Rybářský rozcestník

RCCC 2017- společný projekt s ČRS – a ono to jde!

Rybářský zájmový spolek RCCC podporuje děti z kroužků ČRS již pěknou řádku let, ale letos poprvé vstoupil pod záštitu Českého rybářského svazu. Spolek, tedy spíš na začátku parta nadšenců pořádal v rámci setkání sbírky jak finanční, tak materiální na podporu těch nejmenších, co se pilně učí v rybářských kroužcích u MO či ZŠ prvním krůčkům a technikám. Stylem setkání byl závod v položené, v tradičním stylu, bez pomoci druhého, pouze ze břehu, včetně mapování dna. Bodoval se z počátku pouze trofejní kapr, posléze i lín, nebo amur. Spolek získal velké množství příznivců nejen doma, ale i v zahraničí, dnes jedna třetina účastníků posledního ročníku byla ze sousedního Slovenska. Postupně se přidávali i čeští rybáři, co žijí trvale v zahraničí a rádi dorazili startovat, nebo pomoci s organizací. Raritkou je především pan Kretek, který dojíždí pomáhat se soudcováním ač je členem spolku v Holandském Oldenzaalu.

Letáček k setkání
Anežka-Hlavníing.StanislavMariánoviNaOpravduPředáníUVítězVítězůmTradiceRozhodčíRozhodčí

Měli jsme s Mírou Kumprechtem, místopředsedou a Pavlem Dušánkem, jednatelem klubu, velikou touhu a cíl, zkusit RCCC na svazu, neb setkávání, kvůli logistickým problémům probíhalo do té doby jen na vodách soukromých. Byla to opravdu velká motivace, když prestiž setkání rostla na internetu raketovým tempem a činnost směřovala více a více k dětem organizovaným pod ČRS. Pomohla spíš náhoda, na setkání při předání podpory pro Pohár předsedy ČRS SÚS mládeže jsem se setkal s panem Hýbnerem a slovo dalo slovo. Pojďme zrealizovat velkou, parádní akci v přímé spolupráci! Vyvstalo velké množství otázek, ta nejdůležitější, revír, logistické zajištění, společná práce rozhodčích s RS a pravidla! Návštěva u Jiřího Broučka předsedy MO Čelákovice a funkcionáře sekce mládež. Naše akce na nádherném úseku řeky Labe- Sedlčánky??? Je rozhodnuto, bude River special! RCCC jako takové mělo za sebou i akci zvanou zimní speciál na vodě soukromé, ale co doba lovu, neměl jsem z počátku jako lovec kaprů velkou důvěru, pravidla ČRS a letitý postoj k tomuto specifickému odvětví, prostě u nás podobným akcím nepřejí!

Rozhodčí RCCC a RS ČRS společně

Účastníci budou chtít, dle letité tradice s tím, že pravidla jsou uzpůsobena lovu opravdu trofejních ryb lovit non-stop, tak jako vždy v minulosti! Bodování spočívá v ulovení kapra, nebo amura, sám bez pomoci druhého o minimální délce K65 a A75. Body se přičtou závodníkovi, až ve chvíli kdy ulovenou rybu sám položí na politou podložku. Pokud splní délku, jde se vážit! Váhový součet třech nejtěžších ryb je výsledkem 96 hodin lovu! Zde jsem musel plně důvěřovat pánům z rybářského svazu!

Logistika akce s naším rozpočtem a zejména snahou výtěžek věnovat dětem, byla opravdu velmi napnutá! Zde velmi pomohli naši partneři, skladbu podpory jsme měli zajištěnu tak, aby bylo i na všechny dětské projekty. Labe není kulatý rybník, dostupná pískovna, velké rameno řeky. Naším cílem bylo, když se závod uskuteční, aby po nás bylo více čisto než před námi. Raději jsem se ještě na úsek s Mírou vypravil a dal si schůzku s panem hospodářem Pavlem Jindřichem! Tak vstřícný přístup nám opravdu vyrazil dech. Profesionál, který nám pomohl vyřešit velké množství problémů, ono něco jiného je pořádat akci za humny a nebo 100km od sídla spolku.

