Rybářský rozcestník

Lov sumců na položenou na pelety a boilies

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek. A kdyby náhodou někdo nevěděl, co jsou pelety, pak pelety jsou lisované válečky, které se od boilies kuliček liší právě jejich způsobem výroby a také tvarem. A nutno podotknout, pokud lovné místo několik dní zakrmíte, můžete se dočkat i na pelety pěkných úlovků a to nejen sumců, ale i kaprů, případně i dalších ryb. Ovšem díky masivnímu zakrmování kaprů boilies koulemi dnes můžeme úspěšně chytat sumce na položenou také na oblíbené boilies.

pelety-korek-sumciNávazecLovpelety-korek-sumci2peleta-rousnice-sumcisumci-puncocha-napln2333roman-sumec-vybrator-165-cm2

A jak tedy nastražit pelety či boilies koule na sumce?

Je to až neuvěřitelně jednoduché, chytá se takzvaně na těžko, tedy na nástrahu položenou na dně. Stačí větší háček (velikost 6 nebo 7) uvázaný nejlépe bezuzlovým vázáním s delším přívěsem, tedy návazcem na boilies nebo právě pelety, větší průběžné olovo na kmenovém vlasci a kvalitní těžkotonážní prut s navijákem. Také se hodí kvalitní silnější šňůra o nosnosti 50 až 100 kg. Ovšem v Česku většinou stačí šňůry do 50 kg. Tenčí kemnovou šňůru voléme tehdy, pokud budeme nahazovat nástrahu, aby jsem dohodili, v případě potřeby, dále od břehu. Při zavážení síla kmenovky nemá vliv na nastražení, pak volíme raději silnější průměry, co kdyby se nechal přemluvit nějaký sumčí děda. 🙂

A proč vlastně lovit na pelety? Rozhodně lov na položenou má velké výhody při špatném počasí. Také nepotřebujete žádnou loď, tedy, pokud nechcete chytat někde, kam nedohodíte. A to nejdůležitější, koupené nebo i podomácku vyrobené pelety dost dlouho vydrží, není s nimi žádná další starost, jako když chytáte na bójku a musíte nachytat nástražní rybky, pak zajistit, aby přežily transport a pobyt u vody, v noci stahovat bójku, ráno ji zase zavážet … Ovšem i při lovu na položenou na pelety nebo boilies je třeba hlídat si poločas rozpadu jednotlivých nástrah. Na prázdný háček většinou nic nechytneme.

Pelety na přívěsu - navázání na chytání sumců

Pelety na přívěsu – navázání na chytání sumců

Stručný popis montáže:

  1. kvalitní prut (500 až 1000 g) s robusním navijákem
  2. kmenový vlasec – šnůra (nosnost 50 až 100 kg)
  3. průběžné olovo (200 až 300 g) na očku nebo „T“ klipsu
  4. kmenový vlasec spojený karabinkou a obratlíkem o nosnosti 100 kg, stoper
  5. až 1 metr dlouhý návazec s jednoduchým bezuzlovým uvázáním háčku s očkem a přívěsem na boilies nebo pelety, šňůra použitá na návazec (nosnost 50 až 80 kg)

Uvázání háčku:

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies

Bezuzlové navazování háčku s očkem návazcem na boilies  nebo pelety

Encyklopedii uzlů najdete zde: Encyklopedie – vázání rybářských uzlů

Video s navazováním tohoto uzlu najdete zde: video bezuzlové navázání háčku s očkem a přívěsem

Můžeme vyzkoušet také pelety nabídnou i s korkem, který je na dně staví pěkně do pozoru! 🙂

Nadipovaná nástraha s korkem ….

A jak je to se zakrmováním?

První den je vhodné lovné místo zakrmit výrazně, tedy použít 2 až 5 kg pelet, další dny pak stačí je mírně přikrmovat, například ráno a večer po dvou až třech plných hrstí postačí. Rozhodně je dobré, zvláště do proudnější vody, používat pelety s pomalejším poločasem rozpadu nebo tvrdé koule boilies, co ve vodě vydrží i několik dnů. Také stačí zakrmovat menšími peletkami či koulemi boilies, větší pak použít pod háček. Ty se do přívěsu navěsí do „vláčku“ tedy pod sebe, klidně 3 až 4 i více kusů. Někdo je pak ještě zamotává do tvaru koule, ale já je nechávám jako hada ležet na dně.

Rozhodně se vyplatí zůstat na místě několik dní, lov sumce na pelety je většinou běh na delší trať, ovšem pokud na místě vydržíte, sumci najdou vaše zakrmené místo, rozhodně ho pak nenechají bez povšimnutí!

Sumčí mimčo chycené právě na pelety

Sumčí mimčo chycené právě na pelety …

Postavení prutu a chod navijáku

Na rozdíl od chytání sumců tzv.„na trhačku“, se naviják nastavuje povolený, cívka se utáhne jen tak, aby případný proud šňůru na cívce neodvíjel, ale jinak se nechává mírně povolená, aby se při záběru mohla volně otáčet. Prut se staví podobně, jako při chytání s bójkou, směrem k nebi. Také můžete na špičku použít rolničku, v noci pak i chemické světélko, v tom je to stejné. Ovšem nastražit prut můžeme také vodorovně, jako na kapra, ale musíme ho dobře zajistit a také raději více povolit naviják. Může to pak být pěkná jízda! 🙂 Pak volíme spíše číhátka eletronická, rolničky nefungují.

Jak vybrat místo k lovu sumců?

Sumci jsou takoví povaleči, kteří často polehávají na jednom místě i několik týdnů, ale pak se rozjednou a často cestují i několik kilometrů na jiné místo. Proto je to vždy o znalosti vody, o místech, kde byli chyceni, ale to neznamená, že na stejném místě se chytne další. Ovšem někdy je to naopak! Zrovna v loni můj kamarád z jednoho místa dostal dva krásné mírové kusy. A to ani nebyla pořádná voda, jen taková louže s velkou prohlubní!

Na vyhledávání dobrých míst jsou skvělé echoloty. Ale pozor, zrovna v Česku je dost revírů, kde je jejich použití zakázané, nebo alespoň omezené. Což moc nechápu, protože i v českých vodách začíná být na některých místech dost přesumcováno, taže zakazovat echoloty a bránit vyvážení lodí mě od rybářských činovníků připadá dost hloupé. Ale to je jen můj názor.

Návazec na sumce - nástraha sumcové pelety

Návazec na sumce – nástraha sumcové pelety

Peletu můžeme zatraktivnit také rousnicemi …

Recept na výrobu domácích pelet: Domácí pelety na sumce

Slovo závěrem

Někdo se může zeptat, dají se použít místo pelet kuličky boilies. Dají! A funguje to, jen rozhodně používejte masové koule a pelety, tedy s příchutí masa, jater, ryb … ty fungují na sumce skvěle. Také velikost je dost důležitá, dokud jsem dával ty největší pelety, záběrů moc nebylo, ale přešel jsem na sumčí pelety středně velké a začalo to brát! Na zakrmení tedy používáme menší pelety, kolem 14 až 16 mm, pod háček pak věšíme pelety větší, velké tak 20 mm i více. To stejné platí i pro boilies.

 

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….