Rybářský rozcestník

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy

Dnes je mezi námi sportovními rybáři modní trend honit se za velkými trofejními kusy. Nevím, zda tuto mánii odstartoval svými dokumenty Jakub Wágner, tedy u nás v Česku, nebo zda se rybáři již v minulosti i u nás předháněli v tom, kdo chytí tu největší rybu. Já osobně si raději dobře zachytám a po extra velkých rybách zase tak neprahnu, ale poctivě řečeno, kdo by nechtěl na prutu opravdu trofejní kus? Ale začněme odjinud. Víte vůbec, jaká je ta největší ryba, co brázdí vody na naší planetě?

Nejdelší ryba světa se jmenuje hlístoun červenohřivý (Regalecus glesne). Dokáže se vlnit svisle, nahoru a dolu. A dokonce dokáže plavat i pozadu. Dospělý jedinec dosahuje délky až 12 metrů a vážit může až 270 kilogramů. Žije v hloubkách několika stovek metrů. Nepodařilo se mě však nikde ve zdrojích najít, jestli tuto rybu někdo opravdu chytil, nebo zda je známá jen díky jejím nálezům, když bylo vyplaveno její mrtvé tělo na břeh.

Plachetník (marlin) ve vodě

Plachetník (marlin) ve vodě

Při mořském rybolovu rybáři vytáhnou různá rybí monstra. Mezi největší a nejrychlejší patří například plachetník, který je dlouhý až 3 metry, váží však jen necelých 100 kg, ale zato je to asi nejrychlejší ryba na světě, jeho maxima dosahují až 110 km/ 1 hodinu. Ovšem kdo chytil toho největšího, to opět nevím, nikde jsem to na internetu nenašel.

Zato je zdokumentovaný ulovený mořský predátor Atlantic Blue Marlin (Makaira nigricans), mylně často považován za mečouna (jen patří do stejného rodu), když byl chycen, vážil neuvěřitelných 411 kilogramů. Chytil ho tehdy osmatřicetiletý David Kočí z Havlíčkova Brodu.

Ovšem v moři žije mnoho rybích monster, ale nejen tam, některé opravdu velké ryby najdeme i ve sladkovodní vodě!

Vyza velká v přirozeném prostředí.

Vyza velká v přirozeném prostředí.

A která je ta největší sladkovodní ryba?

Největší ryba vyskytující se ve sladkých vodách je bezesporu vyza velká (Huso huso). Mezi sladkovodní ryby však tak úplně nepatří. Vyza totiž, podobně jako třeba losos, žije většinu života v moři a do řek pluje jen kvůli vytírání, tedy rozmnožování. Vyza může dorůst až do délky 9 metrů a vážit skoro 2 tuny. Tento údaj není opravdu přehnaný! Úlovky pětimetrových ryb tohoto druhu, které vážily více než tunu, totiž v minulém století nebývaly ničím neobvyklým.

Dalším kandidátem na titul největší sladkovodní ryby je živočich tak vzácný, až existuje podezření, že vyhynul. Jedná se o jeseterům příbuzného veslonose čínského (Psephurus gladius). Podle domorodých rybářů dorůstá délky až sedmi metrů a hmotnosti 500 kilogramů, což ale kvůli jeho vzácnosti zatím nebylo možné ověřit. Žije v řece Jang-c‘-ťiang. Poslední prokázaně chycený jedinec se zapletl do rybářské sítě. Tato ryba měřila 3,6 metru a vážila úctyhodných 250 kilogramů!

Rejnoky, kteří přísně vzato nejsou rybami (stejně jako žraloci patří mezi paryby), si většinou spojujeme s mořem. Některé druhy však najdeme i ve sladkých vodách. Ten největší se vyskytuje v Thajsku v řekách Menam a Mekong. Jmenuje se Trnucha thajská (Himantura chaophraya). Může být dlouhá téměř pět metrů a vážit více než 500 kg.

Opravdového rybího obra má i Severní Amerika. Jde o starobylého kostlína obrovského (Atractosteus spatula) neboli aligátoří rybu. Přezdívku dostala kvůli své hlavě, která hodně připomíná aligátora nebo krokodýly. Dorůstá délky necelých 3 metrů, váží až 150 kilogramů. Kostlíni žijí v řekách a jezerech jihovýchodu USA. Zdejší rybáři je chytají na prut, ale také s oblibou střílejí lukem.

Aligátoří ryba

Aligátoří ryba – v akváriu

A jaká je tedy chycená největší sladkovodní ryba?

O nás rybářích se povídá, že jsme sedmilháři. Centimetr prý pro nás není žádná míra. Asi jsem výjimka, ale já raději pár milimetrů uberu, než abych lhal o velikosti svého úlovku. Ale díky fotografiím a moderním přenosným vahám lze dnes téměř každý trofejní úlovek dost přesně zdokumentovat. Pak si škarohlídové a závistivci mohou juknout. Zpochybnit pěkný úlovek pro ně bude těžké, když si rybu pěkně zvážíme a nafotíme …. ovšem, pokud ji zvážit vůbec jde! Takový sumec dlouhý 2,7 metrů o váze 127 kg, tak na to by má přenosná váha nestačila! 🙂 Ale pojďme k tématu.

Jakub Wágner chytil v Amazonii 130 kilogramů těžkou a 2,5 metru dlouhou arapaimu velkou (Arapaima gigas). Tato ryba patří mezi největší sladkovodní ryby, dorůstá do délky až 6 metrů a může vážit 1 tunu!

Známější pro nás Čechy je sumec. Ten největší byl uloven Italem Dino Ferrari na řece Pád. Dravec měřil 2,7 metru a vážil 127 kg!

Z dalších rekordů si jmenujme největšího kapra. Předloni v května patřil Tomáši Kristovi z jihomoravských Milotic. Gigantického šupináče vytáhl z jezera u Tapolce poblíž Balatonu. Měřil 125 cm a vážil skoro 48 kilo! Ovšem v loni byl vyloven ještě větší kapr. Michel Schoenmakers, rybář šťastlivec, který jako první na světě chytil kapra přes 50 kg a to v Maďarsku na známém jezeře Euro-Aqua, které leží kousek od Balatonu. Jeho kapr vážil neuvěřitelných 112.64 lb, tedy přesně 51,20 kg.

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy.

Největší rybí obři – rybářské trofejní kusy: arapaima

Velké ryby lze chytnout i v českých vodách!

Trofejním úlovkem je například štika dlouhá 137 cm, vážící přes 28 kg, candát obecný dlouhý 110 cm vážící skoro 16 kg, Amur dlouhý 132 cm a vážícího něco málo přes 40 kg, úhoř 127 cm vážící přes 4 kg …

Ovšem i lososovité trofejní ryby byly u nás chyceny. Například pstruh obecný dlouhý 85,5 cm o váze přes 7 kg, duháč dlouhý 89 cm a vážící 7,04 kg …

Slovo závěrem

Asi uznáte, že ne každý rybář prahne po té největší rybě na světě, ale „osobáček“ si každý asi rád udělá a tak všem přeji dobré úlovky a trofejní ryby, která ale ať prosím nekončí na talíři!

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.