Rybářský rozcestník

Když ryby zrovna neberou, někdy je potřeba prostě jen vše zjemnit

Já patřím mezi rybáře, co mají rádi všechno trochu předimenzované. Jak rybářské náčiní, tak i rybářskou bižuterii. I s velikostí nástrah to občas trochu přeháním podle hesla, chceš velkou rybu, chytej ne velkou nástrahu. Ovšem ne vždy je to tak. Někdy se vyplatí vše opravdu hodně zjemnit. Pak si člověk může úžasně zachytat i tehdy, kdy na běžnou výbavu a standardně velké nástrahy nic nebere.

sumec-velký-33cm-labe-září-2019-2ježdík-obecný-labe-září-2019-2trumann-září-žížalka222kapřík-žížalacejn-dve-koulepufovana-nastraha-psenice-scopexhelikoptera-pop-up2nastříhanénapichovacíPlavaná

Hlavně začínající rybáři často dělají tu chybu, že se obojí, že o rybu přijdou pro poddimenzování své výbavy. To platí také pro použitý různých návazců, ale i obratlíků, karabinek či samotných háčků. Nebyl jsem jiný, vlastně dodnes se bojím, že mě na jemně navázaný lehký proutek přijde nějaké to trofejní monstrum a já o něj přijdu. Ovšem, to k životu rybáře patří, hledat hranice a kompromisy, aby byl lov úspěšný.

Začněme samotným náčiním, tedy pruty a navijáky. Pokud si rybář zvolí opravdu silný, výkonný prut určený například na chytání sumců, nebo mořský rybolov a bude s ním chytat klasické kapry, rozhodně si neužije ten krásný boj s rybou v momentě kdy zabere. A proč? Lehčí proutek dokáže totiž přenést až k rukám rybáře veškeré pohyby ryby ve vodě, to silný prut neumí, pokud je stavěný na opravdu velké ryby. S přehnaně velkým navijákem pak například, při chytání na přívlač, hodně rychle budou rybáři bolet ruce. Ano, na každý způsob lovu ryb je třeba zvolit vhodné náčiní. Nejde přeci je o to rybu chytit, ale také o to, užít si ten boj, když je na háčku a my se jí snažíme dostat ven z vody.

Naviják na přívlač s prutem

Malý splávek, slabší průměr návazce a drobný háček, asi nejúspěšnější způsob lovu ryb….

V odstavci výše jsem si řekli, že je třeba dobře zvážit, jaké náčiní použijeme, uvědomit si, co, jak a kde budeme vlastně chytat. A co kmenové vlasce a šňůry? Tak to by mohla být samotná kapitola sama o sobě! Obecně je to tak, že čím silnější vlasec či šňůra, tím hůře se s nimi nahazuje, zvláště do dálky. To například nevadí, pokud budeme zavážet nástrahy lodí. Ovšem při některých způsobech lovu i kmenové šňůry mohou mít vliv na to, zda budou ryby brát, či nikoliv. Rybám může kmenovka vadit, buď proto že rušivě vypadá ve vodě, nebo proto, že je moc ve vodě nápadná. Například při vláčení jsou na silnější šňůru velmi citliví pstruzi. Povím vám příklad z mé praxe. Při vláčení a cíleném lovu štik či candátů jsem si oblíbil kmenovou šňůru, protože není vůbec průtažná a tak je dobře cítit každý útok na nástrahu. Zkoušel jsem pletenku tedy i při lovu pstruhů. Bohužel, v místech, kde jsem jich běžně chytil několik, ne a ne nějakého přemluvit k záběru. Po opakovaném neúspěšném lovu jsem na naviják namotal slabší vlasec a ejhle, začal jsem zase pstruhy chytat, jako na běžícím pásu. Přitom stačilo jen zjemnit kmenovou šňůru, v tomto případě ji vyměnit za slabší a vlasec.

Ale například při položené, silnější průměry některých pletenek mohou, a také vydávají, ve větším proudu určité vibrace. Při větru také slabě rezonují. A to může být další důvod, proč ne a ne dostat nějakou rybu na háček. A opět příklad z praxe. Při lovu sumců jsme část kmenové šňůry tahali vodou až na lovné místo. Nějak nám sumci nechtěli zabrat. Pak jsme použili kmenovou šňůru tak, že jsem ji celou, až na lovné místo, natáhli nad vodou a háčky s nástrahou spustili přímo na lovném místě. A ejhle, opět jsme se dočkali několika záběrů, dokonce během jedné noci. Ale dost o kmenových šňůrách, asi se bude hodit někdy příště na toto téma napsat samostatný článek, ale vraťme se k tématu, tedy zjemnění všeho, tedy i montáží, návazců a háčků. A samozřejmě také, proč se vyplatí někdy zmenšit nástrahy.

Krmítko s něčím dobrým a menší háček dokáže přesvědčit i opatrné kapry….

