Rybářský rozcestník

Jak pracovat s PVA

9.4.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Jedna ze základních vlastností PVA je rozpustnost ve vodě, což je nevýhodou při manipulaci v dešti, rose, mlze. Je důležité zabezpečit, aby byl PVA materiál v suchu a k tomu slouží vhodně navržené obaly, důležité je rovněž jejich pečlivé uskladnění na suchém místě. I velmi malé množství vody dokáže PVA naleptat tak, že ho v podstatě znehodnotí a nelze dále výrobek používat, v lepším případě vyhodíte polovinu množství punčochy na tubusu nebo na cívce. V takových podmínkách je možné použít silnější materiál s delší dobou rozpustnosti, pracovat s ním pokud možno v suchém přístřešku a po jeho připevnění co nejrychleji nahodit.
Pokud je suché počasí a PVA přijde do styku třeba s mokrými částmi konce udice (vlasec, olovo, háček, hadička atd.), může nastat problém. Je nutné všechny části které budou ve styku s PVA před nasazením osušit suchou látkou.
I pod vodou nastane situace, kdy voda nemůže rozpustit materiál dokonale. Jedná se například o uzly buď samotné punčochy nebo pokud používáte k zavázání šňůrku nebo stužku. U použitelných druhů PVA pro naše účely se tomuto jevu nevyhneme. A pokud některý výrobce nebo prodejce tvrdí, že se jeho PVA dokonale rozpustí, tak klame zákazníka. Uzly můžete minimalizovat použitím nitě k zavázání konce punčochy místo uzlu. Je potřeba s tím počítat a podle toho také všechny rozpustné materiály upevňovat ke koncové udici. Rozhodně je nutné vyhnout se například napichování napěchované punčochy na háček prostředkem uzlíku. Nejlepší je to těsně pod uzlem. V opačném případě hrozí riziko, že na vašem háčku zůstane lepkavý slizovitý zbytek nerozpuštěného materiálu.
Nelze použít vnadící směsi, které se připravují smícháním s vodou. Pokud je již směs alespoň na povrchu proschlá lze bez problému použít.
PVA je rozpustný pouze ve vodě. Používáním esenciálních olejů, kvalitních tekutých potrav, sirupů, posilovačů a dipů, které nejsou připravovány na bázi vody, PVA nepoškodíte a nerozpustí se při přípravě návnady.

Shrneme-li to do bodů, pak jsou nejdůležitější zásady a poznatky následující:

1. Zabránit styku PVA materiálu s vodou před samotným použitím.
2. V případě použití dipů na olejové bázi dochází ke zpomalení procesu rozpuštění. (v některých případech i na několik hodin).
3. Nepoužívat návnady na vodové bázi.
4. Vždy osušit ostatní části výbavy, které mohou přijít do styku s PVA. (vlasec, olovo, háček, atp.).
5. Neskladovat PVA ve vlhkém prostředí.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!