Rybářský rozcestník

Lovná míra ryb, měla by se u některých druhů zvýšit?

Stanovení délek ušlechtilých (vyjmenovaných druhů), ale i některých dalších druhů ryb, je dnes samozřejmostí. Ovšem často jak u vody, tak i na sociálních sítích jsem svědkem diskuze na téma, zda u některých ryb by se neměla jejich lovná míra přeci jen ještě o něco zvýšit. Například kapr na 45 cm, štika na 55 cm…

Když vynecháme ten problém, že často i mezi námi rybáři se najdou pytláci, kteří jaksi metr vůbec nepoužívají, klidně si přivlastní i rybu podmírečnou. O množství ryb ponechaných rybářem ani nemluvím. Není rok, kdybych nebyl svědkem situací, kdy vidím vedle sebe na dalším lovném místě, jak někteří rybáři neumějí počítat při lovu kaprů do dvou, nebo si klidně z vody vytáhnou a ponechají více, jak nyní stanovených 7 kg ryb za den.

Ale nechme pytláků a nepoctivých rybářů, bavme se o velikosti ryb, zda by u některých druhů neměla být stanovena větší lovná míra. Já osobně si kapra nevezmu pod 48 cm a to ještě musí být pěkně stavěný, štiku pod 55 cm také neberu, ale když je hubená, klidně pustím i větší kus. Je lepší si počkat, až vyroste, ovšem pokud ji nevytáhne jiný rybář, což se mi také již stalo na mém oblíbeném místě. Ale rybář o kterém mluvím, měl právo si ji přivlastnit, míru měla i když to byla taková hubená chudinka, kterou jsem před tím já pustil.

Není kapr jako kapr ….

Ano a to je ten problém. Já osobně bych byl za zvýšení lovných mír u některých druhů, ale naopak, nesmyslné stanovení délky, jako máme my ve Východních Čechách už dva roky u amura, který má míru, díky dodatkům, stanovenou až na 70 cm, tak to je zase pravý opak. Amur dlouhý 60 cm je už pořádná ryba. Nevidím důvod, proč amury držet u 70 cm a ještě k tomu jen pro nás Východočechy.

Také bych byl za přehodnocení statusu u některých druhů dříve ušlechtilých ryb, nyní ryb vyjmenovaných v rybářském řádu jako ryby, u kterých si lze ponechat jen dva kusy za den. Například bolen, dravý predátor, který dnes ve velkých hejnech decimuje osádku menších ryb. Nedivme se pak, že mizí z naší vody dříve tak hojní candáti a okouni. Podle mě lví podíl na jeich úbytku mají právě boleni. Není již čas bolena ze seznamu ušlechtilých ryb odebrat? Připadá mě, že je všude docela přemnožený, ještě se špatně chytá a také to není zrovna oblíbená kulinářská pochutina, například díky svým kostem. Rozhodně pro mě je to adept na přesunutí do kategorie ryb nežádoucích. 🙂

Pánové a dámy, přátelé rybáři a rybářky, jak to vidíte vy? Co lovné míry našich ryb, vyhovují vám, nebo by jste je také upravili? Co možnost ponechání si 7 kg ryb za den, není to přežitek? A ja by jste se dívali na omezení počtu ryb například za týden či měsíc? Pište pod článek své názory, rád se k tomuto tématu vrátím v nějaké dalším článku.

Petrův zdar přeje

Jiří Langer

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.