Rybářský rozcestník

Feederová guma

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!
Feederová guma

Štítky:

Feederová guma je specifická část koncové sestavy při lovu na feeder. Feederová guma má v montáži za úkol tlumit prudké záběry, zásek nebo náhlé výpady ryby. Guma se v případě nutnosti dokáže protáhnout až o dvě třetiny své délky. Feederová guma se obvykle umisťuje těsně za návazec.

Kdy použít feederovou gumu

Jak už bylo řečeno, feederová guma tlumí prudké pohyby ryby a tím chrání jemné návazce před utržením. Feederovou gumu tak oceníte při použití velmi slabých návazců s drobnými háčky. Guma tlumí také prudké záseky. Pro příklad uvedu několik typických situací pro použití feederové gumy:

  • chytání drobných ryb na jemnou montáž, kdy je zároveň možnost záběru větší ryby
  • chytání s tenkými návazci a těžkými krmítky (např. na řece)
  • chytání větších ryb na tenké návazce
  • velmi prudké trhavé záběry ryb

Feederová guma se používá v kombinaci s tenkými návazci. Dokáže se prodloužit až o 2/3 svojí délky. Tím chrání jemné návazce před přetržením při prudkých výpadech ryby a při zásecích.

Uzel na feederovou gumu a její vázání

Feederová guma se dá spojit se sestavou několika způsoby. Můžeme využít klasický uzel pro vázání vlasce na očko se 4-5 otočkami. Já jsem si více oblíbil propojení přes smyčku, kdy na feederové gumě udělám na obou koncích smyčku z klasického dvojitého uzlu.

Pro optimální funkci stačí do sestavy přidat 10-15 cm dlouhý kousek gumy. Gumu přidávám hned za návazec. Jsou však rybáři, kteří gumu naopak dávají až na konec montáže, tedy mezi prut a montáž. Feederová guma se dá přidat do téměř jakékoliv montáže. Nejčastější je použití s průběžnou montáží a paternosterem.

Závěr

Dřív jsem feederovou gumu používal celkem často. Teď už ji nasazuji jen velmi zřídka. Je to hlavně z toho důvodu, že se snažím používat co nejjednodušší montáže. Ve většině případů se prostě bez feederové gumy při svém rybolovu obejdu.

Ukázky feederových gum

Pokud byste chtěli feederovou gumu vyzkoušet, dávám sem pár příkladů feederových gum:

Příspěvek Feederová guma pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2024

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin. Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku je sdílena aktuální tabulku NONSTOP revírů pro rok 2024…

Pár úvodních kapitol z knihy Štika Majdalenka a duhový míč

Tuto krásně ilustrovanou knihu pro děti napsal Jan Opatřil. A co v ní najdete? Štika Majdalenka je rošťák. Kouše do všeho, co se hýbe, a zodpovědně se připravuje na osamocený život vodního dravce. Jednoho dne však její maminku uloví rybář. Majdalenka zůstane sama a zatouží po kamarádech. Jak ale získat přátele, když máte špičaté zuby a každý se vás bojí? Majdalenka se vydává na cestu rybníkem a zjišťuje, že k získání kamarádů bude muset změnit sama sebe. Je ale vůbec možné, aby se dravá štika skamarádila se svou kořistí? Co bude jíst? A jakou roli v celém příběhu sehraje duhový míč? Pohádka o štice Majdalence vás zahřeje u srdce. A díky nádherným ilustracím budete mít pocit, jako byste se vy sami ocitli pod hladinou. Pokud máte rádi přírodu, ryby a šťastné konce, je tato kniha přesně pro vás.

Rybářský zápisník FishNote

Na Google Play je ke stažení deník pro rybáře, naše aplikace, do kterého si můžete zapisovat nejen své úlovky, ale hlavně další detaily z lovu, jako stav vody, počasí, druh montáže, nástrahy, na který ten konkrétní den ryby zrovna dobře reagovaly…. Po čase, díky zápisníčku, nezapomenete na žádný detail, který vám pomohl k nějakému trofejnímu kusu a příště tak budete moci vše zopakovat! Přesnou statistikou a zapisováním všech důležitých údajů získáte do budoucna další pomůcku, která vám umožní se zlepšit a stát se opravdu úspěšným rybářem.