Rybářský rozcestník

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

14.10.2016 •
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky

Štítky:

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky. Vydry ohrožují ryby na východě Čech.

Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.

„Pstruh obecný byl chován na odchovných potocích, které jsou ale pod neustálým tlakem rybožravých predátorů. Tam, kde jsme lovili tisíce kusů pstruha roční a dvouleté velikosti, se dnes loví několik desítek. Takže to nestačí na pokrytí zarybňovacích plánů,“ popisuje Jan Pohl z Východočeského rybářského svazu.

Aby si sportovní rybáři mohli na pstruhových vodách ulovit aspoň něco, do lovných toků jako náhradu vysazují rybáři ze svazu na východě Čech dorostlé pstruhy duhové. „V loňském roce jich bylo vysazeno přibližně 271 tisíc kusů,“ upřesňuje Jan Pohl.

Pokud vydra nezmizí, ryby se dospělosti nedočkají

Velké problémy dělají na východě Čech rybářům kormoráni, volavky a zejména vydry. Ty ve volné přírodě nemají přirozeného nepřítele, a proto se velmi rychle množí. Jsou navíc chráněné, a lovit se tak nesmí.

Řada potoků v těchto revírech není schopna vyprodukovat to, co vydry sežerou. Podle rybářů sežere vydra ročně až 500 kilogramů ryb.

Například na jednom z chovných potoků u Bělče nad Orlicí na Královéhradecku nemají podle porybného Vladimíra Suchánka a větší pstruzi šanci přežít.

„Vyrostou do toho roku a vlastně všechno, co vyroste víc než 20 centimetrů, je sežrané vydrami. Tam dnes už nechytíte větší rybu. Dřív tam byly i mníci, teď tam už není prostě nic,“ dodává smutně.

Postiženi nejsou jen pstruzi, ale spolu s nimi i všechny druhy raků, měkkýšů a vodního ptactva.

Milan Baják, webeditor ČRo HK

Příspěvek Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím