Rybářský rozcestník

Úhoři na feeder

26.5.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Úhoř je tajemná ryba plná zajímavostí. Lov úhořů mě moc baví a kdykoliv je vhodná doba k jejich lovu, rád se jim věnuji. Kromě klasické položené nebo plavané se dají úhoři úspěšně chytat i na feeder.

Doba lovu úhořů

Úhoři začínají velmi dobře brát koncem dubna až v první polovině května. Záleží na oblasti. Dobrým vodítkem jsou pampelišky. Jak začnou odkvétat pampelišky, začíná ideální čas na lov úhořů. Od té doby se úhoři dají chytat až do podzimu, nejlépe však berou do konce léta.

V květnu lovím úhoře během celého dne. Později od půlky června se zaměřuji především na večerní a ranní lov. Úhoři jsou aktivní při bouřkovém počasí, nejlepší je dusné zatažené počasí těsně před bouřkou.

Místa pro lov úhořů

Začneme výběrem vhodného revíru. Úhoři se dají lovit na všech typech stojatých vod i v řekách. Výskyt úhořů je dnes však již zcela závislý na jejich umělém vysazování. Takže nemusí být na všech revírech. Proto je volba správného revíru klíčová. Najděte si předem informace o úlovcích úhořů na vybraném revíru. Zeptat se můžete zkušenějších rybářů, v místních rybářských potřebách, nebo hledat informace na internetu.

Pokud najdete revír, o kterém víte, že se v něm úhoři vyskytují, jste na dobré cestě. Neméně důležité však je, vybrat správné místo k jejich lovu v rámci tohoto revíru. Úhoři mají rádi bahnité dno. To může být první indicie.

Na stojatých vodách se úhoři často vyskytují v blízkosti koryta původního toku. V blízkosti dalších zlomů dna a různých překážek. Stejně tak úhoře často najdeme poblíž břehu. Na řekách hledáme úhoře v hlubších partiích s pomalejším proudem, v různých prohlubních, v blízkosti břehu.

Nástrahy

Úhoř je dravá ryba. Největší šanci tedy máme s živočišnými nástrahami. Nejvíce se mi osvědčily žížaly  všech druhů (rousnice, dendrobeny, kopané). Dále se úhoři dají úspěšně chytat na červy, mrtvou rybku nebo její část (ocásek, řízek). Úhoři mají extrémně citlivý čich, takže jsou schopní najít voňavou živočišnou nástrahu na opravdu velkou vzdálenost.

Krmení a taktika lovu

Při lovu úhořů většinou vůbec nekrmím. Místo vytvoření krmného místa, které by ryby nalákalo, se snažím úhoře aktivně vyhledávat a správně je lokalizovat. Dalo by se určitě použít trocha lehkého krmení doplněného o nastříhané žížaly, patentky nebo červy.

Existuje jedna výjimka, kdy při lovu úhořů krmím. Je to v případě, že chytám úhoře večer u břehu na  mrtvou rybku. Vnadím jemným světlým krmením, abych přilákal drobné rybky. Přítomnost většího množství potěru láká všechny dravce včetně úhořů.

Vybavení a montáž

Při lovu úhořů na feeder jsou ideální pruty medium až heavy a navijáky velikosti 40. Kmenový vlasec může být silnější, průměr 0,22-0,25 mm je optimální. To je už na feeder vcelku hrubá sestava, ale má svoje opodstatnění. Jednak často potřebujete nahazovat do větších vzdáleností, a pak také větší úhoři jsou již poměrně bojovní a potřebujete je zdolat co nejrychleji.

Při lovu úhořů používám klasickou průběžnou montáž, místo krmítka nejčastěji používám samostatnou zátěž s očkem. Návazec by měl být ze silnějšího vlasce 0,20-0,25 mm. Délka návazce se pohybuje okolo 40-60 cm. Háček volím s užším obloučkem a delším ramínkem.

Návazec spojuji s kmenovým vlascem vždy přes obratlík. Úhoři se při zdolávání hodně kroutí a obratlík zamezí nadměrnému kroucení vlasce.

Velikost háčku záleží na použité nástraze, nejčastěji 10-6. Menší háčky použijeme na červy a dendrobeny, na rousnice je potřeba větší háček a největší háček bude při lovu na rybku.

Záběr, zdolávání a manipulace s rybou

Záběr úhoře je razantní. Většinou dojde k plynulému ohnutí špičky. Případně se špička začne pravidelně chvět. Při zdolávání úhoře se střídají fáze, kdy úhoř neklade téměř žádný odpor s okamžiky, kdy se do toho úhoř pořádně opře. Nenechte se tím zmást a co nejrychleji se snažte úhoře zdolat.

Úhoř se hodně kroutí a různě točí. Pokud byste mu chvíli povolili, dokáže se obmotat do vlasce a přetrhnout ho. Úhoře podebírejte větším podběrákem s jemnou síťovinou.

Po vylovení si dejte pozor. Úhoř má silnou slizovou vrstvu a jeho lepivý sliz ulpí na všem, čeho se dotkne. Dotýkejte se proto úhoře jen mokrými rukami, pokládejte ho jen na vlhké povrchy a omezte manipulaci s úhořem na břehu na minimum.

Úhoř má často háček zažraný hluboko v tlamce. V takovém případě se nesnažte háček vytahovat a raději ho odstřihněte těsně u tlamky. Ryba se háčku brzy zbaví.

Závěr

Každý rok po odkvetení pampelišek se těším na lov úhořů. Je to velká výzva. Často nechytnu vůbec nic, když se netrefím do místa, času, počasí. Když se ale povede úhoře najít, úlovky jsou většinou hojné. Úhoř je zajímavá ryba, která se u nás pomalu stává vzácnou. Pokud vám moje zkušenosti pomohou k úlovku úhoře, budu rád.

Příspěvek Úhoři na feeder pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.