Rybářský rozcestník

Cesta k velkým kaprům

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: rybarskyrozcestnik@seznam.cz, rádi vaše RRS zdarma přidáme!

Štítky:

Na co klást důraz?

Toto je neuvěřitelně složitá otázka, protože rybářský tlak může být definovaný mnoha různými způsoby. Dovolte mi, abych to vysvětlil. I kapr, který ještě nebyl chycen, může podléhat rybářskému tlaku, může cítit nebezpečí, ať už z hluku na břehu, překážek ve vodě, nebo při zdolávání jiné ryby. Kapři jsou páni v jejich přirozeném prostředí, znají všechny možné úkryty, propadliny, prostě každý kout v jejich vodním světě. Mohou navštívit jinou oblast svého jezera a můžete si vsadit poslední dolar, že budou vědět, kam se ukrýt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestliže je na revír vyvíjen velký rybářský tlak, musíte si uvědomit, že jsou na břehu denně rybáři a snaží se všemožnými způsoby přelstít ryby. Na většině takových míst, jako je třeba jezero Yateley Car Park, které je asi 20 akrů velké s asi dvaceti velkými kapry, jsou ryby závislé na krmení od rybářů, a přesto ryby stále rostou a jsou zdravé. Na takových vodách se denně rybaří, a tak se pravidelně dozvídáme, jaké jsou přírůstky, jaké jsou jejich podvodní cesty, kde se krmí. Tak jak se rybáři učí poznávat kapří život, poznávají i kapři nebezpečí a snaží se přizpůsobit. To jsou dobře známá fakta, která vystaví rybu na revírech podobných jezeru Cark Park snaze vyhnout se chycení. Velice často se kapr v těchto proslulých vodách vyhýbá návnadě na háčku, i když je okolo velké množství lákavé návnady. Rybáři nazývají tento nový fenomén „cleaned out“ – výraz, který znamená, že ryba zlikviduje vše k snědku okolo nástrahy, bez jediné indikace záběru. Většina neúspěchů na podobných vodách je tedy sváděna na zmíněný efekt, ale můj názor je ten, že kapr použije nějaký šestý smysl a pozná, že na prokrmeném místě je něco nebezpečného, a zmizí. Jistě, není to případ jen takových těžkých vod, ale i jinde jsem odcházel od vody „švorc“. Dokonce i na vodách, kde byl velice malý rybářský tlak. Vůbec nejtěžší pro mne bylo dostat rybu z naprosto opuštěných revírů, kam byl velice těžký přístup a kde málokdo rybařil. Bylo to místo, kde jediným zvukem bylo vzdálené letadlo nebo traktor. Je to asi divné, ale myslím si, že na takových vodách je kapr velice nedůvěřivý k jakémukoli hluku nebo pohybu na břehu, který rybář vydává. Často jsem byl nucen k takovým revírům lézt po břiše a ležící jsem sledoval, jestli uvidím nějakou známku přítomnosti ryb. Bohužel, je nemožné se na tak malém prostoru zmínit o všech nástrahách, jaké přináší lov na takových lokalitách. Kapr se bude chovat úplně jinak než na místech, kde se setkává s rybářem každý den po celý rok. Důležitým faktorem bude také početnost obsádky, od které závisí dostupnost potravy. Přesto všechno nelze dát kapry do jednoho košíku, ale každá ryba je jiná a jinak se chová. Každý se během dne chová jinak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak je kapr inteligentní?

Je kapr inteligentní? Nechte mě na to odpovědět. Je kapr chytrý, že jen sesbírá krmení, nebo je to hlupák, protože se tak často dá chytit? Zde je několik mých myšlenek.

