Rybářský rozcestník

Kroutí se mi vlasec, proč? A co s tím?

Asi každý z rybářů se dříve či později v praxi setká s problémem kroucení vlasce, který dokáže někdy opravdu ztrpčovat život, především při jemném chytání, například na plavanou se splávkem. Nejen, že se hůře nahazuje, ale také špatně zasekává, o častějším motání samotné montáže nemluvě. A proč se nám občas vlasce kroutí? Je několik základních příčin. Nekvalitní šňůra, nekvalitní nebo špatně fungující naviják, špatný způsob namotání vlasce na cívku, či nevhodně použitá či navázaná montáž. Ale je toho více ….

Možné důvody, proč se vlasec kroutí:

  • nekvalitní, nebo nevhodný typ vlasce
  • špatné namotání vlasce na cívku
  • časté zdolávání ryb přes brzdu navijáku
  • nekvalitní, poškozený, neudržovaný naviják (například nepromazaná, či poškozená rolnička navijáku)
  • nevhodná či přímo špatná montáž (velká zátěž, chybí obratlík …)
  • stáří vlasec, nebo jeho přetažení …

Kroucení vlasce je opravdu nepříjemný problém, který dokáže úplně zkazit radost z chytání ryb. Asi nejlepší cestou, jak proti kroucení bojovat, je předcházet mu prevencí. Začněme u nákupu kvalitního navijáku a především kvalitního vlasce. Hlavně při chytání s jemným náčiním může stačit koupit vlasec s malou tvarovou pamětí, nebo chytat na menší průměry vlasců, které se narovnají pod menším tahem a tak se vyvarovat kroucení vlasce. Kvalitní neznamená vždy jen značkový, ale je pravda, že značka někdy bývá garancí kvality, ovšem také to vždy není pravda!

Hned po kmenovém vlasci patří  naviják k nejdůležitější výbavě rybáře. Proto právě na navijáku nešetříme, kupujeme je s rozmyslem. Musíme se předem rozhodnout, k jakému účelu ho budeme využívat, pak volit typ navijáku, především tvar jeho cívky a podobně. Rovněž velikost je důležitá. Je pravda, že čím menší naviják s cívkou, tím větší pravděpodobnost, že se nám bude vlasec kroutit. Ovšem řešit tento problém zbytečně předimenzovaným, tedy velkým, navijákem rozhodně není řešení!

A nezapomeňme na údržbu navijáku! Častou kontrolu a promazání si zaslouží nejen rolnička navijáku, ale i další pohyblivé části navijáku. V zimě při údržbě by mělo být rozdělání a promazání navijáku samozřejmostí!

A jsme u namotání vlasce na cívku navijáku

Asi jedna z nejčastějších příčin kroucení vlasce je jeho špatné namotání na cívku navijáku. A zde hraje prevence prim. Nepodceňujte navinutí nového vlasce na cívku. Nezkušeným rybářům bych navrhl namotání cívky přímo v rybářském obchodě zkušeným prodavačem, vetšinou zkušeným rybářem. Ti vědí jak na to a mají také skvělá udělátka, kterými to dokáží perfektně! Další možností je si namotá vlasec doma. Já používám jednu z klasických metod, kdy cívku navijáku hodím do kbelíku s vodou, vlasec uváži na cívku vhodným uzlem, a pak přes první oko prutu držíce vlasec dvěma mokrými prsty namotávám. Vlasec je díky odmotávání ve vodě a přidržení vlasce prsty pěkně napnutý a mokrý, což je žádoucí. Nově namotaný vlasec pak u vody s těžším olovem několikrát prohodím vodou a tak zajistím, že se pěkně vypne a bude na cívce namotaný pěkně uspořádaně. 🙂

Při zdolávání ryb se snažíme zbytečně nezdolávat rybu přes brzdu. To může být další příčina, proč se nám vlasec může začít kroutit. U menších ryb je opravdu zbytečné je tahat přes brzdu, tu využíváme jen při výpadech těch větších.

Jak jsem v úvodu uvedl, stáří a také četnost používání má velký vliv na vlasec jako takový. Holt je ho občas potřeby vyměnit. Jedna z možností, jak neplýtvat vlasci a trochu ušetřit, je po sezóně přemotat vlasec na druhou cívku a další rok namáhat tu část, co byla předchozí sezónu stále nemotaní na cívce a tak vlastně pro vás vůbec nepracovala. Ovšem nový vlasec je nový vlasec! I když pár sezón vynecháte, nepůjdete vůbec k vodě, přesto váš vlasec bude stárnout. Argument, že nebyl vůbec použitý pak platí jen na půl. I nepoužívaný, ale několik let starý vlasec bych já osobně hodil do koše. A teď nejde jen o případné kroucení vlasce, ale také o důvěru k němu. Proč ztratit třeba i trofejní rybu podceněním stavu vlasce?!

Vhodná montáž, která je šetrná k vlasci, to je další možnost, jak předejít kroucení vlasce. Asi nejlepší je u většiny montáží využívat obratlíky a obratlíky s karabinkami. Právě obratlíky zajistí, že se vlasce nekroutí. A i když se částečně překroutí, například při prudkém náhozu s přetíženou sestavou, při stažení montáže se překroucený vlasec vrátí zpět, tedy narovná.

A co když se nám vlasec kroutí, dá se to napravit?

  • zkusit dát cívku přes noc do lednice
  • v rybářských potřebách se dá koupit olovo se zářezy pro opačný chod, pak stačí přivázat ke kmeni a několikrát prohodit vodou, vlasec se pěkně srovná (nepoužívat při této činnosti obratlík!)
  • přemotat vlasec na jinou cívku, tak se dostat a používat tu část, co byla nevyužitá namotaná na cívce
  • ustřihnout namáhanou, kroutící se část vlasce …

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!