Rybářský rozcestník

Method feeder v praxi – základy

Proč vlastně chytat s feederovým prutem na method feeder krmítka? Je to jednoduché. Chytání na method feeder je velmi efektivní technika lovu kaprovitých ryb a především samotných kaprů a to jak menších, tak i těch větších. Ve velmi krátkém čase a s minimálním množstvím zakrmení lze dosáhnout opravdu skvělých výsledků. Proto je také method feeder využívaný především při krátkých a středně dlouhých vycházkách k vodě, kdy při použití necelého půl kilogramu zakrmení si můžete skvěle zachytat a během jedné až dvou hodin vytáhnout i několik pěkných ryb.

na-vetsi-kapry-feede-kukurice3feeder-kukurice-dubenecdekatlon-boilis-vlhcene-peletkymethodmethod-feeder-granulky-smescejn-method-feeder3PrávěLodičkakapr-ilistracka-podberak22noc-chytani-feedermethod-feeder-podzim-2018-krmitkojeseter-dubenec4method-feeder-obalovci-chleboive-testoChytánífeeder-vitr2method-feeder-brezen-2019-dva-pruty2method-feeder-brezen-2019-dva-pruty3

Prut a naviják

Prut na method feeder volíme spíše delší klasické feederové s parabolickou nebo poloparabolickou akcí a vyměnitelnou špičkou. Jejich délka bývá od 3,3 až do 3,9 metru, ovšem nejčastěji prodávané pruty mají délku 3,6 metru. Kratší pruty volíme na menší revíry při chytání na kratší vzdálenosti, delší pruty pak na velkou vodu a na chytání na větší vzdálenosti. Nejčastěji se používají pruty na method feeder s vrhací zátěží v rozmezí 70 – 90 g.

Navijáky používáme menší, kaprové, s citlivou brzdou a plynulým chodem. Bantuner není na škodu, ale je to opět o zkušenosti a preferencích rybáře.

Method feeder je skvělý například na vyhledávání kaprů na revíru, ovšem skvěle si zachytáme další kaprovité ryby jako cejny, plotice, perlíny ….

Na feeder se nechá přemluvit i jeseter …. ti mají rádi větší hromádky …

Co na naviják při lovu na method feeder?

Pro lov ryb na method používáme kmenové vlasce v průměrech nejčastěji 0,22 – 0,25 mm. Ideální jsou vylasce rychle potápivé s minimální průtažností. Ovšem mnoho rybářů má raději pletené šńůry, pak volíme průměr pletenek kolem 0,08 – 0,12 mm a nosností 4 až 8 kg.

Pletenka je méně odolná proti oděru, zase je maximáně neprůtažná a tak oproti vlasci lépe detekuje záběry hlavně při chytání na větší vzdálenosti, také se s ní snadněji zasekává. Vlasec naopak lépe vykrývá výpady ryb, lépe se s ním nahazují těžší montáže … Je to o preferencích a zvyklostech každého rybáře. V minulosti, při lovu na method feeder, jednoznačně vyhrávaly kmenové šňůry z vlasce, ale poslední dobou se objevují mezi rybáři fandové, co mají raději na navijácích navázané pletenky a to i při tomto způsobu lovu.

Krmení nastražené na vršku zakrmovací směsi – základní princip method feeder …

Kdo by si nedal? 🙂

Montáže method feeder

Většina montáží na method feeder je velmi podobná. Ploché method feeder krmítko je navlečené na kmenové šňůře nebo neprůtažném vlasci, pod krmítkem je obratlík, nebo obratlík s karabinkou pro rychlou výmenu návazce a samotný návazec, který bývá dlouhý od 5 cm do max 20 cm. Právě délka návazce u krmítka je podstatná při lovu na method feeder.

Asi nejčastější rozdíl v montážích je jejich případná částečná fixace k návazci, tedy buď pomocí silikonového stoperu, nebo jen prostým zasunutím vhodně zvoleného obratlíku do dutiny krmítka. Fixace při větším tahu ryby povolí a tak se celá sestava stává průběžnou a tedy bezpečnou pro ryby, ale přitom zafixování krmítka pomáhá zaseknutí ryby a to i bez přičinění rybáře, jen díky vhodnému nastavení navijáku a právě zmiňované částečné fixaci krmítka.

Jedna z několika variant … klikněte na obrázek a dostanete se na návod!

Návazce na method feeder

Jak už jsem se výše zmiňoval, návazce na chytání s method feeder krmítkem používáme dlouhé od 5 cm do 20 cm s klasicky navázanými háčky, na které nepichujeme drobnou nástrahu, nebo s háčky navázanými s tzv. přívěsem, tedy háčky, pod které napichujeme nástrahu pomocí boilies jehly. Právě při chytání s feederovým prutem a method feeder krmítkem se také hodí nastražení nástrahy na háčky pomocí silikonových kroužků.

A z čeho návazec navázat? Záleží na tom, co vlsastně chcete chytat. Při jemném chytání menších ryb se používají předevší průtažné vlasce, ovšem při cíleném lovu větších ryb, pak často vlasce měníme za fluorocarbon či pletenou šňůru.

Právě method feeder na cejny platí ….

Nástrahy a krmení na method feeder

Pokud nástrahu vkládáme do formičky, pak volíme menší nástrahy, ovšem pokud necháváme nástrahu viset pod krmítkem, pak můžeme využít i větší nástrahy. Asi nejvíce se na method feeder používají červy a žížalky, oblíbená je samozřejmě i kukuřice, drobné peletky a malé kuličky boilie a to jak potápivé, tak Pop Up. Právě menší plovoucí nástrahy jsou poslední roky při chytání s feederovým prutem a method feeder krmítkem velmi populární. A brava? Velmi dobře fungují nástrahy, které jsou kontrastní vůči použitému krmení. Nastražujeme tedy světlé nástrahy k tmavému krmení a tmavě zbarvené nástrahy volíme při použití světlého krmení.

Na trhu existuje desítky speciálních vnadících smesí právě do method feeder krmítek. Musí být lepivé, aby na krmítku dobře držely! Poměrně nové jsou pak mikropeletky, které se stávají stále populárnějšími hlavně při lovu kaprů. Jak method mixy tak mikropeletky se dají kombinovat. Lze použít i klasické směsi do krmítek, které ovšem doplníme o nějakou lepivou složku.

Formička, mikro pelety a lepivá method feeder zakrmovací směs

Jak nastražit s method feeder krmítkem?

Při chytání na method feeder montáž využíváme lepivé zakrmovací směsi případně lepivé mikro peletky, které skvěle drží na method feeder krmítku. Nejprve do method feeder formičky dáme návazec s háčkem a nástrahou, zasypeme zakrmovací směsí nebo mikro peletkami, přiložíme method feeder krmítko, zamáčkneme ho do formičky, tu pak opatrně odklopíme a můžeme nahodit. Často se krmítko naplní směsí a nástraha se nechá viset mimo krmítko, toto se využívá především při lovu na větší nástrahy. Ovšem pamatujme si jedno základní pravidlo, princip method feeder montáže je, že nástraha je v těsné blízkosti krmítka!

Nachystáno na větší kapry ….

Technika lovu s method feeder krmítkem

Tento způsob lovu je skvělý na vyhledávání ryb v různých částech revíru. Nahazujeme na předpokládaná místa výskytu ryb. Pokud máme záběr, opakujeme nához do stejného místa, pokud ne, vyzkoušíme jiné místo. Stejně tak ale můžeme častým nahozením do stejného místa provádět drobné zakrmení a lovit na jednom místě doufaje, že ryby z okolí naše krmítko najdou.

Zakrmení můžeme provádět i pomocí kober, krmných raket, lopatek a podobně, ale při chytání s methgod feeder krmítkem se většímu zakrmování vyhýbáme. Ovšem hlavně při příchodu k vodě není na škodu si jedno nebo dvě místa zakrmit, zvýšíte tak pravděpodobnost, že právě v těchto místech ryby najdete.

Klasika, nastražení na menší a středně velké ryby …

Nastražení na velké kapry … nástraha pod krmítkem ….

Slovo závěrem

Pokud se vám zalíbí chytání s feederovým prutem, pak vyzkoušet montáž s method feeder krmítkem je logický krok, který určitě po čase uděláte. Musím se přiznat, že mě method feeder krmítko napoprvé moc neoslovilo, přeci jen zakrmovací směs musí být opravdu perfektně lepivá, což komplikuje celý lov, pokud nemáte dostatek zkušeností právě se zakrmovacími směsmi, ovšem tento problém se dá lehce vyřešit koupením hotové, navlhčené směsi, která po otevření funguje na 100 %. Až se do tohoto způsobu lovu zamilujete, pak se rádi naučíte dobrý method mix namíchat sami, nebo využívat hotové směsi, které budete muset umět jen správně provlhčit, aby skvěle držely na method krmítku.

Další články k tématu: Method feeder montáž, Chytání na feeder – úplné začátky…

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!