U nás vyhrávají děti

Proběhlo stanovení cílů v oblasti mládeže: Akce kroužky, kdy jsme po celý rok zasílali podporu k výuce. Akce Kočárek pro Justýnku se snahou podpořit holčičku s nevyléčitelnou vrozenou chorobou, která se narodila kamarádům našeho člena ing.Stanislava Kanclíře a akce Bedna, kdy závodníci, rozhodčí a partneři věnují ceny pro dětské rybářské akce a projekty. Tyto akce oslovili rybářskou komunitu na internetu a doteď jako by nevěřím, že s tak malým rozpočtem jsme dnes, na začátku listopadu v podpoře dětí a mládeže na čísle 430.000kč, zní to až neuvěřitelně. Z toho akce pro Justýnku překročila 90.000kč a Bedna na místě byla oceněna na 79.000kč materiální pomoci. Nechce se mi tomu ani věřit.

Co rozhodně nezapadne, byla akce samotná, po vytrvalých deštích a ochlazení, nebyl tentokrát nastávající podzim, přelom září a října tak na úlovky bohatý. Samotný lov byl složitý a těžký. Akci vyhrál náš dlouholetý člen a podporovatel Andy Andrej Jangl (Slovenská republika) s náchytem výce než 31kg na tři ulovené ryby. Druhý byl pan Marián Potěšil, velmi dobrý lovec a závodník, člen klubu. Na třetím místě se umístil opět, rybář od našich východních sousedů pan Michal Cích. Ale myslím to pro většinu účastníků nebylo důležité, někteří lovci jezdí užít si atmosféru a pobavit se lovem s tím, že podporují mládež. To je nepsané pravidlo a tradice! Takový lidé patří do našeho klubu!

Lidé se mě nejvíc ptají, co mě osobně potěšilo za ten rok nejvíc. Musím říci, dnes s odstupem času parta lidí. Již v předchozím textu jsem psal, že jsem viděl krizový bod ve spolupráci sektorových rozhodčích klubu RCCC a RS včetně našeho on-line týmu. Dělali jsme souběžně dva velké internetové přenosy. Zejména spolupráce, která proběhla, předčila moje obavy a ba naopak mi vlila do žil veliký optimismus, vznikla parta, spolupráce, srandičky, součinnost, profesionalita. Jeden tým. Je třeba brát potaz fakt, že ti lidé si berou na akci dovolené, ze svého volného času s dojezdem na vlastní náklady. Holky co pomáhali s přenosem, týden sbírali u vody materiál, dnešní moderní informovanost, je na množství dat nesmírně náročná. Klobouk dolů. Velmi tomu pomohl fantastický přístup místních lidí z MO. To není pochlebování, to je realita, pokud nám něco nešlo, byla okamžitá nutnost řešit, stále u nás někdo byl a pomáhal. Vznikla přátelství na déle, než jeden ročník.

Před akcí byli velké obavy, nebude to vadit místním lidem, rybářům? Opak byl pravdou, když se seznámili s podstatou akce vedoucí k podpoře mládeže, sami chodili účastníkům fandit. Slavnostního zakončení se zúčastnil i pan Starosta Čelákovic, obec v rámci akce podala pomocnou ruku s uložením odpadu a vyjádřil podporu do další etapy, kterou snad společně zrealizujeme.

Nemělo by zůstat pod pokličkou, že na akci se přišli podívat i funkcionáři jiných Územních svazů a MO. Jejich ohlasy byly velmi pozitivní. RCCC za 9 let činnosti změnilo pohled mnoha lidí na podobné akce, to nás těší a je to i výzvou do budoucnosti, přidávají se další a další závody rybářských nadšenců k podpoře těch nejmenších. Rybářského potěru. Projekt RCCC pro kroužky dosáhl svého vrcholu, jako projekt bez dotací, žijící na práci nadšenců má před sebou poslední velkou výzvu a tou je akce na jednom celistvém úseku řeky. Jestli se akce zrealizuje, záleží nejvíc na ČRS a našich dobrovolnících. Po tom co jsem viděl ve společné práci s ČRS mohu jen konstatovat: ,,a ono to jde!

Předání podpory na kroužky

Na rok 2018 připravujeme společně s ČRS SÚS a MO Čelákovice akci Souboj rytířů, akci která nemá v lovu jednotlivců v položené obdobu a konkurenci v evropském měřítku, více než 125m garantovaného pro sektor lovu.

Stav podpory RCCC k 13.1.2018 je 611.906,-
– jedná se o součet všech aktivit pro dětské rybářské akce a podporu těch dětí, co neměli v životě štěstí za období 2010-2018.

Pavel Bobrman Vohralík

Předseda zájmového spolku RCCC – rybářský klub – zřízeného pro podporu kroužků ČRS.

 

Více a aktuality o RCC najdete zde: www.rcccarp.cz  a také na Facebooku zde: www.facebook.com/groups/242139002586359

Nejčtenější články

NONSTOP revíry 2023

V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.