Rybářský rozcestník

Mníkům na stopě, aneb jak ulovit mníka jednovousého

Mník jednovousý žije skrytě ve všech pásmech našich vodních toků, ale také ve stojatých vodách, v rybnících i údolních nádržích. Jeho potravu tvoří především drobné rybky a také různé druhy bezobratlých vodních živočichů. Je to jedna z mála ryb žijících v Česku, která miluje ledovou vodu, proto je nejaktivnější v zimním období. Ale to neznamená, že mníky nemůžeme ulovit i v létě. Ovšem je to noční tvor a tak na mníky vyrážíme zásadně v noci.

mníkmnik-jednovousy-veletrh-2019mnik-jednovousi-labe-zari-2018-7Mníkmnik-jednovousi-labe-zari-2018-2

Mníky lovíme cíleně na položenou, buď s klasickými kaprovými pruty, nebo s pruty feederovými. Není třeba žádné speciální vybavení, ovšem rozhodně stojí za to používat, při lovu mníků, silnější návazce, protože mníci rádi svoji kořist odnášejí do různých děr, skulinek pod kameny, ale také pod větve a jiné překážky u dna, podobně, jako úhoři. A tak uváznutí při jejich lovu bývá časté. Je třeba ihned po záběru sekat, protože jinak se stanou dvě věci. Buď vám mník s návazcem zajede někam, odkud ho pravděpodobně nedostanete, nebo nasaje nástrahu s háčkem tak hluboko, že háček z jeho tlamy nedostanete. Musíte ho ustřihnout a doufat, že mník háček vstřebá. Ovšem dokud jsem chytával jen s klasickými pruty a čekal na signalizátor záběru, až zazvoní, především malí mníci dokázali nástrahu nasát a ani o sobě nedali vědět, že je mám na konci návazce. Často jsem zjistil, že jsem chytil mníka, až při přehazování prutu.

Proto jsem začal, při lovu mníků, používat feederové pruty. Stačí jedno či dvě zatřepání špičkou a pak ihned sekám. Při chytání s jemnější výbavou jsem při lovu mníků podstatně úspěšnější a hlavně se mě daří zasekávat háček jen z kraje tlamky, takže já nepřicházím o návazec a mník mé opětovné puštění většinou přežije.

Kdy vyrazit na mníky?

Zatím, co menší mníky lze chytat po celý rok, ty největší kusy většinou nachytáme v pozdním podzimu a v zimních měsících. Mník je ryba milující studenou vodu, vytírá se dokonce až tehdy, kdy voda klesne pod 7 °C! Mník je také noční tvor, miluje tmu a je nejaktivnější právě v nočních hodinách, kdy vyráží na lov. Právě po setmění má smysl na mníka nastražit.

Kam na mníky?

Na mníky vyrážíme všude tam, kde je písčité, nebo hodně kamenité dno, nějaké vázky a podobně.  Mníci jednovousí se většinou skrývají v mezerách mezi balvany, pod kořeny stromů rostoucích u břehu, pod kmeny potopených stromů, prostě všude tam, kde se cítí bezpečně. Právě to jsou místa, kam je třeba nahodit montáž s nějakou tou masovou dobrotou a to i za cenu, že riskujeme uváznutí, protože rybář, který neriskuje, většinou nic nechytí.

Na co chytat mníky jednovousé?

Já nejčastěji chytám na řízky-kousky z mrtvé rybky, ale vím, že se mníci běžně chytají i na celé drobnější rybky, ale také na kousky lančmítu, nebo na předvařené, vyloupané krevetky. Asi nejosvědčenější nástrahou na mníky, kromě rybek, jsou pak žížaly. Pěkné masité rousnice, ale i drobnější dendrobeny dokáží mníky přesvědčit k záběru. Jen jich chce na háček navléci více a ještě je nastříhat. To je ta správná nástraha na mníka.

Montáž a samotný lov mníků

Na mníky používám klasické montáže a návazce, jako při lovu candátů. Tedy průběžné olovo na kmenovém vlasci o váze 30 až 60 g, obratlík s karabinkou, na který navlékám dlouhý návazec až 1 metr, ukončený v létě menším, v zimě větším jednoháčkem. Skvělé jsou na mníky háčky určené na lov úhořů, zvláště, pokud chytáte na žížaly.

Sekáme okamžitě, jakmile se podruhé zatřepe špička feederového prutu, pokud chytáme mníky na klasické kaprové pruty, pak je lepší postupovat podobně, jako při lovu candátů. Dát na průvěs kmenového vlasce nějaké lehký kroužek a pokud začne poskakovat, sekat. Mník vám většinou žádnou jízdu nepředvede. Stojí na místě, nasaje nástrahu a často, ani při jemném chytání, rybář nepozná, že je již na háčku. Vzhledem k tomu, že mník nevyjíždí za potravou moc daleko od svého úkrytu, další možností je, že pomalu zajede do skrýše. Až při přehazování zjistíte, že mník byl chycen, nebo ta horší varianta, že jste uvázli a většinou je to právě proto, že ryba zatáhla návazec s nástrahou někam pod kameny či jiné vázky. Při chycení má většinou mník háček hluboko v jícnu a nezbývá, než návazec v jeho hubě ustřihnout a navléknout nový návazec.

Slovo závěrem

I když je mník považovaný za ohrožený živočišný druh, jeho stavy jsou někde poměrně velké, díky pravidelnému vysazování rybářů. V některých krajích je přesto celoročně hájený. Ovšem z druhé strany je mník jediná treskovitá ryba žijící v Česku a maso má opravdu výtečné. Já ale pouštím i větší kusy, protože vím, jak moc těžké je občas mníky nachytat. Jsou to úžasné ryby, moc krásné a tak pokud mníka pustím, vím, že mám šanci ho příště zase chytit.

Autor: George – Rybářský rozcestník.cz

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….