Rybářský rozcestník

PVA aneb chytáme s rozpustnými materiály

Nevíte co znamená označení PVA? Nevadí. V tomto článku si povíme o této zkratce pro polyvinylalkohol, tedy ve vodě rozpustný syntetický polymer, který se sice v rybařině používá jen pár desítek let, ale za tu dobu přesvědčil mnoho rybářů a jeho výhodách. A pro některé se stal nepostradatelným pomocníkem při chytání kaprovitých ryb, například i pro mě.

PVA sáček - jednoduché, přitom přesné zakrmení lovného místa

Nejprve asi pro ty, co neznají, prozradíme princip chytání s PVA punčochami (síťkami), sáčky, páskami, šňůrkami či hrudkami.

Je to jednoduché, PVA materiál, jak již bylo řečeno v úvodníku, se ve vodě rozpouští, ovšem ne hned! Ale po určitém čase. Právě proto při nákupu PVA materiálů je nutné si přečíst poločas rozpadu dané pomůcky a podle způsobu použití si koupit PVA síťku či sáček. Já preferuji později rozpustné, ovšem to je velmi individuální a také velmi záleží na metodě lovu. A co s PVA dál? Koupíte-li si sáček nebo síťku, nejčastěji ji použijete na zakrmovací směs, kterou pak přichycenou na háček, nebo jinak na montáž dopravíte hodem na lovné místo, které si tak velmi přesně zakrmíte.

Na PVA nit pak lze napíchat kuličky boilies a také touto formou zakrmit lovné místo těsn kolem háčku. Podobné je to pak i s páskou, na kterou lze navléknout návnadu tak, aby jako přívěs přichycený k háčku tvořila součást montáže. Po dopadu do vody se páska rozpustí a u háčku na dně vznikne had z návnady sloužící k přilákání ryb.

Trochu jinou funkci mají PVA hrudky, ty navléknuté na háček zabraňují při náhozu zamotání háčku do zbytku montáže, nebo při dopadu na dno zaklínění háčku do vodního porostu. Je to takový „zichr“, jistota, že nesedíte u prutu zbytečně.

Návazec na boilies s háčkem a PVA síťkou

Návazec na boilies s háčkem a PVA síťkou (punčochou)

Závislot poločasu rozpadu PVA matriálů na dalších podmínkách:

  • PVA výrobky mají různý poločas rozpadu, tedy rozpouští se podle záměru výrobce
  • silnější materiál se rozpustí logicky pomaleji, než tenký materiál
  • teplota vody hraje také důležitý faktor, v teplejší se PVA rozpouští pomaleji, než ve vodě studené
  • ve stojaté vodě se PVA rozpouští pomaleji, než ve vodě proudné

Stručný popis možného využití PVA materiálů:

  • díky PVA lze přesně zakrmit lovné místo
  • s PVA lze chytat i v hojně zatravněných porostech, stačí celou montáž schovat do sáčku a to i s olovem, ten díky své váze dopadne na dno a montáž se nezamotá
  • v bahnitém terénu PVA pytlík díky vzduchu, nezapadne do bahna
  • PVA hrudka zapíchnutá v háčku vám zajistí, že se vám háček nezamotá do montáže
  • při chytání s lehkými nástrahami je dokážete dopravit na lovné místo pomocí síťky či pytlíku a vhodné zátěže
  • zakrmení si lze připravit i dopředu, doma před výpravou, naplněné PVA uskladněné v umělohmotných dózách vydrží i několik dní
PVA punčocha naplněná boilies - nástraha na přívěsu háčku

PVA punčocha naplněná boilies – nástraha na přívěsu háčku

Podrobnější popis využití jednotlivých PVA pomůcek

PVA punčocha (síťka) nebo pytlík

Asi spolu se sáčky nejpoužívanější materiál. Punčochy a pytlíky se dají plnit různými zakrmovacími směsmi, popřípadě i partiklem. Ovšem při míchání zakrmovacích směsí, nebo při použití partiklu pozor na vodu! Právě v partiklu je často nakumulováno mnoho vody, která by rychle PVA materiál rozpustila, dříve, než je žádoucí. Ovšem toho se nemusíme bát, pokud partikl zasypeme cukrem nebo solí, případně zalijeme výrobky hojně obsahujícími tyto ingredience, tedy cukr nebo sůl. Skvělá je například sójová omáčka či omáčka worcesterská, obojí se běžně používá jako posilovač krmných směsí i rybářské nástrahy. Na sladké zakrmení se mě osvědčila fruktóza, což není nic jiného, než ovocný cukr. Sůl nebo naopak cukr zajistí, že voda v partiklu nerozpustí PVA.

Ovšem dají se koupit v rybářských potřebách další posilovače a pojiva, která nejen že dochutí zakrmovací směs, ale zajistí, že se PVA hned nerozpustí. Tuto informaci většinou výrobce uvádí na obalu.

PVA síťky - různé velikosti

PVA punčochy (síťky) – různé velikosti

Postup napěchování PVA punčochy

Na konci punčochy uděláme uzlík, nebo ji můžeme zajistit PVA nití, ale uzlík mě připadá bezpečnější i když spotřebujeme více materiálu. Naplníme tubus, na kterém je navléknutá punčocha, množství plníme podle potřeby, nesmíme zapomenout na typ prutu a jeho nosnost na špičce! Směs v tubusu upěchujeme, uděláme další dva uzlíky, nebo opět použijeme nit. Ten druhý uzlík je určený pro další použití punčochy. Mezi uzlíky (suky nitě) punčochu ustřihneme a máme hotový váleček na zakrmení.

Naplněná PVA punčocha před vhozením do vody

Naplněná PVA punčocha před vhozením do vody

Asi 1 minutu po vhodzení do vody - PVA je úplně rozpuštěné

Asi 1 minutu po vhození do vody – PVA je úplně rozpuštěné

PVA lze použít při chytání ve vodním sloupci nebo při chytání na hladině

PVA lze použít i při chytání ve vodním sloupci nebo při chytání na hladině

PVA nit nebo páska

Obojí má podobné použití, pomocí jehly na nit či pásku navlékneme kuličky boilies nebo vhodné peletky, přívěs připevníme k háčku a můžeme nahodit. Nit pak lze použít i na zavázání naplněné PVA punčochy nebo pytlíku. Kromě hada můžeme z nitě, na které navlékneme boilies nebo peletky udělat „korále“, tedy ji spojit na obou koncích.

PVA hrudky

Tato PVA pomůcka jediná se trochu vymyká oproti ostatním PVA materiálům svým použitím. Neslouží totiž k zakrmování, ale k tomu, aby se chránil háček při dopadu na dno všude tem, kde je dno porostlé vodními travinami apod. Také zajistí, že se háček v žádném případě nezamotá do montáže, což se někdy stává.

PVA materiály - punčocha se směsí

PVA materiály – punčocha se směsí

Slovo závěrem

Asi by jsme se také měli zmínit o skladování a transportu PVA materiálů. Je to jednoduché, vadí jim jakýkoli styk s vodou a to i vodou nakumulovanou ve vzduchu. Proto je třeba všechny PVA materiály uchovávat nejlépe v umělohmotných dózách, či zámkem uzavíratelných sáčcích!

Jinak kouzlo PVA poznáte, až ho porpvé použijete. Mě chytání s PVA materiály dostalo a dnes při cíleném lovu větších kaprů se bez PVA punčochy neobejdu! Díky PVA rychle a přesně zakrmím lovné místo a netrápí mě ani, když můj nához trochu ulítne někam stranou, u háčku mám i tak dobře zakrmeno. A tak už jen stačí počkat na záběr :).

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!