Čolek horský je středně velký ocasatý obojživelník. Podobně jako u jiných čolků je poměrně velký vzhledový rozdíl mezi vodní a suchozemskou formou. U čolka horského je pak známo mnoho poddruhů.
Někdy u vody člověk narazí na rybáře, co používají opravdu netradiční nástrahy. Ovšem smích nás přejde v momentě, kdy od nich dostaneme na frak, protože nás přechytají na celé čáře! Znáte nějakou takovou nástrahu? Já ano, je to popcorn, nebo například také burizony.
Desetinožci (Decapoda) je řád vyšších korýšů, který zahrnuje mnohé z nejznámějších skupin rakovců či korýšů vůbec. Patří sem jak raci, tak poustevníčci, krabi, krevety, langusty… Je známo asi 14 000 druhů žijících zejména ve vodním prostředí, ale vzácněji i na souši.
Osídluje dolní toky řek, slepá ramena, tůně a údolní nádrže. Z hlediska sportovního využití má omezený význam. Kříží se s podouství, cejnem velkým, perlínem a ploticí. Jeho lidový název je křínek nebo skalák, průměrná váha lovených ryb mezi 0,3 až 0,5 kg.
Vytváří několik poddruhů podle oblastí, kde žije. Tak známe pstruha obecného baltského (Salmo trutta trutta), pstruha obecného černomořského (Salmo truta labrax) a pstruha obecného kaspického (Salmo trutta caspius). Ve vodách naší vlasti žijí oba první druhy. Hospodářsky a sportovně je nejvýznamnějším druhem pstruhových vod, vyhledává úkryty, je velmi plachý. Průměrná váha lovných ryb mezi 0,2-0,3 kg. Pokud je vysazen do údolních nádrží postupně přechází na formu jezerní.
V Česku se vyskytuje v povodí Labe, Odry, Moravy. Osídluje především dolní úseky řek (cejnové, případně parmové pásmo) o stojaté vody. Oblíbená sportovní ryba, ovšem její stavy klesají. Na udici urputně bojuje, žije v hejnech. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,25 až 0,35 (0,50) kg.
Len je drobný partikl, který má plochá zrníčka, ta jsou mírně nahořklá. Urychlují trávení a tak jsou vhodná jako součást zakrmovacích směsí.
Blatnice skvrnitá, dříve také blatnice česneková, je druh žáby z čeledi blatnicovití, která se vyskytuje v širokém pásu od západního Německa po Kazachstán včetně ČR. Blatnice, jako jediná česká žába, má svislou oční zřítelnici, díky čemu se také jednoduše pozná od jiných druhů.
Olše lepkavá je listnatý opadavý strom z čeledi břízovité. Dorůstá většinou do výšky 30 metrů, dožívá se obvykle zhruba 100 let, ovšem jsou známé i 200 let staré kusy.
Tato vodní rostlina patří ke kriticky ohroženým druhům naší flóry, je chráněná zákonem. Roste v tůních, v močálech, či ho můžeme najít v mrtvých ramenech řek, především v nížinách a pahorkatinách, ve vyšších polohách spíše neroste.