Rybářský rozcestník

Lov úhořů – jak na ně

Někdo nechytne úhoře za celý život, jiný ho dostane na háček při chytání kaprů. Ovšem cílený lov úhořů není zase tak složitý, jen se stačí řídit pár radami a tipy našich pradědů a vyrazit k vodě tehdy, když ostatní od vody utíkají. 🙂

Začal bych asi tím, kdy a kde chytat úhoře …

Úhoř říční je typickou noční rybou, přesto občas zabere klidně i během dne, zvláště brzy z jara a pak v době tření bílé ryby, kdy hojně požírá jejich jikry a později i plůdek. Nejčastější jsou však úhoří záběry navečer a za tmy. Asi nejvhodnější jsou noci bez měsíčního svitu, tedy když je zamračeno, občas zaprší a je zakalená voda. Nízký tlak, noci bez rosy, rána bez mlhy …

Ovšem viděl jsem jeden polský dokument o chytání úhořů, v něm si rybáři 10 dnů zakrmovali lovné místo nasekaným masem a rousnicemi a pak za bílého dne chytali jednoho hada za druhým.

Úhoř říční je vysazován všude možně. Najdeme ho však především v úsecích, kde má dostatek vhodných úkrytů, tam kde je kamenité dno střídající se s bahnitým podkladem a dostatek potravy. Miluje podemleté břehy a kořeny pobřežních porostů zaplavených vodou. Obecně mu nejvíce vyhovuje život především v odstavených ramenech a tůních, štěrkopískovištích a údolních nádržích, tam může žít místy i dost hojně.

Přes den úhoře najdeme spíše na hloubkách blízko jeho úkrytu, večer pak vyjíždí lovit na mělčiny při břehu. Také má rád místa pod jezy, v kamenných regulačních záhozech a na okrajích souvislých pásů pobřežních zatopených porostů.

Úhoř v kbelíku

Úhoř v kbelíku

Jakou metodu lovu volíme?

Úhoři se chytají nejčastěji na položenou, případně na plavanou s rybkou pod splávkem, nebo v kombinaci obou metod, tedy se splávkem zajištěným ke dnu závažím.

A s jakým náčiním tedy chytat úhoře?

Používáme raději tvrdší pruty dlouhé 3 a více metrů. Záleží, zda budeme chytat na velkém prostotu, nebo někde na louži s hojně porostlým břehem. Na prut přiděláváme smekací naviják s kapacitou cívky až 300 m vlasce o průměru 0,30 mm, hodí se s dvojí brzdou. Vlasec pak používáme kolem 0,30 mm, tam kde jsou vlásky, klidně i silnější! Háčky 3-1/0 s dlouhým ramínkem se zpětnými hroty (ty pěkně drží navléknutou žížalku) a vyhnutou špičkou s očkem. Další rybářskou bižuterii je třeba přizpůsobit případnému zamotání úhoře kolem nějaké překážky, tedy volíme váhy na 50 kg a více.

Při lovu s feederem na větších vodách použijeme nejlépe silnější prut light, v délce 3 až 3,3 metry a gramáží do 60 g. Při chytání na malých říčkách a potocích je dobré použít jeden z nejsilnějších winkelpickerových prutů s odhozovou hmotností tak 40 g.

Při chytání na plavanou pak na chytání úhořů postačí pruty s nosností do 60 gramů na špičce.

Úhoří monte

Úhoří monte

Na co chytat úhoře?

Z jara chytáme nejčastěji na žížaly, ale i červy, pijavky, případně na larvy vodního hmyzu, později, během sezóny funguje i živá nebo mrtvá rybka. V pozdním létě úhoř zabere spíše na živou rybku, nebo její filet. Z rybek jsou na úhoře nejvhodnější ty druhy ryb, které žijí v jeho okolí. Volíme rybky ne větší jak 10 cm, ale skvěle fungují jen části čerstvě vykuchané ryby, nebo jejich ocásek.

Metody lovu úhoře

Při lovu na položenou používáme klasiku, tedy průběžné olovo na kmenovém vlasci o váze 30 g nebo více, pokud budete chytat v proudu. Kmenový vlasec ukončíme obratlíkem a karabinkou, na kterou pak jednoduše připneme jednotlivé návazce, stačí dlouhé 20 až 30 cm. Při lovu úhořů není nutné používat lanka či pletenky, jako při chytání štik!

Průběžná montáž ... chytání na položenou

Průběžná montáž … chytání na položenou

  1. kmenový vlasec
  2. průběžná zátěž na kmenovém vlasci, případně na návazci
  3. gumový stoper (korálek nebo gumová kulička)
  4. obratlík, lze doplnit karabinkou
  5. návazec s háčkem (délka 25 až 50 cm)

Ano, úhoře lze lovit i na feederové pruty, musíme však použít vlasec nebo pletenku odpovídající nosnosti vlasce 0,25 mm. Pro lov úhoře s feederem používáme nejčastěji sestavy s průběžnou zátěží nebo lze použít montáž s páternosterem. Vhodné jsou návazce s obratlíkem a karabinkou tak, aby se dal návazec snadno odpojit a nahradit jiným. Vyhneme se tím navazování háčků v případě utrhnutí sestavy, nebo když návazec musíme ustřihnout v důsledku zažrání háčku úhořem. A závaží? S tím to nepřeháníme, používáme jen tak těžké, abychom mohli došponovat vlasec, či dohodit, kam potřebujeme.

Se splávkem lovíme převážně ve stojatých vodách, ale pokud zafixujeme nástrahu na dně závažím, pak lze lovit i v mírném proudu. Používáme splávky o nosnosti do 5 gramů nejlépe s nástavcem pro chemické světélko. Zasekáváme v případě, že se splávek potápí a nebo je na hladině v trvalém pohybu. Nástrahu nabízíme těsně nade dnem, nebo i ve vodním sloupci.

Z deště berou :)

Z deště berou 🙂

Jak se chováme při záseku

Největší problém je právě s určením správné doby záseku. Když je ideální počasí, tedy pod mrakem, nebo déšť, berou úhoři většinou poctivě, ale často se vám může stát že zaseknete moc brzy a úhoř dokáže nástrahu vyvrhnout, nebo mu povolíte moc a pak zajede někam, odkud ho nejde vytáhnout, nebo to má tak zažrané, že u menších kusů, které chceme pustit, nezbývá, než ustřihnout návazec. Dobré je na vlasci nastavit větší průvěs a třeba mu vlasec i povolit, ale zase to nepřehánět!

Úhoř bere často zvláštně, trhavým poskakováním „policajta“, pak je třeba ho seknout a zvednout špičku prutu k nebi, odtrhnout ho tak ode dna a okamžitě navíjet vlasec, snažit se ho mít napnutý. Pozor na vázky! Úhoř se umí po záseku, nebo i cestou ke břehu, zamotat k čemukoli, co cestou potká, tedy k padlému stromu, větvi, kořenu … pokud se takto „chytí“, je těžké ho donutit, aby se pustil. A to je důvod, proč stahovat rychle a nedovolit mu se někde přichytit. Právě při jeho zamotání oceníte silnou šňůru a vše ostatní nastavené na větší váhy.

Úhoř v akváriu

Úhoř v akváriu

Co s chyceným úhořem?

Můžeme ho pustit, nebo si ho odnést domů, samozřejmě, pokud není zrovna hájený a má lovnou míru! Pro uchování živého úhoře se používají speciální drátěné vezírky, případně nádoba s víkem, zčásti naplněná vodou. Dříve se na úhoře používaly pytlíky se šňůrku, ale i z něj dokázal úhoř také utéci.

Slovo závěrem

Úhoří krev je jedovatá, může silně podráždit lidskou sliznici či způsobit bolestivé záněty, zvláště v očích a v odkryté lidské tkáni (různé škrábance a pod.), stejně, jako jeho sliz, který je také toxický. Proto pozor při manipulaci s úhořem a to i když je mrtvý. Ovšem nebojte se jeho konzumace, po tepelné úpravě se stává i krev úhoře stravitelná pro lidský organismus a úhoří maso patří k těm nejlepším.

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.