Rybářský rozcestník

Rousnice na feeder

18.8.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Rousnice neboli dešťovky patří mezi tradiční a osvědčené univerzální nástrahy. Výborně si s nimi zachytáte nejen na feeder. Rousnice chutnají různým druhům ryb. Můžeme na ně ulovit téměř všechny kaprovité ryby i dravce.

Rousnice jsou velké žížaly, které se objevují po dešti v trávníku. Rousnice mají mezi rybáři různá pojmenování: rosňák, dešťovka, žížala, červ.

Druhy ryb

Jak bylo řečeno v úvodu, rousnice jsou velmi univerzální nástraha. Velmi dobře fungují při lovu těchto druhů ryb: kapr, karas, lín, velký cejn, parma, tloušť a další kaprovité ryby. Mezi dravé ryby, které se dají ulovit na rousnici, patří úhoř, okoun, sumec, sumeček, candát.

Způsob nastražení

Na rousnici potřebujeme obvykle o něco větší háčky, než na jiné nástrahy na feeder. Rousnici nastražuji tak, aby vypadala co nejpřirozeněji. Rousnici ve dvou až třech místech propíchnu háčkem. Konce nechávám delší.

Pokud ryby tahají jen za konečky a nedaří se zásek, osvědčilo se mi nastražit pouze půlku rousnice.

var sklikData = { elm: „sklikReklama_63379“, zoneId: „63379“, w: 600, h: 190 };

Rousnice v krmení

Rousnice může být také účinná složka krmení. Do krmení se rousnice přidávají nastříhané. K tomu účelu slouží nůžky na žížaly. Maximální podíl rousnic v krmení doporučuji do 20 %.

Pořízení a skladování

Nejjednodušší způsob, jak pořídit rousnice, je koupit si je v rybářských potřebách. Rousnice se prodávají v krabičkách s děrovaným víčkem. Takto balené rousnice vám mohou vydržet přibližně týden, pokud je skladujete v chladu (chladný sklep, lednice).

Chytání žížal (rousnic) po dešti

Pokud nejste líní, můžete si nachytat rousnice sami. Rousnice se nejlépe chytají po dešti za tmy, kdy začnou vylézat v trávnících a záhonech.

Na rousnice nesmíte svítit přímým světlem, jinak je vyplašíte a rychle zalezou. Stejně tak je ruší dupání. Naopak je neruší mírné rozptýlené světlo (nesvítit přímo na ně, ale vedle). Úplně ideální je používat při sběru rousnic červené světlo, které je neruší vůbec.

TIP: čelovka s přídavným červeným světlem je na lov rousnic ideální. Červené světlo rousnice neruší a díky čelovce máte volné ruce.

A nyní již k samotné technice sbírání rousnic. Rousnice po dešti sice ochotně vylézají, ale vždycky mají část těla v zemi a v případě nebezpečí se tak mohou rychle schovat.

Častá chyba je, že rousnici taháte moc velkou silou, až ji přetrhnete. Správně byste měli rousnici chytnout v místě za kroužkem, pevně ji sevřít mezi dvěma prsty a čekat až rousnice povolí a nechá se snadno vytáhnout z díry.

Chce to jen trochu cviku a brzo z vás bude zkušený lovec žížal. Chytání rousnic je jedna z věcí, která dělá rybařinu rybařinou. Sice se na vás bude možná vaše okolí koukat divně, ale kdo nikdo netahal žížalu ze země, neví co je rybaření!

Skladování nachytaných rousnic

Pokud máte rousnice k rychlé spotřebě, stačí je dát do sklenice nebo plastové krabičky s proděravělým víčkem a přidat k nim trochu trávy. A samozřejmě je také skladovat v chladu.

Nachytané rousnice vám vydrží i déle, ale chce to trochu důkladnější uskladnění. Osvědčila se mi otevřená dřevěná krabice s mírně navlhčenou hlínou vespod a vrstvou trávy nebo mechu nahoře. A průběžně jsem žížalám přidával potravu ve formě krmné řepy pokrájené na plátky.

Takto uskladněné žížaly je potřeba mít opět v chladu a čas od času provlhčit mírně hlínu a dát čerstvou trávu. Tady už v podstatě jiná možnost, než chladný sklep nebo samostatná lednička pro rybářské účely, nepřipadá v úvahu.

Pokud může být krabička červů/žížal v ledničce důvodem k rodinné hádce, tak dřevěná bedna plná žížal v lednici by mohla způsobit vystěhování nebo dokonce rozvod.

Závěr

Žížaly rousnice jsou moje oblíbená nástraha. Rád s nimi chytám od pozdějšího jara (přibližně od května) do brzkého podzimu (září/říjen). Rousnice jsou jedna z mých top nástrah pro chytání v noci a v těsné blízkosti břehu. A po rousnicích také přednostně sahám, pokud jdu na úhoře.

 

Příspěvek Rousnice na feeder pochází z NaFeeder.cz

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!