Rybářský rozcestník

Feederová guma

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Feederová guma

Štítky:

Feederová guma je specifická část koncové sestavy při lovu na feeder. Feederová guma má v montáži za úkol tlumit prudké záběry, zásek nebo náhlé výpady ryby. Guma se v případě nutnosti dokáže protáhnout až o dvě třetiny své délky. Feederová guma se obvykle umisťuje těsně za návazec.

Kdy použít feederovou gumu

Jak už bylo řečeno, feederová guma tlumí prudké pohyby ryby a tím chrání jemné návazce před utržením. Feederovou gumu tak oceníte při použití velmi slabých návazců s drobnými háčky. Guma tlumí také prudké záseky. Pro příklad uvedu několik typických situací pro použití feederové gumy:

  • chytání drobných ryb na jemnou montáž, kdy je zároveň možnost záběru větší ryby
  • chytání s tenkými návazci a těžkými krmítky (např. na řece)
  • chytání větších ryb na tenké návazce
  • velmi prudké trhavé záběry ryb

Feederová guma se používá v kombinaci s tenkými návazci. Dokáže se prodloužit až o 2/3 svojí délky. Tím chrání jemné návazce před přetržením při prudkých výpadech ryby a při zásecích.

Uzel na feederovou gumu a její vázání

Feederová guma se dá spojit se sestavou několika způsoby. Můžeme využít klasický uzel pro vázání vlasce na očko se 4-5 otočkami. Já jsem si více oblíbil propojení přes smyčku, kdy na feederové gumě udělám na obou koncích smyčku z klasického dvojitého uzlu.

Pro optimální funkci stačí do sestavy přidat 10-15 cm dlouhý kousek gumy. Gumu přidávám hned za návazec. Jsou však rybáři, kteří gumu naopak dávají až na konec montáže, tedy mezi prut a montáž. Feederová guma se dá přidat do téměř jakékoliv montáže. Nejčastější je použití s průběžnou montáží a paternosterem.

Závěr

Dřív jsem feederovou gumu používal celkem často. Teď už ji nasazuji jen velmi zřídka. Je to hlavně z toho důvodu, že se snažím používat co nejjednodušší montáže. Ve většině případů se prostě bez feederové gumy při svém rybolovu obejdu.

Ukázky feederových gum

Pokud byste chtěli feederovou gumu vyzkoušet, dávám sem pár příkladů feederových gum:

Příspěvek Feederová guma pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Chytáme candáty

Na candáty můžeme použít několik rybolovných technik. Lze je chytat na položenou jak na mrtvou, tak živou rybku, tak je lovit metodou plavané, tedy pomocí splávku a nejlépe živé nástrahy. Nejaktivnější způsob je pak vláčení na mrtvou rybku, nebo na umělou nástrahu. V tomto článku rozebereme všechny základní metody lovu candátů.

Lov dravců na mrtvou rybku

Ne vždy máme po ruce živé nástražní rybky. Stejně, například štiky, dají často přednost ve sloupci houpajícímu se mrtvému tělu ryby i když o kousek dále se plácá živá nástraha. Stalo se mě to již několikrát, když jsem na jeden prut chytal na živou rybku, na druhém se mě vznášela mrtvá nástraha a paní štika se dala přemluvit právě na tuto „mrtvolku“. Také nahazování s mrtvou rybkou je bez problémů, zatímco živou nástrahu by jsme, díky tvrdému dopadu na hladinu, zbytečně trápili.

Nejlepší letní nástrahy pro kaprovité ryby

V tomto článku jsme si dovolili udělat takový stručný výběr nástrah, s kterými máme dobré zkušenosti při chytání v letních vedrech. Není to žádný objevný článek, jen výčet toho nejlepšího, co můžeme v létě kaprovitým rybám nabídnout. Mladým rybářům může hodně pomoci, staré pak třeba inspiruje k nahození nástrahy, na kterou již dávno zapomněli.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím