Rybářský rozcestník

Ichtyologický průzkum ÚN Lipno 2016

Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Tak jsme konečně dostali na stůl zprávu „Komplexní ichtyologický průzkum VN Lipno v roce 2016“ zpracovanou pracovní skupinou FishEcU Biologického centra AV ČR, v.v.i. Jedná se 20 stran textu a 66 stran tabulek a grafů. A zde jsou závěry zprávy:

ZÁVĚRY

Tato zpráva shrnuje výsledky poměrně komplexního průzkumu nádrže Lipno postihující jak plůdkové tak i dospělé společenstvo ryb s podvzorky z celé plochy nádrže. Vzorkování probíhalo podle vylepšeného schématu doporučeného evropskými standardy tak, aby zachytilo stav rybí obsádky ve všech důležitých objemech nádrže. Zároveň jsou výsledky přímo kompatibilní s výsledky sledování v letech 2003, 2008-2010 a 2012 a budou kompatibilní s výsledky sledování plánovaného na rok 2017. Vzniká tak časová řada kvantitativních pozorování rybí obsádky nádrže před poklesem úlovků candáta, v době minima a těsně po něm a po 7-8 letech ochranných opatření. Údaje zahrnují množství candátů, jejich věkové složení a množství ostatních ryb jako případné potravy nebo potravní konkurence. Všechny jmenované průzkumy dohromady představují obrovské množství informací, které zatím nebylo možné do této zprávy shrnout. Podstatně obšírnější zpráva bude napsána o vývoji a současné na Lipně v polovině roku 2018. Tato zpráva zahrne srovnání mezi jednotlivými roky i s jinými nádržemi ČR. Zatím na tomto místě citujeme předběžnou zprávu o průzkumu 2016:

Předběžné poznatky z průzkumu:
Pelagické plůdkové společenstvo ukazuje mimořádně vysokou reprodukci candáta. Hustoty zjištěné letos na Lipně představují rekordní úroveň mezi našimi nádržemi.
V příbřežním plůdkovém společenstvu výrazně přibylo plůdku okouna a štiky, výrazně ubylo plůdku bolena, snížilo se zastoupení ježdíka, který v dřívějších letech dominoval. Plůdek sumce stále patří ke vzácným druhům.
Celkově vzrostla biomasa ryb – hlavně nedravých, v obsádce je mnoho mladých ryb –
v minulých letech se narodily silné ročníky.
Mírně přibylo početnosti candáta, výrazněji vzrostla biomasa – průměrná velikost je poměrně velká mnoho jedinců: 55-60 cm. Jedinci mladších ročníků se vyskytují, avšak je pravděpodobný vliv silného ročníku na nižší úspěšnost ročníků následujících.
Přibylo okouna.
Ubylo bolena – zejména mladších bolenů méně – horší reprodukce.
Z nádrže prakticky zmizely populace síhů.

Předběžné závěry pro další hospodaření na nádrži:
Ochrana candáta v létech 2009-2015 umožnila zotavení populace a dobré přežití dospělých ryb. Rovněž se výrazně zlepšila potravní základna. V r. 2016 byla míra ochrany candáta snížena povolením lovu na rybku velikosti 15 a více cm. Je zřejmé, že toto opatření povede ke zvýšenému odlovu candáta. Přesto je pravděpodobné, že tento odlov nebude tak intenzivní jako před rokem 2009. Minimální velikost nástražní rybky by rovněž měla omezit poškozování podměrečných kusů.
Zvýšený odlov může mít za následek:

1. Vyšší trvale udržitelný výlov candáta (pro většinu rybářů příznivý stav)
2. Opětovné překročení trvale udržitelného úlovku candáta a opětovnou redukci populace. Tento stav není v dlouhodobém měřítku žádoucí, avšak jeho krátkodobé dosažení není třeba brát jako velký problém. Populace candáta ukázala, že má vysoký reprodukční potenciál a je schopná se vlastními silami vrátit na dominantní postavení mezi dravci v nádrži. Z tohoto důvodu doporučujeme zatím ponechat v platnosti současná pravidla, s tím, že pokud by došlo k výraznému poklesu úlovků a jejich průměrné velikosti, tak by bylo nutné znovu přikročit ke zvýšené ochraně candáta například zkrácením doby lovu na nástražní rybku. Vystavení populace candáta zvýšenému odlovu může lépe ukázat, jakou míru odlovu může populace dlouhodobě snášet.
Vysazování a lov kapra je sice možno provádět v dosavadním rozsahu, avšak není to příliš hospodárné. Po roce 2005 došlo k poklesu návštěvnosti revíru a ke snížení odlovu kapra. Modely dynamiky kapra v nádrži ukazují, že je dosti ztrátové vysazovat více kaprů, než se uloví zpět na udici.
Doporučujeme do nádrže nevysazovat bolena dravého a sumce velkého.
Vysazování tohoročních candátů je možné, ale s velkou pravděpodobností je zbytečné, neboť v nádrži dochází pravidelně k velmi silné reprodukci tohoto druhu (zjištěno při všech předchozích průzkumech).
Pokud je štika stále jedním z cílových druhů, je možné podporovat její reprodukci v dosavadní míře.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!