Rybářský rozcestník

Century – setkání s kaprařskou historií

26.5.2016
Náš rozcestník, tedy přesně generátor RSS kanálů, vám nabízí články z mnoha českých rybářských webů. Díky rozcestníku tak máte na jednom místě ty nejzajímavější rybářské články, ale i další informace z rybářského světa... Pokud jste majitelem rybářského webu a váš RSS kanál zde není, stačí nám poslat info na e­mail: [email protected], rádi vaše RSS zdarma přidáme!

Štítky:

Za pěknou řádku let, co rybařím, tedy od roku 1982, jsem vystřídal pěknou řádku rybářských prutů. Začínal jsem s malým modrobílým dvoudílným laminátkem Tokoz Lipno, když jsem začal s opravdovou karařinou, tedy kolem 15ti let, používal jsem čtyřmetrový laminátový prut SONA, co mi také zbývalo? Za vlády komunistů moc velký výběr nebyl a hlavně se kapři chytali u nás na řece Labi zcela jiným způsobem, tedy pod břehem na přehloubený paví brk. Po Sametové revoluci jsem pořídil několik různých “kaprových speciálů“ a nakonec jsem stal ortodoxním vyznavačem proutků jiné, dá se říci konkurenční, značky. K prutům Century jsem se dostal zcela náhodně, když jsem se stal vlastníkem dvou “děliček“ Century Sportcarp 1 v délce 3,90 a 3,5lb. Tyto pruty byli snad kouzelné a doslova mě učarovali. Tak univerzální pruty jsem dlouho neměl v ruce a ač jsem již měl v té době doma ve své rybářské dílně minimálně dalších deset jiných prutů, jezdili se mnou jen ti tmavě zelení mazlíčkové. Nakonec jsem je používal na řekách, jezerech i malých vodách a pískovnách. Bylo neuvěřitelné, jak byli univerzální. Házel jsem s nimi v silném proudu velkých řek olova, jejichž váha přesahovala 270 gr a zároveň se při zdolávání chovali velmi citlivě při prudkých výpadech ryb a to i při zdolávání z lodi ve větších hloubkách, tedy vertikálním souboji s rybou. Century u mě získalo velikou důvěru a jak šel čas, začal jsem se poohlížet po dalších výrobcích této značky. Zaujal mě asi nejvíc Century New NG 13´ 3lb SU s vodícím očkem 50 mm. Musel jsem ho prostě mít, tak už to u mě bývá, že chci to nejlepší dostupné a na NGčka šli od kolegů, co je používají dlouhé roky vynikající reference. Zbývalo vyřešit, co s původními proutky Century Sportcarp 1 a tak mi přišlo na mysl, že takové skvosty se dědí z generace na generaci a tím pádem je po mě převzal do rybářského provozu můj “kaprový synek“ Lukáš, zvaný Machy z junior týmu Sportcarp. Vrhl jsem se tedy na tříměsíční test nových NGéček.

Masivní uchycení navijáku

Test, tedy pokud má být objektivní, by měl zasáhnout co nejširší spektrum lovených vod a co nejširší variabilitu využití výrobku. Pruty jsem tedy postupně vyvezl na malé Labské rameno, hlubokou těženou pískovnu, říčku Labe v Hradci Králové, široký tok této řeky v okolí Ústí nad Labem, klasickou starou pískovnu, s lavicemi a plně zarostlou vodními rostlinami. Široké Labe a těžká pískovna dostali prostor největší, neb tam mohli proutky plně dokázat, co v nich je! Nahazování těžkých olov 170-290 gr a to při velmi přesném umístění na hrby u plavební dráhy klasické třílibrové pruty nesli velmi špatně, na rozdíl od NGček, u kterých mi hod a reakce blanku přišla naprosto přirozená. Na tomto úseku se rybář musí na svůj prut naprosto spolehnout, pokud chytá za hranou plavební dráhy, nebo na jejím vrcholu a ihned po záběru se do ryby opřít, aby ji přetáhl na svoji stranu souboje. Jinak o ni na ostrých kamenech brzdících sílu vody může velmi snadno přijít. Zde NGčka doslova excelují, neboť, ať je spodní díl pevný, prut pracuje v provedení 3lb naprosto dokonale a špička i v tahu umožňuje rybáři tlumit silné výpady šupináčů. Tím pádem si užijete dokonalý souboj. U prutů s označením SU – Stepped Up je upravena akce tak, že chrání vlasec i při nejvyšším zatížení a dodává výtečnou schopnost absorbovat náhlé výpady i okamžitou reakční sílu. Co nezapadne, jsou právě očka 50 mm, jejichž výhodou v proudné vodě je větší průchodnost nečistot, které tok silné řeky nese ssebou. Ne zřídka se mi stávalo, že se nečistoty na vlasci usadili, vytvořili malou kuličku a ta očkem neprošla, musel jsem přerušit zdolávání, nečistoty odstranit a poté pokračovat, bohužel již nebylo s kým, neboť kapr se právě v tomto momentu montáže zbavil. S tímto osazení tak máte mnohem větší šanci a usazeninu můžete v klidu sundat z vlasce až po zdolání úlovku.

Největší zátěž na pruty a jejich lak a výdrž přinesli výpravy na silně zarostlou státní vodu. Zde jsem zavážel i na extrémní vzdálenosti ve velmi malém člunu a pruty se častokrát v silném větru a na malém prostoru pohybovali v lodi. Čekal jsem po několika výpravách oděr, nebo i poškození o plavidlo, ale byl jsem velmi mile překvapen. Po lovu ani známky škrábanců a rýh. Kapitolou samo o sobě a opravdovým testem nosnosti při zdolávání, bylo desítky kil vodních rostlin, které s sebou kapr táhl při zdolávání a které jsem musel vždy postupně z vlasce odstraňovat. Špička prutu při těchto manévrech na člunu musela prokázat svoji maximální odolnost. Century NG+ jsou osazeny nerezovým sedlem SB20 s uhlíkem 2k-2K pod ním směrem ke koncovce a 1k-1k uhlíkem nad sedlem směrem k prvnímu očku. Povrchovou úpravu tvoří nelesknoucí se matný silikon PTFE omezující vlivy UV záření. Všechny verze mají “stop trn“, který brání posunutí prutu při prudkém záběru. Prut musel také projít testem odolnosti při první výpravě s mým dvouapůl letým synkem, kterému se zalíbil zvuk hlásiče a jeho blikání a tak si s Ngéčky hrál, neustále je zvedal a posouval, nezřídka kdy se je pokoušel zvedat a občas mu zavadili o větve, či kamenný břeh. Trnul jsem hrůzou, zda je dovezu domů celé. Ale i toto přežili, po pár domluvách a za lízátko od manévrů s prutem upustil a už jen hlídal, kdy se rozezvučí signalizátor.

Dalším místem k testu byla naše prosnulá východočeská údolní nádrž, kde je zákaz vyvážení a musel jsem se spolehnout na extrémně dlouhé nahazování. Zde bych se rád pozastavil, neboť zdaleka právě tato rybářská disciplína je mojí nejslabší. Nahazuji velice nerad, neb mojí prioritou odjakživa byl lov v příbřežních partiích, nebo u překážek a rostlin. Za druhé velmi rád používám větší množství PVA materiálu na návazci a tím se bohužel zvyšuje váha, která při náhozu velmi ovlivní vzdálenost. Kapitolou samou o sobě je přesnost. Nikdy jsem před tím nevlastnil pruty s očky 50 mm, ale toto byla trefa do černého. I já, který opravdu dlouhé náhozy nezvládám, jsem dosahoval celkem slušných a přesných vzdáleností, asi i díky tomu, že jsem k prutům získal důvěru a nebál jsem se do nich pořádně opřít. Zde opravdu věřím, že toto zatížení snesou i mnohokrát opakovaně neboť jsou upraveny procesem Autoclave, prodlužujícím životnost a stálost křivky s tím, že poslední generace blanků nese označení AT-T, tedy i úpravu procesem Anti Twist, který zabraňuje kroucení oček kolem osi při nahazování.

70d2c21e-db73-429b-938b-e311343f596a
0905DF4B-6AEE-6470-9C40-2B05DB76EDB4
BAFA6A72-2754-6082-9A39-550B712BE601
D286F957-D5A9-698E-4C61-DEE1EF8CD630

Největší zátěž na prut však nepřinesla ryba, ale zvíře… Tedy zatoulaná koza, která se omylem zamotala do prutů u břehu. Při hlasité signalizaci hlásiče záběru se zachycena o vlasec dala velmi prudkým pohybem kolmo od nastražených prutů a poté k ještě prudšímu výpadu směrem od špičky. Vzhledem k tomu, že pruty byli pevně umístěny ve vidličkách, musela špička prutu snést naprosto extrémní zátěž. Díky usazení se veškerá síla přenesla na vrchní díl prutu a díky odvíjejícímu se vlasci i na očka. Vlasec jsem stihl přestřihnout, až když koza mizela za horizontem, neboť jsem jej měl odnesený pod břeh 50 m od loviště a hlavně olovo vylétlo prudce z vody a zaseklo se o koncové očko. Když tato “ďábelská“ šou skončila, vracel jsem se k prutům a byl připraven na to, že tuto zátěž nemohli snést, čekal jsem vyražené výplně oček, případně zlomený blank, ale opak byl pravdou a to mě utvrdilo, že jsem vybral správně a doporučení byla pravdivá. Také se není co divit, vždyť tento blank se vyvíjí od roku 1998 a to je slušný kus kaprařské historie. Nechci tím zdaleka říci, že pruty jsou nezničitelné, ale na můj vkus u vody vydrželi velkou rozmanitou zátěž.

Poslední lov zářijový, před mezinárodními závody, které pořádám, jsem jel ještě na skok k vodě a zadařil se i testík s opravdu velkým kaprem, přesahujícím váhu mého osobního maxima a to byla největší rybí zkouška blanku, neboť souboj trval více než hodinu a dvacet minut. Dva dny poté jsem ještě udolal o trochu menšího, ale opět nádherného šupináče, řadícího se do kategorie těžkých ryb a to byl to velký impuls do období lovu, kdy začíná voda postupně chladnout s blížící se zimou. V zimě si pruty užijí ve větší míře silného proudu řeky, neboť tu v vhladném období preferuji nejvíce. Zde si blank odmaká své, jelikož odumřelých trav a usazenin jde velké množství.

E2AA3BF1-CC84-6ABA-FF80-5B6909062EC3
e61cb08c-1975-4357-912c-c070b562ee31
70d2c21e-db73-429b-938b-e311343f596a
9D4A365A-B9F5-67FC-8E55-A2A9A8B82312

Vážím si všech úlovků na NGčka, neboť většina krásných tmavých ryb je z revíru, kde je lov velmi těžký a obsádka už není moc bohatá a i menší kapři mají svoji neopakovatelnou krásu. Také bojovníci z řek jsou mojí velkou láskou a s těmito blanky jsou pro mě i u spadlých a potopených stromů dosažitelní.

Pavel Bobrman Vohralík

Příspěvek Century – setkání s kaprařskou historií pochází z book Fishing

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….