Rybářský rozcestník

Dění na SŠRV, Třeboň – duben

17.5.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Vážení  čtenáři,

měsíc duben byl na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni velmi rušný a plný nejrůznějších událostí. Jednou z nich byl XIV. ročník Mezinárodní soutěže rybářských škol. Pořadatelem letošního ročníku se stala Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, v Třeboni. Dále se soutěže zúčastnila Spojená škola Ivanka pri Dunaji, Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie ve Vodňanech a Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví v Bzenci.

Samotná soutěž se skládala z teoretických i praktických částí. Zajímavostí bylo, že otázky v této soutěži nebyly orientovány pouze na profesionální rybářství, ale byly zde obsaženy i části zaměřené na sportovní rybolov, chemické složení vody, vodní hospodářství nebo ekologii vodního prostředí. V teoretické části měli závodníci za úkol vyplnit test, který se skládal ze 40 nejrůznějších otázek, a následně rozpoznat zástupce našich ryb, planktonu, bentosu, vodního ptactva, raků a původců rybích nemocí.

Přesto, že všichni účastníci soutěže byli naprosto skvěle připraveni, tak vítěz může být pouze jeden. Na prvním místě se umístila Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň. Na druhém místě skončila Spojená škola Ivanka pri Dunaji. Třetí místo obhájila Střední rybářská škola a Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, Vodňany. A krásnou „bramborovou“ pozici získala Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví, Bzenec.

1
2
3
4
5
6
7
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
10
11
12
13
14
15

Abychom nezůstávali pouze u soutěže,  v tomto měsíci nám ještě doznívají poslední jarní výlovy a téměř v plném proudu jsou již i odlovy ryb na plné vodě. Každý den se těchto výlovů a odlovů účastní desítky našich spolužáků, jedná se opět o náročnou rybářskou práci, u které je potřeba každá ruka. Odlovy se navíc musí často opakovat, jelikož ryby na plné vodě mají velkou šanci se síti vyhnout. Přesto se však jedná o velmi oblíbené části praxe, neboť jarní počasí je velmi příjemné a okolí rybníků překrásné.

Bohužel jaro je tento rok poněkud chladnější, než-li tomu bylo v letech minulých. Voda se tak velmi pomalu prohřívá a oblíbené výtěry ryb kapra obecného a candáta obecného jsou stále v nedohlednu. Doufejme, že se jedná o pouhý klid před bouří.

My a naši spolužáci již pozorujeme toto dění s jistým odstupem. Jsme žáci třetího ročníku a doba závěrečných zkoušek se nemilosrdně blíží. Navíc se musíme připravovat nejen na závěrečné zkoušky, ale i na ukončení autoškoly pro osobní automobil a traktor. Ryby nám tak teď nahrazují učebnice nejrůznějšího typu a volný čas se pomalu stává časem studijním.

I přesto máme více času než spolužáci z vyšších ročníků. Těm již na konci tohoto měsíce začala profilová část maturitních zkoušek a také státní maturita. Přejte tedy nám a našim spolužákům co nejvíce úspěchů i štěstí v posledních krocích studia. „Snad bude sv. Petr při nás!“

 

Jan Vaněk a Pavel Písařík (3.B)

Příspěvek Dění na SŠRV, Třeboň – duben pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?