Rybářský rozcestník

Rybářské právo, práva a povinnosti rybáře

Práva a povinnosti rybářů řeší především rybářský řád. Ovšem rybáři se musí řídit i jinými, obecně právními předpisy a zákony! Také zde najdete aktuální rybářský řád platný pro tento rok … Přehled nejdůležitějších ustanovení zákona č. 99/2004 Sb. a vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů a bližší podmínky výkonu rybářského práva

Bivakování u vody aneb problémy kolem pobytu u vody a to nejen v nočních hodinách

Bohužel stanovat si nemůžeme, kde se nám zachce. I když dnes legislativou není obecně zakázané bivakovat na státních pozemcích, přesto si nemůžeme všude rozložit stan a přenocovat. Buď to místně zakazují obecní nebo městské vyhlášky, nebo i některé zákony na ochranu přírody. Pak také musíme ctít soukromé pozemky, kde jen vlastník pozemku nám může povolit tento užívat, například také k přenocování. A co my rybáři? Máme nějakou výjimku nebo legislativa na nás nemyslí? Obecně má rybář právo se skrýt před deštěm a větrem, ovšem bližší specifikace v zákonech není, myslím tím upřesnění, kde je hranice mezi přístřeškem proti dešti a stanem, který již mnohým vadí…

Číst článek

Změny v rybářském řádu pro rok 2019

Jako každý rok i letos tu máme výpis těch nejdůležitějších změn v rybářském řádu platných od 1.1.2019. Musím však upozornit, že ne ve všech krajích byly schváleny všechny změny doporučené Radou ČRS! Rada ČRS totiž nemá kompetenci direktivně vstupovat do výlučné pravomoci uživatele revíru a tak záleží na nich, zda schválí doporučení rady v plném znění, nebo ne.

Číst článek

Nejčastější přestupky na rybářských revírech, aneb jsou všechny zákazy opravdu potřebné?

Dnes bych chtěl nahodit toto téma k diskuzi, jak moc a zda vůbec je rybářský zákon zastaralý a jestli není zbytečně tvrdý na nás rybáře, nebo naopak moc benevolentní. Asi se mnou budete souhlasit, že každý se díváme na různé přestupky jinak. Jedny by ani ve snu nenapadlo chytat na tři pruty, jiný, sedíce několik dnů na sumcích, aniž by si sáhl na prut, by si rád nachytal nástražní rybky, nebo jen tak pohrál s feederovým prutem, při čekání na záběr sumce, ale rybářský zákon je proti!

Číst článek

Jak vyplnit úlovkový lístek – sumarizace úlovků

Po ukončení platnosti povolenky ČRS, nebo tehdy, pokud již rybář dále nehodlá ke konci roku chytat na svazových revírech, je třeba aby každý lovící provedl sumarizaci úlovků a docházek na zadní straně oddílu II. povolenky k lovu nazývaný „Sumář úlovků a docházek“. Tato povinnost vrátit sumář a povolenku je zakotvena ve Stanovách ČRS! (Tam je rovněž uveden trest při nevrácení – lovící nemá nárok na vydání povolenky k rybolovu pro další rok.) Sumář může každý rybář vrátit buď osobně, nebo poštou na adresu MO, která ho vydala. Vždy ale musí být správně vyplněn. Ovšem mnoho rybářů každý rok buď vůbec sumář nevyplní, nebo ho vyplní, ale špatně. Zde je tedy obrázek s popiskem, jak na to.

Číst článek

Lov na dírkách – legislativa českým rybářům nepřeje!

V Rusku daleko na severu, ale také v Kanadě či skandinávských zemích, má lov na dírkách dlouhou tradici. Je to velmi populární rybářská disciplína, kterou si tamější rybáři umějí pěkně užít. Na silném ledě na zamrzlé vodní ploše vznikají celé vesničky ze stanů nebo dřevěných domků, v kterých se dá nejen zatopit a přespat, ale klidně pobýt i několik dní a přitom chytat ryby v dírkách vyvrtaných v ledu. A jak je to u nás, dá se vůbec vyvrtat na svazové vodě nebo i na soukromém revíru díra v ledu a začít chytat ryby?

Číst článek

Znají rybáři rybářské přestupky a jejich možný postih?

Je toho docela dost, co můžeme u vody porušit a to ať už úmyslně, nebo jen z nedbalosti či z neznalosti všech rybářských předpisů. V tomto článku naleznete link na PDF, které obsahuje aktuální metodiku vybraných přestupků na úseku rybářství. Rozhodně stojí za nastudování i nám, běžným rybářům i když je prvoplánově určena především pro všechny orgány a instituce zabývající se přestupky na úseku rybářství.

Číst článek

Rybářský řád 2018

Přehled nejdůležitějších ustanovení zákona č. 99/2004 Sb. a vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a bližší podmínky výkonu rybářského práva platné na revírech Českého rybářského svazu od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2019 Důležité upozornění: Tento Rybářský řád a soupis revírů pro držitele celorepublikových a celosvazových povolenek platí dva roky, tzn. 2018 i 2019. Případné změny pro rok 2019 budou vydány formou dodatku.

Číst článek

Rybářská stráž v akci, aneb vyplatí se dodržovat rybářský řád!

Ať se nám ustanovení rybářského řádu líbí, nebo ne, je třeba ho dodržovat. Můžeme spolu na internetu diskutovat o chytání nonstop, tedy 24 hodin, nebo o dalších horkých tématech, týkajících se rybářského řádu, ale dokud se jednotlivá jeho ustanovení nezmění, musíme se podrobit a nebo se stát na určitou dobu pytláky. Ovšem, pak se nesmíme divit, když nás chlapci z rybářské stráže chytnou při páchání nějakého toho přestupku a my pak přijdeme o papíry …

Číst článek

Rybářská legislativa – souhrn zákonů, vyhlášek a předpisů

Výpis právních norem, které se přímo, či nepřímo dotákají rybáře, člena ČRS.

Číst článek

Bivakování povoleno! Tedy, pokud jde o jednu noc …

Jste tramp, turista, vodák, cyklista, rybář nebo lezec? Spíte často jen tak pod hvězdami? Pak si tenhle článek vystřihněte, nechte si ho zalaminovat a vozte ho s sebou. Přesnější by asi bylo napsat „širák nezakázán“. Tak se totiž dá shrnout výsledek čtyřleté soudní bitvy Martina Hyťhy z ekologického sdružení Děti Země s českou vládou a úřady. Plyne z něj, že pojem „bivakování“ český zákon nezná. A protože podle ústavy „každý občan může činit, co není zákonem zakázáno“, můžeme si ustlat pod hvězdami skoro všude, kde nás napadne. Bez strachu, že bychom byli buzerováni, vyháněni a pokutováni. Článek je sice 1 rok starý, ale stojí za to si ho přečíst!

Číst článek