Dvouletá statná, ostnitá bylina s rozvětvenými lodyhami z čeledi zimolezovité – Caprifoliceae. V ČR se vyskytuje hojně v teplejších oblastech (např. Polabská nížina) jinde jen sporadicky nebo chybí.
Právě sója obsahuje až 40 % proteinů, proto je vodná hlavně do směsí. Dá se koupit téměř všude, jak ve specializovaných rybářských prodejnách, tak i dalších obchodech, například se zdravou výživou.
Roste v tůních, rybnících, v mrtvých ramenech řek, v odvodňovacích kanálech, i jinde, ale tam, kde je dostatek organického bahna. Kvete od června do srpna. Na březích a bahnitých obnažených dnech často vytváří stromečkovité formy, pěkně jednu vedle druhé, tvořící skupiny připomínající les.
Blatouch bahenní je bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), kterou najdeme ve střední Evropě i na rozsáhlých územích Asie a Severní Ameriky, na podmáčených stanovištích a to od nížin až po horská pásma.
Rosnička zelená je malá žába a jediný zástupce čeledi rosničkovitých v Česku. Mimo Česka obývá téměř celé území Evropy. Je to snadno rozpoznatelná, jasně zelená žabka s tmavým proužkem, který se táhne od nosního otvoru přes oko a dále přes celou délku těla až na konec trupu, kde končí tento pruh jako jakási klička.
Tato vodní jednoděložní rostlina z čeledi voďankovité (Hydrocharitaceae) se velmi podobá vodnímu moru kanadskému. Liší se od sebe především užšími a delšími listy. Jinak vypadají stejně.
Olše šedá je listnatý opadavý keř nebo strom, s přímým, štíhlým kmenem a vejcovitou nebo sloupovitou, hustou korunou, z čeledi břízovité. Dorůstá až do výšky 20 metrů, dožívá se maximálně 50 let.
Tuto bahenní rostlinu najdeme na březích řek a vodních nádržích, ale také v mokrých jámách a příkopech, také při poklesu vody na dnu rybníků. Roste od nížin až po pahorkatiny.
Ropucha zelená je druh žáby z čeledě ropuchovití. Ropucha zelená velikostí málokdy přesáhne 8 cm. Její oční duhovka je žlutá až zelenavá. Zbarvení hřbetu je bělavé s zelenými až olivovými skvrnami. Břicho pak má bílé až nažloutlé.
Lančmít patří rozhodně mezi jednu z nejlepších nástrah na velké ryby, především kapry, kteří lančmít milují. Ovšem na lančmít chytneme i další druhy ryb, jako tlouště, parmy, mníky … Hodí se hlavně do ledové vody, tedy při chytání ryb v zimě a brzy z jara, či na podzim.