Rybářský rozcestník

Půldenní až jednodenní lov kaprů

Já prostě krátké odpolední vycházky k vodě miluji. Udělám si svou práci a pak hurá k vodě na ryby. Ale aby se stal den dokonalým, chce to občas také nějakou tu rybu chytit. V tomto článku bych se chtěl podělit o tipy a triky na chytání kaprů právě při krátkých, maximálně jednodenních, vycházkách k vodě s cílem chytit si nějakého toho pěkného kapra.

Jednofeeder-manie1klip-na-cervy-pouziti7zakrmovaci-koule333kapr-barevna-nastarah1zakrmovaci-koule-nadita

Začal bych s tím, že chytit pěknou rybu vyžaduje především sedět u vody, kde nějaké plavou. Zní to sice jako primitivní, až humorná informace, ale znám spousty rybářů, kteří nechávají často vše na náhodě, prostě si někde sednou k vodě, pokud možno tam, kde se dostanou až s autem, tedy co nejpohodlněji, bez přemýšlení nahodí do vody nějakou nástrahu, případně lovné místo mírně zakrmí a pak jen čekají na zázrak, který bohužel často nepřijde. Mé největší ryby jsem chytil tam, kam se většině rybářů nechce, ať už skrze terén u břehu, nebo i jiné komplikace, jako nemožnost přijet autem až k vodě a podobně. Právě ta nejnavštěvovanější rybářská místa často rybu nepřinesou. Chce to nelenit a najít si místo u vody, kam rybáři vůbec nechodí, nebo jen ti nejotrlejší! 🙂

Ano, znalost lovného místa může být jednou z nejdůležitějších ingrediencí samotného lovu. To platí jak u hodně prolovených revírů, tak i na těch místech panenských, kde ryby rybáře ještě téměř neviděly. Při krátkodobých výpravách samozřejmě pojedeme na místa, která máme co nejblíže od domu, nějaké vícehodinové kodrcání autem k vodě asi při jednodenní výpravě nemá větší smysl. Stejně tak rozhodně na krátké výpravy vyrážíme na místa, která dobře známe. Právě znalost místní vody nám může pomoci si skvěle zachytat.

Jedno z mých oblíbených míst u vody….

Víme kde chytat, pokud jsme dobře připraveni, proto si raději vezeme sebou vše, co budeme asi potřebovat a raději i něco navíc. Například já se u vody neobejdu bez sekundového lepidla, které mě již často pomohlo při různých drobných malérech, co nám často u vody nastanou. Rozhodně je dobré doma si do auta nachystat vše, co budeme, nebo můžeme u vody potřebovat. Podle tipu vody a počasí pak volíme techniku lovu, kterou na daném místě použijeme. A rozhodně se vyplatí sebou brát nějaký prut na víc, to platí i pro rybářské pomůcky a především rybářskou bižuterii! Asi nejvíce mě vždy u vody rozhodí, když v danou chvíli potřebuji něco, co mě leží v garáži. 🙂

Přesto to s rybářským náčiním při jednodenních výpravách moc nepřeháníme. Nemá smysl mít auto plné až ke stropu vším možným, co stejně pak nepoužijeme. Ale naopak jsou věci, které se u vody opravdu hodí, jako náhradní oblečení včetně bot, například když se s vámi utrhne břeh a vy skončíte v ledové vodě až po krk, což se mě mimochodem stalo již dvakrát. 🙂 Také pití a jídlo rozhodně není dobré nechat zapomenuté doma na stole v kuchyni. Už jsem zažil den u vody, kdy jsem šílel žízní a opravdu není o co stát, sedět u vody a nemít se čeho napít.

Zakrmovací koule s překvapením…

Ze mě se po pár letech stal vášnivý feeder maniak. Právě technika lovu na feeder mě přinesla nejen mnohem více ryb, jak při chytání na klasické kaprářské pruty, tak i ryby větší. Což je paradox, protože až když jsem své montáže zjemnil a vlastně celou moji výbavu, začal jsem chytat i větší ryby včetně pěkných kaprů. Ovšem tím nechci říci, že na jednodenní výpravu musíte vyrazit jen s pruty na feeder, ale já to tak dělám. Ale vy si sebou vezměte ty vaše nejoblíbenější „klacky“, bez ohledu na to, zda jde o pruty na feeder nebo ty klasické. 🙂

S feederovými pruty lze chytat i velké kapry a jsou skvělé právě na aktivní jednodenní lov…

