Rybářský rozcestník

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

14.10.2016 •
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

Štítky:

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky. Vydry ohrožují ryby na východě Čech.

Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.

„Pstruh obecný byl chován na odchovných potocích, které jsou ale pod neustálým tlakem rybožravých predátorů. Tam, kde jsme lovili tisíce kusů pstruha roční a dvouleté velikosti, se dnes loví několik desítek. Takže to nestačí na pokrytí zarybňovacích plánů,“ popisuje Jan Pohl z Východočeského rybářského svazu.

Aby si sportovní rybáři mohli na pstruhových vodách ulovit aspoň něco, do lovných toků jako náhradu vysazují rybáři ze svazu na východě Čech dorostlé pstruhy duhové. „V loňském roce jich bylo vysazeno přibližně 271 tisíc kusů,“ upřesňuje Jan Pohl.

Pokud vydra nezmizí, ryby se dospělosti nedočkají

Velké problémy dělají na východě Čech rybářům kormoráni, volavky a zejména vydry. Ty ve volné přírodě nemají přirozeného nepřítele, a proto se velmi rychle množí. Jsou navíc chráněné, a lovit se tak nesmí.

Řada potoků v těchto revírech není schopna vyprodukovat to, co vydry sežerou. Podle rybářů sežere vydra ročně až 500 kilogramů ryb.

Například na jednom z chovných potoků u Bělče nad Orlicí na Královéhradecku nemají podle porybného Vladimíra Suchánka a větší pstruzi šanci přežít.

„Vyrostou do toho roku a vlastně všechno, co vyroste víc než 20 centimetrů, je sežrané vydrami. Tam dnes už nechytíte větší rybu. Dřív tam byly i mníci, teď tam už není prostě nic,“ dodává smutně.

Postiženi nejsou jen pstruzi, ale spolu s nimi i všechny druhy raků, měkkýšů a vodního ptactva.

Milan Baják, webeditor ČRo HK

Příspěvek Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Lov úhořů – jak na ně

Někdo nechytne úhoře za celý život, jiný ho dostane na háček při chytání kaprů. Ovšem cílený lov úhořů není zase tak složitý, jen se stačí řídit pár radami a tipy našich pradědů a vyrazit k vodě tehdy, když ostatní od vody utíkají. 🙂

Cílený lov tolstolobiků

Mnoho rybářů si myslí, že se tolstolobici nedají chytat klasicky na háček. Ale pozor, je to omyl! V tomto článku si povíme o dvou způsobech, jak jít štěstí naproti a cíleně lovit tolstolobiky. A nepůjde o rady, jak je nezákonně podsekávat! Dají se totiž přechytračit a ulovit i legální cestou. A jak? Pomůže nám montáž do vodního sloupce, či montáž s kaprovým krmítkem a kačenkou, vzlínavé krmení, nebo naopak krmení, co se pomalu vznáší ke dnu a zakrmovací mrak. Máme tu pro vás dvě varianty a montáže, na které lze přemluvit i jinak netečné tolstolobiky.

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím