Rybářský rozcestník

Co dělají rybáři v zimě

Asi se nemýlím, když si myslím, že většina rybářů sedí v zimě doma a pruty či další rybářské nádobíčko má uložené někde v koutě ve sklepě, garáži apod. Jen pár opravdových nadšenců vyráží k vodě i v lednu, či únoru. Ti chytří, zkušené rybáři ale přeci jenom část zimních dnů věnují svému koníčku. Je to totiž ideální doba na údržbu navijáků, prutů, kontrola dalšího vybavení a případně i na studium nových rybolovných technik.

Co dělají rybáři v zimě

Ano, i v zimě lze vyrazit k vodě a aktivně se věnovat rybaření. Je několik možností, kde se dá zachytat i v prvních měsících nového roku. Pokud je opravdu velká zima a voda je zamrzlá, jde si například zajet zachytat ryby pod ledem, tedy na dírkách. Ovšem pozor! V Česku je tento způsob rybolovu zakázaný. Existuje jen pár revírů, kde si lze legálně zachytat touto metodou, tedy u nás. V zahraničí, hlavně v severských zemích, je to jiné, například v Kanadě, severní části Ruska, ve Skandinávii, apod. patří lov na dírkách k oblíbeným národním sportům, kterému se věnuje tisíce nadšenců.

Lov na dírkách – legislativa českým rybářům nepřeje!

Lov na dírkách – legislativa českým rybářům nepřeje!

Další možností je vyrazit k vodě a chytat běžnými způsoby lovu, tedy nejčastěji plavanou, nebo na položenou. Ovšem to jde jen tehdy, pokud je k nám příroda vlídná a přes den nemrzne, ideálně ani v noci. Pokud je revír nezamrzlý, dá se zkusit ulovit nějaké bílé ryby, či například okouny.

Asi ekonomicky nejnáročnější možností je vyrazit do zahraničí, někam, kde je tepleji, jak u nás, nebo přímo do tropů, na druhou stranu naší zeměkoule. Ovšem to není pro každého, je to totiž náročné nejen pro peněženku rybáře, ale také na jeho čas.

Možná jsem na nějakou možnost zapomněl, ale jde mě spíše o to, abychom si zde připomněli, že právě v zimních měsících máme čas se trochu pověnovat údržbě, opravám a přípravě rybářského náčiní na novou sezónu.

Řeka v zimě - ilustrační foto

Řeka v zimě – ilustrační foto

Údržba a kontrola navijáků

Rybářský naviják  není perpetuum mobile a proto vyžaduje pravidelnou údržbu. Ti šikovní z nás si ho umějí rozebrat sami, vyčistit i promazat, ti méně šikovní toto mohou nechat na zkušených servisních mechanicích. Těm lze svěřit naviják přes nějaký kamenný obchod, nebo ho poslat některému ze specializovaných servisů, které najdete na internetu.

Pokud se bavíme o navijácích, rozhodně je třeba provést kontrolu vlasců či šňůr na cívkách. Někdo je po každé sezónně přemotáva tak, aby vnitřní část navinuté šňůry byla ta vrchní a naopak. Právě vlasce a šňůry velice při rybolovu trpí. Také jejich vlastnosti se stářím mění a proto je třeba si toto hlídat a častěji měnit vlastně to jediné pojítko mezi rybou a námi rybáři. Někteří rybáři mění vlasce každý rok, ovšem to není většinou nutné. Záleží na době strávené u vody, také v jakých vodách chytáte, zda má revír kamenité dno, nebo jen písek … ale také o jaký vlasec jde, i kvalita vlasce či šňůry totiž rozhoduje o nutnosti jejich případné výměny.

Navijáky a vlasce

Navijáky a vlasce

Kontrola prutů a dalšího vybavení

Rozhodně bych nepodceňoval ani kontrolu prutů, hlavně oček a jejich uchycení. Také různé praskliny či bublinky na prutu mohou avizovat, že s prutem není něco v pořádku. A to vlastně platí o veškerém vybavení. Já například zapomínám měnit baterky v hlásičích a pak se na jaře divím, že se jim moc nechce avizovat záběr! 🙂

Když mluvím o sobě, já si většinou přes zimu také navazuji nové montáže a návazce, které pak u vody jen vytáhnu z obalu a mohu je ihned použít. Právě v zimě u televize se mě nejlépe ladí nové sestavy, uvazují háčky … vše pěkně v teplíčku a pohodlí.

Co dělají rybáři v zimě

Co dělají rybáři v zimě

Doba skvělá pro samostudium a vyhledávání nových revírů

To platí i o studiu nových rybolovných technik, pročítání odborné literatury, nebo brouzdání zde po internetu a hledání nových možností, jak přesvědčit ty potvůrky ryby, aby mě braly.

Každý rok se snažím právě v zimních měsících najít nové revíry a místa, kde je klid a není tam více rybářů, jako ryb. Pěkné nedělní zimní odpoledne přímo láká podívat se někam, kde jsem ještě nebyl a kde by se dalo dobře zachytat. Buď bloudím autem kolem vody, pak vystoupím a procházím se po břehu. Jindy si nejprve na Mapy Google vyhledám potencionální nové revíry a pak vyrazím si je prohlédnout zblízka. Když tak nad tím přemýšlím, není rok, co bych si nezachytal na nějaké novém místě, které bych pak po sezóně nezařadil do mých oblíbených.

Lov pod ledem - na dírkách - nastražené pruty

Lov pod ledem – na dírkách – nastražené pruty

Slovo závěrem

Chytání ryb v zimních měsících není pro každého. Ovšem mám pár kamarádů, kteří zimní rybolov milují. Přiznávám se, že já jsem tvor teplomilný a tak moc rybaření v zimě nedávám. Ale o to více se pak těším na jaro! A příprava na jaro? Tak to jo, to mě baví! Doma v teplíčku navazovat montáže, u krbu si pročítat knížky o rybách a rybářích, nebo sledovat naučná, ale i veselá rybářská videa na You Tube, tak to mě baví velice! 🙂

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!