Nakrmit musíme nejen sebe, ale i ryby! Na jednodenní výpravu si bereme krmení, které se rychle rozpouští, je pro ryby velmi atraktivní až neodolatelné a hlavně funguje na většině revírů. Právě při krátkodobém lovu musíme připravit krmivo co nejatraktivnější, aby po vhození do vody začalo okamžitě vypouštět pachovou stopu do svého okolí a vytvářet mrak z jemných částic. Které to je? Ve větší části roku většinou fungují zakrmovací směsi připravené z krmení na bázi rybí moučky, doplněné o boostery či tekuté zálivky s příchutí krill a tuňák, ale existuje mnoho dalších kombinací. Prostě si sebou vezměte vaše osvědčené krmení. Někdy sladké krmení vyhrává nad tím slaným a tak se rozhodně vyplatí strategicky do auta nabalit obě varianty, krmení slané i sladké. A nezapomeňte na zakrmení!

Zakrmovací koule…

Zakrmujeme tedy krmením, které se rychle ve vodě rozpouští a to i tehdy, pokud při lovu použijeme krmítko či například nějaké PVA. Skvělé jsou zakrmovací pelety v kombinaci s dalšími složkami. Jako kukuřicí a to jak vařenou, tak nevařenou ale nakládanou. Konopné semínko, tygří ořech, rozpustné boilies …. a hlavně nějakou již namíchanou zakrmovací směs – skvělé jsou method mixy a hlavně použití krmítka a to i při chytání s klasickými kaprářskými pruty. A pokud vám krmítka nevyhovují, vyzkoušejte PVA materiály. Například díky PVA sáčku lze skvěle zatraktivnit místo kolem háčku s nástrahou.

TIP: Ryby přitahuje pohyb jak na nástraze, tak i v zakrmené oblasti, proto je velmi účinné do zakrmovacích směsí nakonec přimíchat živou návnadu. Nejlepší jsou na zakrmení živí masní červi, mouční červi nebo patentky…

Čím u vody začneme? Lovné místo ihned při příchodu k vodě zakrmíme nejlépe lopatkou, prakem či zakrmovací raketou a pak si teprve začneme vybalovat ostatní náčiní. Krmení na lovném místě zatím bude dělat tu svoji práci, lákat ryby na vámi vybrané místo. Hodně rybářů se snaží chytat přímo na zakrmeném lovném místě. Ano má to smysl tehdy, pokud si chcete opravdu dobře zachytat a nevadí vám menší kusy. Pokud ale máte zálusk na větší kapry, pak někdy nahoďte vedle zakrmeného místa, právě tam se totiž často pohybují ti větší a zkušenější kapři.

Klasická kukuřice hraje prim mezi nástrahami…

A na co chytat? Rozhodně bych nepodceňoval klasické rybářské nástrahy, jako červy, žížaly, kukuřici či rohlík. Ale dnešní rybařina nabízí i jiné dobroty pro ryby jako boilies či pelety. Pokud budete chytat na tyto nástrahy, volte často i opravdu křiklavé barvy a kombinujte nástrahy, k boilie klidně přidejte i červíky nebo žížalku a podobně. Nebojte se ani používat různé obalovací pasty či práškové a tekuté dipy. Prostě kapry překvapte neodolatelnou nástrahou! 🙂

Nebojte se výrazných barev nástrah…

Slovo závěrem:

Máte dvě možnosti jak strávit čas u vody, buď být líný, jen nahodit nástrahu do vody a čekat, občas si chytit nějakou rybu včetně kapra, nebo tomu dát více, zainvestovat do návnad i nástrah, nastudovat například přes zimu různé rybolovné techniky, nechat si poradit od zkušenějších rybářů a hlavně u vody nesedět jako pecka, ale stále rybám nabízet něco dobrého nejen nového, ale nebojte se občas zaexperimentovat s nástrahami, co používali i naši dědové. Je nutné být aktivní, pokud na jednom místě několik hodiny nic nefunguje, prostě se přemístěte o kus jinam. Nebojte se častěji přehodit nástrahu, z druhé strany ale nechte rybám čas si vaši nabídku soust prohlédnout…

A má dnes poslední rada, co mě přinesla více ryb a větší četnost záběrů? Zbytečně to nepřehánějte se složitými montážemi. V jednoduchosti je kráse, volte jednoduché, ale účinné montáže. Často ty nejprimitivnější návazce totiž fungují nejlépe. A pokud ryby přesto neberou, nenechte se otrávit a přemýšlejte, v čem jste udělali chybu, proč právě dnes nebyl váš den úspěšný.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!