Rybářský rozcestník

Jak se pozná záběr na feeder

29.7.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Jedním z nejčastějších problémů pro začínající rybáře je, jak poznat záběr na feederu. Kdy je správná chvíle pro zásek? Také jsem se s tím ve svých začátcích hodně trápil. Abych vám to trochu ulehčil, sepsal jsem pár svých postřehů k záběrům na feeder .

Ještě než nahodíte

Postavení prutu, napnutí špičky

Dobře čitelné záběry, které se budou snadno sekat, začínají už při přípravě k lovu. Záběry na feeder jsou signalizované chvěním jemné ohebné špičky. Aby byl záběr snadno rozpoznatelný, musí vycházet vlasec z prutu přibližně pod pravým úhlem. Toho dosáhnete správným postavením prutu.

Špička prutu by měla být v základní poloze mírně ohnutá (vychílení cca o 2 cm stačí). Ryba může zabrat tak, že se špička ohne, nebo se naopak z mírného ohnutí špička narovná (pokud se ryba pohybuje směrem k vám).

Hmotnost krmítka

Další důležitou částí přípravy je volba správné zátěže krmítka. Krmítko by nemělo být příliš lehké, vzhledem k tvrdosti špičky, aby se při záběru nezačalo kutálet po dně. Nemělo by se stát, že při každém mírném ohnutím špičky, dojde ihned k jejímu narovnání, kvůli posunutí krmítka.

Pro měkké špičky může stačit i 10 g krmítko, ale pro střední a tvrdší špičky může být i 20 g málo. Svou roli hraje i vzdálenost lovného místa. Čím lovíte dál, tím těžší je potřeba krmítko.

Montáž a délka návazce

Co se týká montáže, doporučuji pro začátek chytat s průběžnou montáží. Průběžná montáž je na signalizaci záběru asi nejcitlivější. Ještě se krátce zastavím u délky návazců. Příliš krátký i příliš dlouhý návazec může být problém.

Pokud vám při zdolávání padají ryby nebo se vám nedaří vůbec zasekávat i dobře čitelné záběry, nejspíše je problém v příliš krátkém návazci. Návazec zkuste prodloužit.

To, že máte zbytečně dlouhý návazec, poznáte tak, že mají ryby opakovaně háček příliš hluboko v krku. Dlouhý návazec je nejen nebezpečný pro ryby, ale také vám zhorší signalizaci záběru. Ryba se může pohnout na celou délku návazce než se návazec napne a vy vidíte nějaký pohyb na špičce. Můžete tím přijít o opatrnější záběry.

Háčky

Samozřejmostí jsou ostré háčky přiměřené velikosti. Čím je špička háčku “chytlavější”, tím lépe. Háčky se postupně tupý a je potřeba ostrost průběžně kontrolovat a pokud háček není 100%, tak ho vyměnit.

A velikost? Velikost háčku by měla být úměrná velikosti nástrahy (přibližně stejně velký). Pokud máte hodně záběrů, ale nízkou úspěšnost záseku, můžete zkusit změnu velikosti háčku.

Typické záběry na feeder

Po dlouhém, ale nutném začátku jdeme konečně k jádru věci. Jak poznat jaký pohyb špičky je už poctivý záběr na zaseknutí? Nejčastěji se setkáte se dvěma druhy záběrů.

Soustavné chvění špičky

Při tomto záběru se špička začne mírně a vytrvale chvět. Stačí počkat pár okamžiků a pokud pohyb neustane, můžete sekat. Tento způsob braní je typický pro cejny. Cejni navíc často špičku narovnají. V takovém případě znovu dopnu špičku a pokud chvění pokračuje, hned sekám.

Plynulé ohnutí

Další typický feederový záběr vypadá tak, že se špička jednoduše najednou celá ohne. Pokud nejste ve střehu a hned nezaseknete, obvykle ryba v pohybu pokračuje a snaží se vám odplout i s prutem. Může se však také stát, že po chvilce ohnutí povolí a ryba je pryč.

Tento záběr je typický pro kapra. Často jsou tyto záběry velmi prudké a razantní. Občas ještě chvilku před prudkým ohnutím špičky dojde nejprve k mírnému zachvění špičky.

Ukázka záběrů kapra

Typické nesekatelné záběry

Vedle pěkných poctivých záběrů zažijete s feederem spoustu roztodivných šťouchanců, nad kterými si možná budete lámat hlavu. Někdy to je však zbytečné. Ne každý pohyb špičky je skutečný záběr ryby.

Mezi typické nesekatelné pohyby špičky patří přejezdy ryb přes vlasec. Ryba někde ve vodním sloupci narazí na váš vlasec a mírně ho napne. Tento pohyb se na špičce projeví tak, že se špička nejprve pomalu ohne a hned vzápětí se prudce vrátí do původní polohy.

Občas může vyvolat dojem falešných záběrů vítr nebo vlny. Vítr a vlny často způsobí pravidelné ohýbání špičky, které nevypadá přirozeně jako záběr ryby. Ale ne vždy se to dá snadno rozpoznat.

Dále do kategorie nesekatelných záběrů počítám jednotlivé ťukance a drbace špičky, které se opakují v delších nepravidelných intervalech. Občas přijdou třeba dva hned za sebou. Zkoušel jsem sekat i tyto záběry. Ne že by se to nikdy nepodařilo, ale úspěšnost byla mizivá.

Závěr

Správně zasekávat s feederem se nedá naučit ze článku na internetu. Tento článek vám pouze pomůže vyhnout se největším chybám. Praxi od vody však nenahradí. Takže vám přeju úspěšný tréning záseků.

Příspěvek Jak se pozná záběr na feeder pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!