Rybářský rozcestník

Hvězdoš jarní (Callitriche palustris)

Hvězdoš jarní je obojživelná rostlina, druh rodu hvězdoš, rostoucí ve vodním prostředí i na pevné půdě ve vlhkém substrátu. Najdeme ho jako jednu z prvních rostlin, která se objeví při vypuštění rybníku při jeho letnění.

Rozpoznávací znaky

Jednoleté, nejčastěji žlutozelené až živě světle zelené byliny, většinou dlouhé do 30 cm, ale někdy bývají i delší. Jsou větvené, na hladině tvořící plovoucí růžice listů. Listy jsou různých tvarů, úzce čárkovité až kopisťovité, dlouhé do 2,7 cm, maximálně 4,5 mm široké. Květy má nahé, jednopohlavní, vynořené nad hladinu nebo i ponořené, s vytrvávajícími nebo brzy opadavými listeny. Kvete od dubna do listopadu.

Výskyt

V Česku roste roztroušeně až hojně na celém území, nejvíce však ve středních polohách. Ve světě roste téměř v celé Evropě, také v části Asie, v celém Rusku, v Japonsku, na Korejském poloostrově a na většině území Číny. Dále ho najdeme i v Severní Americe, v USA a v Austrálii.

Obecně

Hvězdoš jarní je obojživelná rostlina rostoucí ve vodním prostředí, ale i na mokrém, pravidelně zaplavovaném, podloží. Je typickou rostlinou obnaženého dna rybníků, kde má někdy i dominantní postavení. V rybnících roste velmi často i ve vodní fázi, tedy zcela ponořený, nejčastěji v mělkých prohřívaných okrajích, dále ho můžeme najít v kalužích a na vlhkých místech lesních cest. Dále ho můžeme najít růst v příkopech, lučních mokřadech, na mělkých mísech v tůních apod.

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.