetrů, je sežrané vydrami. Tam dnes už nechytíte větší rybu. Dřív tam byly i mníci, teď tam už není prostě nic,“ dodává smutně.

Postiženi nejsou jen pstruzi, ale spolu s nimi i všechny druhy raků, měkkýšů a vodního ptactva.

Milan Baják, webeditor ČRo HK

Příspěvek Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky pochází z book Fishing

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.