Rybářský rozcestník

Fotografujeme ryby – rady a tipy pro dobrou fotografii od vody

I když dnes máme k dispozici skvělé digitální fotoaparáty, které i v režimu „automat“ dokáží zachytit úžasné momentky od vody, nebo chytré mobily, které sice pokulhávají za klasickými fotoaparáty, ale také umí pořídit zajímavé fotky a videa, přesto musíme brát na zřetel základy dobré fotografie, protože ani ten nejlepší foťák za nás neudělá vše …

Fotografujeme ryby - rady a tipy pro dobrou fotografii od vody.

Ano, je to tak. Zacílení fotoaparátu, světlo, pohyb jak náš, tak foceného subjektu, to vše má vliv na výslednou fotografii. Co je nám platné, když držíme v ruce super mašinku za tisíce, když pak v hledáčku neumíme správně zacílit fotografovaný objekt, pak například máme na snímku uříznutý ocas ryby, či hlavu lovce, což je nežádoucí, tedy většinou 🙂

Asi největší chybou všech amatérských fotografů je podceňování stínů a fotografování na plném slunci ve špatném úhlu. Také noční fotografie často vyjdou katastrofálně, jsou rozmazané, neostré apod.

Rady a tipy pro dobrou fotografii od vody - ukázka

Rady a tipy pro dobrou fotografii od vody – ukázka

Uveďme si tedy pár základních rad pro dobrou fotografii od vody.

Rady a tipy pro pořízení dobré fotografie:

  • Pokud to jen trochu jde, své úlovky fotíme raději za denního světla, než v noci. Pokud už musíme zmáčknout spoušť v noci, raději využijeme stojan, nebo jiný tvrdý podklad pro aretaci fotoaparátu, například kapotu auta, hranu židle a podobně. Právě v noci bývá čas pořízené fotografie díky špatnému světlu delší a pak často máme fotografie rozmazané. Také pozor na blesk! Většina fotek s bleskem stojí také za starou belu! Když fotíme s bleskem, je lepší si objekt přisvítit dalším světlem, ale ani tak se většinou noční fotografie nevyrovná té pořízené ve dne.
  • Přes den pozor na fotografie zmáčknuté na přímém slunci. Nejen, že musí být při fotografování slunce za našimi zády, ale také stíny od čepice, nebo od kamaráda stojícího vedle nám mohou fotografii značně zkazit. Stín obecně, i když slunce nesvítí, je velký problém. Proto před samotným zmáčknutím spouště nejprve najdeme to správné místo, dobře osvětlené z té strany, kterou chceme mít dobře vyfotografovanou a pak teprve začneme fotit.
  • Kromě stínu a světla je pro dobrou fotografii zásadní i pozadí fotografovaného subjektu. Trofejní ryba vyfotografovaná u vody vypadá určitě lépe, jak vyfocená doma před garáží! Také na podložce nebo v trávě na podběráku se vyjímá náš úlovek lépe, jak na kamenité zemi. Někteří rybáři pak rádi tají přesné místo ulovené ryby, zvláště, pokud je to trofejní kus a je vrácen vodě. Pak pozor na orientační body v krajině, které mohou místo dobře lokalizovat. Stačí špička kostelu, typická loď proplouvající za zády lovce apod. a je po utajení. 🙂
  • Hodí se mít s sebou u vody nejméně dva fotoaparáty, nikdy nevíme, kdy nám jeden ze strojů „umře“, nebo se nám s ním stane jiná nepříjemnost, která ho znefunkční, jako například pád do vody. Pak zamrzí, když chytneme nějaký kapitální kousek a nemáme se s ním čím vyfotit.
  • Nebojte se spoušť fotoaparátu zmáčknout opakovaně, i z více úhlů a pohledů. Pořízení většího počtu fotografií nás dnes nic nestojí, ale doma u počítače pak budeme mít výběr z více možností. A často právě ta poslední fotografie v řadě je ta pravá, nej!
  • Pokud máte chytré mobily, jsou skvělé, ale fotoaparát to stejně není. Proto raději na kvalitní fotografie využijte dobrý kompaktní fotoaparát a mobil mějte jako záložní mašinku. A když už mobilem fotíme, využijme jeho propojení se sociálními sítěmi! Stačí mít nahraný Instagram, přes který se lze s úlovkem a radostí lovce ihned u vody podělit se svými nejbližšími. Pokud chcete své úlovky mít i u nás na našem webu a na stránce našeho Instagramu, stačí na Instagramu k fotografii napsat tag: #rybarskyrozcestnik!
Fotografie od vody - ukázka 2

Fotografie od vody – ukázka 2

A ještě pár slov o chování k rybám při jejich fotografování

Ano, fotíme živé bytosti, ryby, které v tu chvíli jsou ve velkém stresu a to nejen ze samotného zdolávání, ale také proto, že se zrovna nacházejí na suchu, v našich rukou. Proto ryby fotíme co nejrychleji, dobu focení opravdu zbytečně neprodlužujeme, rybu vlhčíme, nechytáme suchýma rukama. Fotíme raději v dřepu, kousek nad zemí, ideálně nad podložkou nebo vaničkou. Když se mrskne a my ji neudržíme v náručí, pak její pád k zemi nebude tak katastrofický. Úplně nejlepší je si za rybou vlézt do vody a vyfotit se s ní přímo ve vodě, ovšem pokud to vůbec dovoluje terén a roční období. 🙂 Také jak ryby držíme je dost důležité. Dobře je to vidět na vrchním obrázku. Rybám při jejich držení nešaháme do žaber, hlídáme si ruce, jednu držíme pěkně pod prsními ploutvemi, druhou pak u řitního otvoru, to je ten správný grif!

Nejčtenější články

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.