Rybářský rozcestník

Feederová guma

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!
Feederová guma

Štítky:

Feederová guma je specifická část koncové sestavy při lovu na feeder. Feederová guma má v montáži za úkol tlumit prudké záběry, zásek nebo náhlé výpady ryby. Guma se v případě nutnosti dokáže protáhnout až o dvě třetiny své délky. Feederová guma se obvykle umisťuje těsně za návazec.

Kdy použít feederovou gumu

Jak už bylo řečeno, feederová guma tlumí prudké pohyby ryby a tím chrání jemné návazce před utržením. Feederovou gumu tak oceníte při použití velmi slabých návazců s drobnými háčky. Guma tlumí také prudké záseky. Pro příklad uvedu několik typických situací pro použití feederové gumy:

  • chytání drobných ryb na jemnou montáž, kdy je zároveň možnost záběru větší ryby
  • chytání s tenkými návazci a těžkými krmítky (např. na řece)
  • chytání větších ryb na tenké návazce
  • velmi prudké trhavé záběry ryb

Feederová guma se používá v kombinaci s tenkými návazci. Dokáže se prodloužit až o 2/3 svojí délky. Tím chrání jemné návazce před přetržením při prudkých výpadech ryby a při zásecích.

Uzel na feederovou gumu a její vázání

Feederová guma se dá spojit se sestavou několika způsoby. Můžeme využít klasický uzel pro vázání vlasce na očko se 4-5 otočkami. Já jsem si více oblíbil propojení přes smyčku, kdy na feederové gumě udělám na obou koncích smyčku z klasického dvojitého uzlu.

Pro optimální funkci stačí do sestavy přidat 10-15 cm dlouhý kousek gumy. Gumu přidávám hned za návazec. Jsou však rybáři, kteří gumu naopak dávají až na konec montáže, tedy mezi prut a montáž. Feederová guma se dá přidat do téměř jakékoliv montáže. Nejčastější je použití s průběžnou montáží a paternosterem.

Závěr

Dřív jsem feederovou gumu používal celkem často. Teď už ji nasazuji jen velmi zřídka. Je to hlavně z toho důvodu, že se snažím používat co nejjednodušší montáže. Ve většině případů se prostě bez feederové gumy při svém rybolovu obejdu.

Ukázky feederových gum

Pokud byste chtěli feederovou gumu vyzkoušet, dávám sem pár příkladů feederových gum:

Příspěvek Feederová guma pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Chytáme štiky – vhodné rybolovné techniky

Jak asi každý rybář ví, štika je v českých vodách hned po sumci druhá největší ryba dorůstající délky hodně přes 1 metr. Vážit pak může až ke 35 kg. Ovšem průměrná lovná délka v Česku je jen někde kolem 40 až 70 cm, o váze ryb sotva několika kilogramů. Je to predátor a zdravotní policie v jednom. Ráda totiž loví zraněné a nemocné ryby, nepohrdne ale ani mrtvou rybkou, drobnými hlodavci či mláďaty ptáků. A jak tedy na štiky? Využít můžeme hned několik metod. Chytáme je na plavanou, položenou, nebo také vláčením. Ovšem jde to i na mušku s muškařským náčiním!

Rybí pásma, aneb je dobré vědět, co nám plave pod nohama

Vodní toky jsou poměrně dost charakteristické v mnoha aspektech. Pokud je zkoumáme, sledujeme u nich různé, například to, zda protékají přirozenou krajinou, nebo regulovaným korytem, také hodnotíme jejich šíři, či členitost … Další důležitou roli hraje hloubka toku, síla proudu, typ dna, od toho všeho se právě odvíjí okysličení vody, teplota vody apod. A podobné je to i u vod stojatých. Ty mají také své charakteristické rysy. A právě charakteristika toku nebo nádrže má vliv na druhy živočichů a také ryb, které v daném pásmu žijí.

Tyrolské dřívko, jeho použití

Tyrolské dřívko se používá především při vláčení, kdy má za úkol nadzvedávat nástrahu ode dna, díky čemuž se méně vázne. Dřívko při pohybu rozviřuje dno, což často také vyprovokuje dravce k útoku. Metodou vláčení s tyrolským dřívkem cíleně lovíme štiky, candáty, sumce, jelce tlouště a okouny. Podle velikosti nástražní rybky, hloubky lovného místa a síly toku pak volíme velikost tyrolského dřívka a také samotnou montáž.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím