Rybářský rozcestník

Peruánské ceviche

Peruánský národní pokrm připravovaný ze syrových ryb, nejčastěji z tresky nebo halibuta. Pokrm má mnoho obměn a prakticky se s ním můžeme setkat v celé střední Americe. Ceviche se i mixuje na koktejl pod názvem Leche de Tigre, kdy do rozmixované směsi se přidávají kousky brambor, zrnka kukuřice. Spíše jde o studenou polévku. Zde je jedna z variant oblíbeného peruánského ceviche.

1 náročnost
15 minut
+ 6-7 hodin odležení  
peruánsképeruánské
 • 500 g filetů z tresky
 • 100 g černých oliv
 • 1 ks červená masitá paprika
 • 1 ks červená cibule
 • 1 ks kousek chilli papričky
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce nasekaného koriandru
 • 1 lžíce rajského protlaku
 • šťáva s 3 limetek
 • sůl
 • Příprava

  1. Filety zbavíme kůže, nakrájíme na kostičky, maso vložíme do mísy, osolíme, zalijeme šťávou z vymačkaných limetek, v lednici necháme 5-6 hodin odležet.
  2. K rybímu masu přidáme nakrájenou cibuli, červenou papriku, olivy, nasekaný koriandr. Ochutíme chilli papričkou, rajským protlakem, promícháme, necháme hodinu rozležet.
  3. Chevice rozdělíme na talířky, podáváme s kukuřičnými chipsy.

  Poznámka

  Text i foto: D. Marounek

  Nejčtenější články

  Termíny vytírání ryb

  Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

  Drop Shot – základy

  Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.

  Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

  I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