Rybářský rozcestník

Jak předejít zamotání montáže při nahazování

9.5.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Není snad nic horšího, než když po půl hodině bez záběru vytáhnete zamotanou koncovou montáž. Při lovu na feeder přichází záběry poměrně brzy po nahození. Pokud se záběr nedostaví do deseti minut, začne ve vás hlodat pochybnost, jestli se vaše montáž při nahození nezamotala.

Svádíte vnitřní souboj. Nechat prut ještě chvíli čekat na případný lepší úlovek větší ryby, nebo raději vytáhnout a zkontrolovat, jestli není zamotaný. Abyste se ubránili zbytečným pochybnostem, připravil jsem několik tipů, jak omezit riziko zamotání koncové sestavy při nahazování.

Technika hodu

Základem je samozřejmě správná technika hodu. To se snadno řekne, ale jak na to? Správnou techniku hodu nacvičíte postupně, nebude to ze dne na den. Především jde o to, aby byl hod plynulý. Trhaný pohyb rozkmitá návazec, který se při prudkém pohybu snadno zamotá do kmenového vlasce a krmítka.

Dále je při náhozu dobré těsně před dopadem přibrzdit rukou odvíjející se vlasec. Návazec se před dopadem na hladinu hezky narovná. Přibrždění vlasce nesmí být prudké, jinak to bude mít opačný efekt – návazec se zamotá.

Jednoduchá montáž

Dalším vcelku logickým krokem k omezení zamotání je používat co nejjednodušší montáže. Čím více je montáž složitější, členitější a „chlupatější“, tím větší riziko zamotání hrozí. Někdy je potřeba použít trochu pokročilejší montáže. Vždycky ale používejte co nejjednodušší montáž, jakou lze pro danou situaci použít.

Háček v krmítku

Vcelku účinným řešením proti zamotání je vmáčknout háček s nástrahou do krmení na krmítku. Ne vždy to jde použít. Ale pokud používáte method feederová krmítka, nebo klasická žebrová krmítka, je to ideální volba.

Pokud je návazec delší, nemusí samotné vmáčknutí háčku do krmítka stačit a sestava se přesto může zamotat. U delších návazců můžete do krmení vmáčknout i část návazce, nebo můžete návazec omotat okolo krmení.

Prvky bránící zamotání

Asi nejběžnější a nejjednodušší řešení proti zamotání je používání různých prvků proti zamotání. Zde existuje celá řada možností. Na zamotání je nejnáchylnější horní část návazce těsně pod krmítkem, proto se všechny prvky proti zamotání zaměřují na tuto část montáže.

Feederová hokejka (zalomená trubička)

Feederová hokejka se říká tuhé trubičce, která je v jednom místě zalomená (připomíná tvar hokejky) a je na ní navlečený plastový korálek s karabinkou na krmítko. Je to naprostá klasika. Používá se pro průběžnou montáž na feeder a je to jednoduché a funkční řešení, které můžu doporučit všem začátečníkům.

Hokejku navlečete na kmenový vlasec, připnete krmítko do karabinky pod hokejku dáte gumový korálek, obratlík, návazec a jednoduchá průběžná montáž je hotová. Hokejka díky zalomení vychyluje návazec od osy kmenového vlasce. Tím snižuje možnost zamotání. I přesto se vyjimečně může stát, že se návazec zamotá okolo hokejky.

Silný vlasec na části montáže

Další variantou je použít pro část sestavy těsně okolo krmítka silnější kmenový vlasec nebo fluocarbon v průměru okolo 0,45 mm. Můžete ho použít na délce 50 cm od krmítka, nebo jen 5-10 cm dlouhý kousek pod krmítkem směrem k návazci.

Zdvojený zkroucený kmenový vlasec

Elegantnější modifikace předchozího řešení je zdvojený kroucený kmenový vlasec. Pod krmítkem vyrobíte 5-10 cm dlouhý zdvojený úsek kmenového vlasce. Vlasec v tomto úseku silně zkroutíte, takže z něj vznikne tuhé tykadlo. Od zbytku kmenového vlasce tuto zkroucenou část oddělíte uzlem. Návazec navlečete do drobného očka, které vznikne na konci zkroucené části.

prubezna-montaz

Celá montáž tedy může vypadat takto: na kmenovém vlasci je karabinka s krmítkem pod mí je plavačkový gumový stopper, následuje uzlík pod ním zdvojená zkroucená zkroucená část a do ní je navlečený návazec.