Podle mne je kapr velmi jednoduchá bytost, ale i mezi nimi jsou výjimky. Já vím, že by bylo bláznovství říct, že mezi kapry jsou dva naprosto stejní jedinci. Žádní dva psi nejsou stejní, právě tak ani ostatní domácí nebo divoká zvířata nejsou stejná. Když sledujete, jak se hejno ryb krmí, vidíte, že mezi nimi jsou různé osobnosti. Jedna je agresivnější, druhá zase plašší. Jedna se může držet stranou od skupiny atd. Jestliže lovíte na stejném místě, jste schopni za nějaký čas rozeznat jednotlivé ryby mezi sebou, pokud se vám samozřejmě podaří je chytit vícekrát. Proč by měly být jiné, kdyby měly stejné vlastnosti?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Byl jsem zvyklý na všeobecný názor, že kapři jsou na jedno kopyto. Všichni měli rádi stejnou potravu, všichni byli vícekrát chyceni atd. Nyní po mnoha letech jsem svůj názor na kapry změnil. Například vím, že jsou ve vodě, ale jen nepřijímají potravu. Někteří mladí jedinci jsou velmi vybíraví a odmítají osvědčené nástrahy a návnady, na které jsou starší ryby zvyklé, ale já si myslím, že jim vadí některé přísady, vůně nebo cokoliv jiného. Ať jim předkládáte hromadu nebo jen hrst krmení, nemají zájem poznat něco nového.

Myslím si, že jedna ryba je chycena vícekrát proto, že má ráda určitou potravu, a ne proto, že by byla hloupá a nepoučila se z minulé nepříjemné zkušenosti. Možná že nějaká přísada ji dráždí více, a tak nemůže odolat. Jsem si jistý, že kdybych přišel na některé z mých oblíbených míst a nastražil tu určitou nástrahu, na kterou bere ta určitá ryba, jistě bych ji chytil. Prostě jistá přísada je pro jednotlivce více přitažlivá než pro ostatní. Většina jezer je prokrmována stejným druhem krmení podle toho, jaký je právě poslední módní trend. Jeden rok je úspěšná jedna návnada a další rok je to jiná. Možná že tyto cykly mají účinek, na co se ryba každým rokem chytí. Když si představím sebe, vím, že by se mi zvedl žaludek, kdybych ucítil někde blízko indickou kuchyni. Když mi dáte čichnout k čínské kuchyni nebo ke koláči, z úst mi kapou sliny jako z kohoutku. Jsem přesvědčený, že stejné je to i s kaprem, a dostat se mu do chuti, to máte z poloviny vyhráno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další možností, proč je jedna ryba chycena vícekrát, je výživná hodnota předkládané potravy. Ptal jsem se mnoha kolegů, jaké používají návnady, jakou mají výživnou hodnotu, a shodli jsme se, že úspěšné jsou pouze kvalitní návnady. Nevím, proč kapr preferuje přírodní složky krmení, ale je to naprosto jisté pravidlo. Buďte si jistí, že v UK nechytíte velkého kapra na levné krmení 50/50 soja – šrot. Malé kapry jistě na tuto návnadu dostanete, ale velká ryba se jí vyhne – není pro ni dostatečně výživná. Nejsem si jistý, čím to je, ale myslím si, že velká ryba rozpozná, jestli je to pro ni dobré, nebo ne. V podstatě starší ryby jsou zkrátka moudřejší. Je prokázáno, že divoká zvířata mají mnohem více rozšířené rozpoznávací instinkty než my lidé.

Když si vybavím mé zimní rybaření, uvědomuji si, že stejné ryby byly uloveny na stejné druhy návnad. Na hodně vodách používám stejné návnady a ty mají za následek stále stejné známé „tváře“ – rozuměj ryby. Pamatuji si, jak jsem při letošní zimní návštěvě v Birch Grove ulovil dvě ryby, které mě vybídly k otázce: Neznáme se z loňské zimy? Většina kolegů tam používala módní zimní návnady. Přišel jsem s jinou návnadou, která místní rybí osádka neznala, a výsledkem byl sice menší počet ryb, ale zato velké a starší exempláře.

carp-are-facinating-creatures-all-with-their-own-personalities

Navzdory této domněnce, když zaplujete hlouběji do daného tématu, je fakt, že stejně záleží na vlastnostech každé ryby, jaký budete mít u vody úspěch. Například ne každá velká ryba se chytí rok co rok. Pak vznikají fámy o tom, že uhynula nebo si ji někdo odnesl domů. Pamatuji se, že na revíru Yorkshire Motorway Pond nebyl po několik let chycen velký kapr. Slyšel jsem řeči o tom, že uhynul přivázaný k některé vázce pod vodou. Za nějakou dobu však byl opět chycen a ve své nejlepší dosavadní váze přes 40 lb. Nemyslím si, že rybář, který ho dostal, byl nějak zvlášť šikovný, pouze použil méně agresivní krmení než ostatní a úspěch byl na dosah.

Zřejmě tam jsou ryby docela opačných chutí, než ten zmíněný kapr. Minulý britský rekordní kapr  -přezdívalo se mu Marie – byl velmi často loven. Ve Wraysbury, kde Marie žila (jedna z nejbohatších kaprových vod v UK) se živila klasickým rybářským krmením. Tato ohromná ryba vyrostla mezi ulovením téměř o dvacet liber v rozmezí asi čtyř pěti let. Podle mne byla Marie velmi nenažraná ryba. Cestovala po celém jezeře, jednou byla na severu a během pár minut na opačném konci. Možná že právě to její cestování ji nutilo přijímat pravidelně tolik potravy. Jistě to nevím, jen tak spekuluji. Když se vám podařilo ji spatřit, neodplouvala zběsile jako ostatní, ale pomalu a rozvážně, než vám byla z dohledu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak jsem již uvedl, kapři jsou velmi jednoduchá zvířata. Jsou přitahováni k věcem, které rozpoznají jako potravu. Proto je pro mne nejdůležitější správně rozmístit návnadu. Jestliže ho nepřilákáte krmením, nemusí o vaši nástrahu ani zavadit. Mnoho nezkušených nováčků mezi rybáři se mnou jistě nebude souhlasit, ale moje praxe mi dává za pravdu. Dobrá návnada a nástraha vedou s vhodnou strategií k úspěchu. Jistě, kapr je plachý a každá voda je jiná, ale tato taktika je, podle mne, jediná správná.

A nepatrné pohyby na indikátoru záběru mi dávají za pravdu, že na mém lovišti se pohybují ryby. Pokud jsme dostali ryby na zakrmené místo, můžeme pak, pokud nedostaneme poctivou jízdu, experimentovat s délkou vlasového návazce nebo zkusit jiné triky. Mluvím o případech, kdy si myslíme, že naše návnady a nástrahy jsou 100% správné. Jsem toho názoru, že když kapr nechce naši osvědčenou nástrahu přijímat, musíme něco změnit. Jiná věc je, že můžeme zaspat jeden záběr nebo si sedíme na rukou a nezareagujeme včas. 

Nejdůležitější věcí, jak jsem již uvedl, je krmná kampaň. Přinuťte rybu, aby se přes návnadu dostala až k nástraze. Vzbuďte v ní důvěru v oblasti, kterou po ní žádáte. Vzpomeňte na má slova o šestém smyslu kapra a snažte se předkládat nástrahu nenápadně. Dávejte pozor jednak na pohyb na břehu, ale třeba i na to, jestli vlasec nekmitá větrem nebo jestli vaše nástraha nevypadá jako bolavý palec. Jakýkoli jiný podnět přiměje rybu, aby z vašeho krmného místa odplula sbírat potravu někam jinam, i když je vaše krmení sebelákavější. Tato část rybolovu je nejtěžší.

Ale může se stát, že jste vše udělali podle mých rad, a přesto se vám nedaří nějakého kapra zdolat, a to je právě o tom charakteru jednotlivých ryb. A to je právě to úžasné na rybolovu. Indikátor záběru vám jen problikává, a kapr se vám tak vlastně vysmívá, protože vy víte, že tam je, ale chytit se nedá. To se může stát komukoliv a je milion důvodů, proč se to tak děje, od snížení potřeby přijímat potravu až třeba ke změně počasí nebo tlaku vzduchu. Další možností je, že ryba není zdravá, stará. Ačkoli se ryby většinou rychle zotaví z takových menších nepříjemností, musíme bohužel počítat i s horším případem. Mluvil jsem se Stevem Allcottem a on mi sdělil, že Marie krátce po ulovení uhynula. Viděl kolem jezera několik uhynulých ryb, a to nebylo normální. Byl to další důvod myslet na Orchid Lake, kde očekávám další rekord. V loňském roce jsem ho navštívil dvanáctkrát.

Nepolapitelné ryby

U nás v Anglii víme poměrně přesně, která ryba je chycena pravidelněji než ostatní.  Je to tradice mezi anglickými rybáři, že se vedou statistiky o rekordních úlovcích. Když vidíte rybáře s trofejní rybou v náručí, vidíte v jejích očích slzy, a proto nemám důvod nevěřit, že je to ta pravá rekordní ryba, že její váha není vymyšlená nebo nadhodnocená.

Po několik let se dost často hovořilo o lokalitách, kde se vyskytují kapří rekordmani odkázáni pouze na krmení od rybářů, a přesto to byly ryby ve vynikající kondici. Možná nejslavnější reportáž o jednom takovém nepolapitelném monstrkaprovi z Redmire Pool publikoval člen Carp Catchers Clubu Dick Walker. Jednou ho dokonce kdosi vyfotil ve vodě, ale chytit se ho ještě nepodařilo. V jednom rozhovoru s několika významnými rybáři se všichni vyjádřili, že by měl být větší než legendární Marie.

Nepolapitelný kapr existuje možná jen proto, aby měli rybáři o čem snít, že existuje nějaký takový exemplář, který se ještě nikomu nepodařilo přechytračit ani v takové proslavené rybářské zemi, jakou UK bezesporu je. Jako příklad si vezměte třeba takový Longfield Pool v letech 1970 – 1980. Jezdili sem lovit přední rybáři země v naději, že přelstí nějakého místního starousedlíka. Byla to malá, asi 20 akrů velká lokalita, ale extrémně bohatá na rybí obsádku, ale na druhou stranu velice obtížná voda. Každý den tu totiž lovilo nejméně 20 rybářských nadšenců. Každý, komu se podařilo ulovit rybu, byl velice šťastný, protože to byla voda s opravdu velikým rybářským tlakem. Všichni byli přesvědčeni, že již každá ryba byla alespoň jednou chycena. Jaké bylo jejich překvapení, když jednou udělali výlov jezera! Zjistili nejméně půl tuctu ryb okolo třiceti liber, které nikdy nebyly uloveny!

Jsou další nespočetné příklady podobné předcházejícímu příběhu, a ty právě zvyšují legendy o nepolapitelných kaprech. A proto se o jejich ulovení pokoušejí rybáři a mezi nimi i já. Máme letité zkušenosti s lovem velkých lstivých kaprů, ale i s efektem „cleaning out“. Vyzkoušeli a vyvinuli jsme všechny možné montáže a způsoby lovu kaprů. A teď máme také důkaz, že i když je revír vystaven velkému rybářskému tlaku, může se i v něm vyskytnout legendami opředená nepolapitelná ryba.

this-nice-old-english-carp-went-two-years-uncaught-before-i-landed-it-on-this-occasion

Kapr je obdivuhodná ryba, žádná jiná sladkovodní ryba se mu nemůže vyrovnat. Vše, o čem jsem napsal v tomto článku, je založeno na přesvědčení, že kapr je divoké zvíře s divokými instinkty. Každý je jiný a každý má svou osobnost, která je ještě ovlivněna prostředím, kde žije, a to ještě podtrhuje jeho charakterové rysy. Když s nimi budete jednat jako s tupým zvířetem, udělají oni z vás tupce. Zacházejte s nimi s nadměrnou opatrností a oni vám to vrátí ve formě šťastného rybolovu.

Simon Crow

chytil

Nejčtenější články

Truman je sice škodná, ale má skvělé maso!

Trumani, jinak také sumečci američtí, patří mezi ty ryby které rybáři nemají v lásce. Jde o invazivní druh, ten v revíru dokáže nadělat opravdu velkou paseku. Při chytání, například na žížaly, k háčku nepustí žádnou jinou rybu. Ano, jsou místa, které trumani okupují ve velkém množství, na těchto místech se pak nedá chytnou například pěkného kapra, úhoře, či jinou vysněnou rybu. I když jsou trumani v revírech neštěstím, někteří rybáři je přesto dokáží využít. Nejen že si při cíleném lovu trumanů člověk dobře zachytá, také jejich maso je výtečné a stojí za to si ho připravit na grilu, v oleje, nebo například v udírně.

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?