Rybářský rozcestník

Silonkové (punčoškové) boilies na kapry

Když jsem poprvé na internetu narazil na koule vyrobené z dámských silonek, hned jsem dostal chuť si silonkové boilies vyrobit. Je to skvělá možnost, jak vyselektovat drobné ryby a nabídnout kaprům něco dobrého ve stovkách různých kombinací. Ano, využití silikonového boilies je neomezené. Pokud použijete svoji fantazii, můžete si u vody za pár minut umíchat pro kapry vysoce efektivní kombinaci návnad, kterou, díky zabalení do kousku dámských silonek, rázem proměníte v neodolatelnou kapří nástrahu.

silonkove-boilies-15silonkove-boilies-10silonkove-boilies-17silonkove-boilies-16silonkove-boilies-11silonkove-boilies-20silonkove-boilies-12silonkove-boilies-4silonkove-boilies-6silonkove-boilies-8silonkove-boilies-13

Akčně u vody můžeme do punčochy zamotat například drobné mikropeletky se zakrmovací směsí, kousky pečiva či podrcené staré boulies či peletky atd. Lze spolu kombinovat různě velké krmení, prolínat chutě a využít v podstatě celou škálu zásob, co máme aktuálně u vody. Větší koule lze podrtit, využít sypké směsi, přidat i živou nástrahu jako červy nebo nasekané žížaly…

Silonkové boilies lze pak samozřejmě také dipovat, namáčet do různých boosterů. Další možností je z něj udělat vznášející se nástrahu například díky kousku korku.

Jedna z možností, jak uvázat silonkové boilie…

Jak si vyrobit silonkové boilies?

Jde o jednoduchou záležitost, jen je třeba ženě doma ukrást nějaké ty staré silonky. 🙂 Ty pak po částech rozstříháme na menší kousky, čtverce nebo i kolečka o průměru 8 až 10 cm. Raději si nastříhejte větší kusy, po zabalení, zatočení a zavázání stejně přebytečný materiál ustřihneme, ale pracuje se lépe s větším kusem silonek, než s menším.

Kousek silonky a dobroty pro kapry….

Na vystřiženou část silonky nasypeme do středu libovolné krmení. Rozhodně doporučuji kombinovat větší kousky s menšími a vyplatí se do směsi přidat i nějaké to hodně barevné krmení, přes napnuté silonky jsou křiklavé barvy docela slušně vidět. Směs v silonce smotáme, vytvarujeme kouli, musí být důkladně ze všech stran zmáčknutá, což docílíme zamotáním všech přebývajících konců silonky. Pak provedeme několik ovinů například návazcovou šňůrkou. Lze použít i nějakou bavlnku, ale rozhodně musí jít o materiál, který se ve vodě dále neroztahuje!

Důležité je důkladně silonku napěchovat směsí….

Několikrát omotáme a uvážeme na uzlík….

Uděláme dva suky, kulička musí být pěkně kompaktní, tvrdá, jde to poměrně dobře.

Pro jistotu je lepší oba konce ještě protáhnout boilie….

Protáhnuté konce odstřihneme….

Konce pro jistotu ještě pomocí boilies jehly protáhneme celou koulí, až pak konce zastřihneme. Tak zajistíme, že se nám silonkové boilies ve vodě nerozváže.

Hotovo, silonkové boilie je připravené….

Jak nastražit silonkové boilies?

Není nic jednoduššího! Stačí provléknout háček kouskem silonky a máme hotovo. Ovšem při razantnějších náhozech doporučuji takto vyrobené koule raději uvazovat na přívěs háčku, stejně jako klasické boilies.

Dvě varianty nastražení silonkového boilies…

Další z možností nastražení…

Ovšem s koulemi lze ještě dále pracovat. Můžeme je dipovat, různě nakládat, zakápnout koule maggi a podobně. Samozřejmě si silonkové boilies můžeme vyrobit už doma. To jej jejich další přednost. Lze si jich vyrobit větší množství, podobně, jako například zakrmovací válečky z PVA materiálů a převážet v umělohmotných dózách s těsným víčkem.

Maggi je skvělý atraktor….

TIP: Do směsi přidejte i nějakou složku, co pouští barvivo, bude do okolí, kolem nástrahy vypouštět lákavý mrak.

Žebrové krmítko s háčkem a silonkovým boilie, umělá kukuřice jako zarážka…

Když jsem silonkové boilies testoval, zaujal mě ten fakt, že i po hodině ve vodě drželo tvar. Nahazoval jsem boilies opakovaně a fungovalo! Chytil jsem několik kapříků o velikosti 45 až 62 cm. Vzhledem k tomu, že se mě tato vychytávka moc líbí, budu ji teď častěji využívat a uvidím, zda se mě povede chytit i nějaký větší kus.

Kaprům silonkové boilies chutná…

Slovo závěrem

Kdo rád kombinuje, akčně u vody mění taktiku, pro toho je tato metoda jako stvořená. Lze si přímo u vody vyrobit různě velké koule, dipovat je v různých příchutích, ale hlavně největší potenciál této metody vidím v možnosti si aktuálně, podle chutě ryb, vytvořit tu nejúčinnější kombinaci, která právě ten den bude fungovat. To že vám nástrahu nebudou okusovat menší ryby, to je jen třešnička na dortu silonkového boilies.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!