Rybářský rozcestník

Největší oborová akce na Moravě, veletrh Rybaření, byl zahájen!

Ano, včera se otevřely brány BVV v Brně a tak tisíce nedočkavých rybářů se mohlo rozejít téměř po celém pavilonu A, a začít nakupovat vše potřebné ke svému koníčku. Byli jsme na zahájení této akce u toho a tak tu máte od nás malý přehled toho, co jsme po brouzdání po výstavní a prodejní ploše na veletrhu v Brně potkali a zaujalo nás.

Prví místo, kam jsme zavítali, byl stánek Adler z Dobrušky, který nejen, že každý rok v Brně nabízí top výrobky firem WTF, PENN a dalších předních výrobců rybářského nádobíčka, ale také byl ochotný nám v části svého stánku vyhradit prostor pro naše plakáty, za což mu tímto děkujeme!

Stánek Adler Dobruška

Po projití části výstavní a prodejní plochy jsme zjistili, že je letos na veletrhu o něco méně vystavovatelů, než v loni. Po konzultacích s několika prodejci se ukázalo, že na vině bude asi ten fakt, že právě v době zahájení veletrhu Rybaření, začala pro prodejce platit nová pravidla, tedy přesně slavné EET! Někteří stálí vystavovatelé nebyli ochotni zavřít své kamenné obchody a chytré kasy s EET přivést na veletrh, jiní prostě na to neměli, nebo nechtěli investovat do další elektroniky, aby pak mohli vůbec prodávat soubežně jak ve svých obchodech, tak na veletrhu.

EET bylo častým tématem u stánků. Většinou nové kasy, či tablety napojené na síť EET fungovaly, ale narazili jsme i na případ, kdy se prodejce se zákazníkem marně snažili o provedení platby… Nechci zde soudit pana Babiše, ani diskutovat o tom, jak moc velký přínos to je či není pro Česko, zavadení EET, ale rozhodně mohu říci, že veletrh Rybaření v Brně byl EET rozhodně poškozen. Když nic, tak tím, že část prodejců raději na veletrh nepřijela, než aby EET řešila.

Pelety různých chutí, vůní, velikostí …. prodej na váhu

Ale teď zpět k rybařině! Navštívili jsme řadu stánků a všude bylo na co koukat a za co utrácet. Na některých místech byl například sortiment krmení pro ryby tak rozmanitý, že si myslím, že ryby opravdu už moc rozmazlujeme. Takový výběr chutí například v nástrahách jako boilies nebo pelety, to vám dnes nenabídne ani špičková zážitková restaurace uprostřed Prahy. 🙂

Například firma Bejs Fish má na stánku v Brně asi vše, co dnes rybářská alchymie zná. Od boilies a pelet až po různé rybářské atraktory v desítkách příchutí a barev.

Stánek firmy Bejs Fish

Opravdu úžasnou záležitost jsme našli na stánku PATRON-FISHING.cz. Jedná se o sladká a slaná kolečka – křupky, která se dají buď navléci na jejich systém, napíchnout na háček a nahodit do vody a chytat ryby, nebo, se můžete na ryby vykašlat a sami začít zobat tyto dobrůtky. Jsou totiž vhodné ke konzumaci jak pro ryby, tak i pro lidi. Jsou tak dobré, že moc nevěřím, že je rybáři budou házet do vody, to si raději tyto kolečka dají k pivu, či ke kávě! 🙂

Krmení jak pro ryby, tak pro rybáře! 🙂

Patrony firmy PATRON-FISHING.cz

V Brně začal ihned po zahájené veletrhu probíhat také tradiční doprovodný program k této akci. Například „Rybářská aréna“ skýtá možnost prodejcům představit své výrobky zákazníkům přes mikrofon, pěkně z pódia. Video projekce ja pak samozřejmostí. Ovšem na veletrhu nechyběla ani akvária a nádrže s živými rybami, trnažér záběru a další atrakce pro návštěvníky veletrhu. Stánků s dobrou kávou a pivem, či jídlem bylo dost a tak se tu neobjevovaly žádné velké fronty a to ani v době obědů.

Jeden z našich plakátů …

Veletrh v Brně potrvá až do neděle a tak všem doporučuji se přijet podívat nejen na různá rybářská udělátka, která by se vám mohla u vody hodit, ale především nakoupit čerstvé krmení na sezónu, co nás právě čeká. Výběr je tu opravdu neuvěřitelný! A co vláčkaři či muškaři? Ti si tu na své také přijdou. Stejně jako krmení pro ryby, tak i stánků s nástrahami tu je více než dost. Jen si připravte hodně peněz, protože rybařina holt něco stojí!

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.