Kousek PVC hadičky

Opět jako alternativa k předchozímu jde použít 5-8 cm dlouhý kousek PVC hadičky mezi krmítkem a obratlíkem s návazcem. Je to o něco rychlejší na přípravu, ale více nápadné pro ryby, než předchozí varianta. Tuto sestavu jsem docela dlouhou dobu úspěšně používal.

Postup sestavení: na kmenový vlasec navlečete karabinku s krmítkem, pod ní kousek PVC hadičky, gumový korálek, obratlík a na něj návazec.

Převlek na návazec proti zamotání

Můžeme si také vypůjčit z kaprařiny převlek na návazec proti zamotání (kapraři ho označují jako anti tangle sleeves). Je to kousek hadičky kuželovitého tvaru, který se nejprve navleče na návazec a po připnutí návazce k obratlíku se nasune napevno na obratlík.

Chrání tedy horní konec návazce těsně pod obratlíkem. Toto řešení mi nepřijde úplně ideální. Použil bych ho pouze na těžší feeder. Nevýhoda je, že pro použití potřebujete mít vždycky návazec napojený na obratlík. Kužel na návazci také nepatrně zvyšuje odpor sestavy při braní ryby.

Závěr

Pomocí uvedených tipů můžete výrazně snížit riziko, že se vám při nahození zamotá koncová sestava. Naprostou jistotu, že je montáž nezamotaná nebudete mít nikdy. Ale věřím, že vám to pomůže výrazně zvýšit efektivitu lovu a také sebevědomí, které je velmi důležité. Svoje nejlepší ryby na feeder jsem chytil často až po půl hodině po nahození, kdy jsem byl už téměř přesvědčený, že je montáž zamotaná nebo je nástraha dávno pryč.

Příspěvek Jak předejít zamotání montáže při nahazování pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Jsou rybáři sexy? A co holky u vody, rozptylují nás, ano nebo ne?

V minulém století v jednom odborném článku antropolog Mark Dyble z univerzity College v Londýně uvedl, že lovci jsou něco jako macho, tedy dominující muži, kteří se logicky ženám líbí o trochu víc než chlapi, povaleči, válející se doma u televize na kanapi. Jelikož my rybáři jsme lovci, pak by jsme měli u žen, tedy podle Marka Dybleho, velkou šanci. 🙂 Ale je to opravdu tak?

Mongolsko, ryby a ženy

Ahoj všichni, rybářky i nerybářky, rybáři i nerybáři. Jmenuji se Daniela a ačkoliv sama nerybařím, rybaření mne doprovází skoro celý život. Jen jednou jsem měla šanci se tomuto koníčku vymanit z dosahu. Ta však netrvala dlouho. Znovu jsem vstoupila do stejné řeky a to tak hluboko, že z ní není návratu. I napodruhé jsem si za manžela vzala rybáře… Každá nebo každý z Vás, kdo máte něco podobného doma, mi dáte jistě za pravdu, že život s „mokrým šílencem“ dokáže přichystat mnohá překvapení, která zaskočí i zkušenou ženu jak se říká v čase „dozrávajících malin“, čtyřnásobnou babičku a matku dospívající dcery. O jednom takovém překvapení bude pojednávat následující vyprávění…

Podzimní jednodenní lov kaprů

Někteří z nás se nemohou utrhnout na více dnů k vodě a tak jedno, nebo dvojdenní výpravy jsou jedinou možností, jak si pěkně zachytat. A i když podzim bývá na úlovek štědrý, přeci jenom to chce trochu zkušeností, aby si člověk povodil na prutu pár pěkných kapříků. Asi nejdůležitější je si vybrat to pravé místo, naložit do auta to správné krmení, místo vhodně rozkrmit a nahodit vyzkoušenou montáž s nástrahou, která bude rybám chutnat. 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím