Rybářský rozcestník

Aktivita ryb v tropických teplotách

16.8.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Loňské léto nás opravdu vysokými teplotami nešetřilo a já osobně jsem za to rád. Léto miluji a tropické teploty též. Dá se říci, že ty pravé tropické teploty začaly příchodem prázdnin a to po celou jejich dobu. Oba měsíce byly skutečně teplotně nadprůměrné a horko zužovalo celé území ČR. Za celé léto se deštivé srážky objevily jen zřídka a to jen na některých místech, a pokud zapršelo, tak jen chvíli a výjimečně. Dá se říci, že jsme se loňské léto teplotně vyrovnali i takovým destinacím jako je Turecko, Egypt atd..

eture
Pohled-na-vyschlé-Labe

A jak na tohle reagovali ty němí tvorové pod hladinou? O to se s Vámi pokusím v několika řádcích podělit. Asi každý z nás má nebo měl v podvědomí to nepsané pravidlo, že pokud je teplo a tím myslím právě ty dny, kdy Vám sluneční paprsky ani nedovolí vykonávat jakoukoliv činnost, tak nemá cenu chodit na ryby, což utvrzuje i fakt, že většina druhů ryb se v tomto období vyhřívá na hladině a absolutně nejeví zájem o nějakou potravu, což se dá převést i do lidského hlediska, kdy člověk v těchto doslova vedrech také nepřijímá skoro žádnou potravu, tedy až na výjimky. Ve zkratce řečeno, překročili stupnice teploměru pomyslných 30°C, lidé ani ryby či ostatní zvířata přijímají potravu jen velmi zřídka.

U ryb jako kdyby tohle pravidlo platilo dvojnásob. Pamatuji si, jak jsem v mládí, když jsem začal s rybářským řemeslem, dráždil právě v těchto teplotně horkých dnech tlamky vyhřívajících se ryb různými nástrahami ať už houskou, uvařené kolínko, kukuřici, žížalu a jiné, avšak s žádnou nástrahou jsem nikdy neuspěl, absolutní nezájem ze strany ryb. Věřím, že tuto nebo obdobnou zkušenost máte i vy, ostatní rybáři. Takových okamžiků mi ve vzpomínkách utkvěla mnoha a to zejména ten z úplných začátků, kdy jsem teprve začínal chytat ryby, kdy při pohledu na vyhřívajícího se amura bílého přes délku min. 110 cm na jedné ze stojatých vod poblíž mého bydliště, který se slunil a vyhříval zhruba v 50 cm hloubce a 2 metrech od břehu a já se mu snažil kousek housky na háčku doslova vsunout do jeho tlamky, avšak i kdyby to byla nástraha ze zlata, tak Amur byl absolutně imunní k jakékoliv nástraze. Podobných vzpomínek a zážitků jak přelstít ryby ve vysokých letních teplotách je mnoho a o to větší jsem měl poté motivaci rybu v tomto teplém období donutit k žravosti.

tez
tuert

Bylo mi však jasné, že to nebude o nějakém zběsilém táhání ryb, kdy člověk tahá z vody tzv. “ rybu za rybou „. Spíše šlo o to, vymyslet vhodnou nejenom nástrahu, ale i návnadu, kterou by člověk rybu v takto sluncem prohřáté vodě hned nezasytil. Důležitým faktorem byla i znalost lovného místa, zda zde ryby v letních měsících jen proplouvají nebo se zde i zdržují. Pak už jen trocha toho štěstí a rybářům co se vyhýbají delšímu pobytu na slunci nezbývalo, než se obrnit opalovacími krémy, popř. i plavkami, kanystry s vodou a hurá tam, kde to nejvíce milujeme, na náš oblíbený revír. U mě je to řeka Labe, u nikoho menší rybník s členitým rákosem po obvodu a u nikoho větší jezero či pískovna, které okouzlí svou rozmanitostí a plochou.

K samotným lovným místům napíši asi jen to, že jsem se držel dosud míst, která mi vydaly v předešlých sezónách i přes vysoké letní teploty pár pěkných ryb a ve zbylém času jsem navštívil i místa pro mě dosud neznámá.

Zda-li je lov ryb, zejména tedy kaprů v těchto tropických podmínkách obtížnější na řece nebo na stojaté vodě je otázkou, kterou si zodpovíme asi každý po svém. Já osobně jsem toho názoru, že i přes nepřízeň počasí, pokud využijeme potencionálu všech možných návnad a nástrah fungujících v takto horkých dnech, různých krmných strategií až po několik druhů montáží a místo budeme pár dní před samotným lovem sledovat, máme šanci s přispěním trocha štěstí na úspěch jak na řece, tak na rybníku či jezeře, obzvlášť v době, kdy přichází setmění.

uerueu
uerutue
ueueue
ueužeu

V loňské sezóně bylo léto až tak enormně teplé a hlavně vlivem žádných srážek suché, že voda v řece Labi místy doslova vlivem nízkého průtoku stála a to zejména zapříčinilo malou okysličenost vody, která se tak stala bohužel pro stovky ryb v určitých úsecích smrtelná. Průtok řeky Labe byl v místě okolo města Ústí nad Labem na historické hranici pohybující se okolo 65 m3/s, což nikdo v minulosti nepamatoval.

Našli se i vycházky, které byly opravdu “ mrtvými “ co se týče ulovených kaprů, kdy o moji nástrahu jevila zájem jen bílá ryba. Naštěstí těchto vycházek nebylo moc. Co se týče samotného vnadění, tak se dá říci, že v tomto období jsem vypustil předkrmování loviště a to jak partiklem, peletkami, tak boilie. Bylo evidentní, že kapři přijímají v takto vysokých teplotách potravu jen zřídka, tudíž jsem je nechtěl nějak přesytit předloženou návnadou. Pár hodinovým výpravám jsem se také vlivem teplot vyhnul, jelikož dostat rybu na podložku přes den bylo dosti často mimo lidské síly i přes vynaložené úsilí. Proto jsem jezdil k vodě až navečer a využíval především k lovu pozdní večery a brzká rána, kdy byla “ aktivita “ ryb poněkud větší. Obsádku vytažených kaprů byly zejména jedinci ve váhové kategorii do 10 kg, kdy těchto labáků bylo po mnoho. Občas v tomto období na břehu zapózoval kapr přesahující hranice 10 kg.

Po několika výpravách směřovaných na lov kaprů jsem se rozhodl využít těchto tropických teplot, které neomezují v přijímání potravy jeden druh kaprovité ryby. Asi už víte, o jakou rybu se jedná. Tvar těla ve tvaru torpéda a masivní ocasní ploutev značí Amura bílého.  Pár výprav jsem směřoval na lov této pro mě tajuplný druh ryby. Jak už jsem řekl, Amur je jedna z mála ryb, které vůbec tropické teploty nevadí a neomezují jí v přijímání potravy, ba opak je pravdou. Krmné kampaně při lovu této ryby jsou opravdu náročné – vaření dostatečného množství partiklu, kdy já využívám zejména vařenou kukuřici a řepku. Obrovským plusem při lovu této ryby je místo mít před samotnou výpravou aspoň den předem nakrmené ať už zmiňovaným partiklem, který mají amuři nejraději. Nepohrdnou však boiliem na sladké bázi. Amuři jsou takový milovníci kukuřice, že jsou schopni vám v hejnu vyluxovat dno řeky za velmi krátkou chvíli a když k tomu připočtete bílou rybu a nějakého toho kapra, kukuřicí při lovu amura opravdu nešetřete. Je potřeba samotné loviště doslova obsypat tímto jak já říkám “ žlutým peklem “ a v kombinaci s řepkou je to pro tento druh ryby opravdu neodolatelná potrava.

Já jsem si místo při těchto výpravách předkrmil aspoň 10 kily vařené kukuřice a pár desítek sladkého boilie od zn. Anacondy z řady Crunch New Formula – příchuť med a Tutti-Frutti. K vodě jsem si bral po 50 kilech kukuřice ( tu jsem po uvaření obohatil buď o 2 kila cukru či med) a 15 kilech řepky, kterou jsem před vnaděním smíchal s kukuřicí. Pokud chceme být v lovu amurů úspěšní, je důležité dokrmovat nejenom po každém záběru, ale i v pravidelných intervalech, jelikož je nutné nejenom tuto rybu zaujmout předloženou návnadou, ale hlavně ji na místě udržet, proto na dně musí stále být koberec z kukuřice, popř. sladké boilie. Jako nástrahu jsem zhora zmiňované příchutě o velikosti 20 mm, které jsem měl řádně nadipované jak v tekutém, tak práškovém dipu a to i v kombinaci s pop-up, taktéž namočené předem v tekutém dipu.

untitled
zetzer
zeueu
ztez

Co je výjimečné na této rybě je i to, že souboje s amury jsou velmi adrenalinovým zážitkem až do poslední vteřiny. Jak sami víte, jedná se o velmi bojovnou rybu, která se vydá ze všech sil jen proto, aby unikla vašemu podběráku. Povedlo se mi za těch pár výprav vytáhnout amury atakující metrovou hranici. Souboje s nimi byly opravdu pikantní a během lovu zaměřeného na jak já říkám “ rusáky „, neodolalo několik kaprů předloženému sladkému boilie, kteří taktéž hodovali na různorodé návnadě.

Ve výsledku řečeno, i u vody se najdou chvíle, kdy malé množství nástrah znamená mnoho úlovků a naopak. Tímto článkem jsem se Vám pokusil nastínit, že i v klimaticky nepříznivých podmínkách, zejména tedy pro lov velkých kaprů se dá tento lov i v případě trvajících neúspěchů plnohodnotně nahradit chytáním amura bílého. Věřte, že kdo boj s touto rybou ještě neokusil, má se na co těšit…

 

Příspěvek Aktivita ryb v tropických teplotách pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!