Chytání z hladiny na plovoucí pěnu…

Já považuji za nejdůležitější část celé rybářské výbavy koncové montáže a návazce, včetně velikosti háčků. Zkušenější rybáři mě asi dají za pravdu, že kromě samotné nástrahy jsou právě háčky a jejich způsob uvázání tím nejdůležitějším faktorem, který často rozhoduje o úspěšnosti, nebo také neúspěchu celého našeho snažení při lovu ryb. Právě správnému prezentování nástrah by každý rybář měl věnovat nejvíce času a energie. Záleží totiž nejen na dobře vybraném lovném místě, ale také na způsobu, jakým nástrahu rybám nabídneme. Hodit jen tak něco do vody a čekat, co se stane, bez přemýšlení, to většinou nedopadne moc dobře. Právě zkušení rybáři si před samotnou výpravou dobře rozmyslí několik věcí, podle kterých se pak také na výpravu připraví. Asi první věc je uvědomit si, co chci vlastně chytat, jaký druh ryb, jak velké, jak dlouho a také kde. Podle toho většina zkušených rybářů volí způsob rybolovu, techniku, krmení…

Chápu rybáře, co chtějí chytnout velkou rybu, jdou jen po trofejních kusech a žádné jiné je nezajímají. Tito rybáři dokáží sedět u vody i několik dní, bez záběru a přesto si to u vody užívají. Ovšem pak je skupina rybářů, mezi které patřím i já, kteří jdou k vodě si zachytat. Být celé dny bez záběru, to prostě neberou! 🙂 Pokud patřte mezi skupinu rybářů, kteří mají radost i z menší ryby, pro vás je právě zjemnění veškeré rybářské výbavy, montáží, návazců, háčků, ale i nástrah tím správným řešením, jak si dobře zachytat i v době, kdy jiní rybáři sedí u vody bez záběru.

Mám tu další příklad z mého rybářského života. Rád chytám větší ryby na feederové pruty, proto jsem si pořídil dva heavy, tedy pruty na opravdu velké ryby. Problém je, že při chytání na jemno, tedy s malými háčky a menší nástrahou, často na těchto prutech nevidím záběr, protože jsou prostě stavěné ne chytání větších ryb. Po nocích jsem se toto léto snažil na nějaký heavy prut dostat metrového sumce, ale nějak ne a ne, například při chytání na žížaly, nějakého k záběru přimět. Zato nějaká drobotina mě pořád okusovala žížaly na háčku. Nejprve jsem jen zjemnil návazec a zmenšil háčky, pak jsem občas vytáhl menší sumce a také sumečky americké, okouny a hodně cejnů, ale také jsem dost často přišel o žížaly na háčku, aniž bych na konci prutu zaznamenal nějaký slušný záběr. Nakonec jsem vytáhl můj starý jemný feederový prut, na kterém mám nejen slabší kmenovou šňůru, ale také na konec kmenové šňůry logicky zavěšuji jemnější návazce s menšími háčky. Také jsem na háček místo celých žížal začal napichovat nastříhané části žížal, tak dva až tři 1 cm dlouhé kousky. A hurá, hned přestalo okusování žížal na háčku, protože se mě objevily i nepatrné záběry na špičce prutu. Jakmile jsem začal sekat i drobné zachvění špičky, začal jsem ven z vody tahat malé ježdíky, okouny, ale také menší cejny, sumečky americké…. I tak jsem si i na jemnou montáž vytáhl pár pěkných kapříků a sumce velkého i když malého. 🙂

Sumec velký i když malý, měl 33 cm…

Díky menšímu háčku a nastříhaným žížalám dokážeme vytáhnout i menší okusovače žížal…

Právě ježdíci patří ve vodě mezi největší okusovače větších nástrah….

Mohl bych pokračovat ve vyjmenování dalších lovných technik a co se stalo, když jsem zjemnil montáž a zmenšil háček, ale také sousta na háčku. Ovšem, je to jasné, začal jsem chytat ryby a hodně! 🙂 Díky zjemnění montáží v podstatě u všech rybolovných technik můžete docílit skvělých výsledků a chytat rybu za rybou, nebo i tehdy, pokud jiní rybáři sedí u vody bez záběrů. A to neznamená, že i na jemnější výbavu nelze chytnout i trofejní, větší kusy.

Slovo závěrem

Pokud si chcete zachytat, prostě vše zjemněte. Pak se výsledek většinou dostaví okamžitě. A pokud chcete cíleně lovit nějakou tu velkou trofejní rybu, prostě jeden prut nastražte na tu velkou a s druhým prutem se bavte při jemném chytání. Pak se vám možná stane to, co mě nedávno. Na jemný prut mě přišel pěkný, větší kapr, skončil na břehu, po vyfocení opět ve vodě a to i přesto, že návazce nebyl na větší kapry dimenzován, ale přesto vydržel, jen jsem s ním musel o něco déle zápasit, byl to pěkný adrenalin. Zato na návazec zacílený na velkou rybu jsem ke břehu přitáhl opravdu malého cejna, kterému se nástraha houpala vedle tlamky. Prostě nasál háček a já zjistil, že mě visí na prutu, až když jsem ho stahoval a chtěl přehodit.

Kdysi mě jeden můj kamarád, človíček, co mě učil chytat ryby řekl, že je třeba rybám dát šanci, aby nám mohli utéci. Tehdy jsem si myslel, že to přehání, moc jsem ho nechápal, ale dnes rád dávám rybám šanci, ovšem při jejich zdolávání pak dělám všechno pro to, abych vyhrál já! 🙂

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….