Rybářský rozcestník

Chytání ryb před a po bouřce. A co za bouřky?

Asi každý rybář již zažil ty chvíle, kdy mu nad hlavou začaly létat blesky, hřmělo, zvedl se vítr a voda se změnila v běsnící živel. Co v těchto chvílích dělat? Já osobně bych v tento moment byl raději schovaný v autě, nebo dobře zakurtovaném brolíčku. Rozhodně ale není radno hrát si na piráty a přečkat bouřku v loďce. Ani pod stromem není ideální místo, kam se za bouřky schovat.

Blesky nad vodou ...

Hned na začátek povídání o bouřkách a rybaření si pusťte níže umístěné video, po jehož zhlédnutí pochopíte, proč není radno bouřku podceňovat právě u vody! To je mazec! A teď si představte, že by jste byli právě na vodě s lodí. Těžko odhadovat, jak by kdokoli z nás dopadl. Asi ne moc dobře. Existuje jedno pravidlo. Když už vás bouřka zastihne na lodi na vodě, je třeba se schoulit do klubíčka na dně lodi a nedotýkat se ničeho kovového. Na pruty také zapomeňte! Novodobé pruty jsou velice vodivé a tak není radno si s nimi hrát v momentě, kdy nad vámi létají blesky.

Obecně platí, že za bouřky nechytáme, ale sedíme někde v bezpečí a čekáme, až se bouřka přežene. A kde to je? V přírodě je ideální schovat se v autě, v hospodě, v nějaké zastřešené zastávce, v nízkých keřích například pod převisem skály. Rozhodně si nestoupáme pod vzrostlé stromy! V průběhu bouřky se vyhýbáme kontaktu s vodou, s pruty i s dalšími nástroji z kovu. Od vody jsme raději dále.

Bouřky některé rybáře odradí, jiné lákají, například při chytání sumců.

A co dělat, když přeci do některého z nás uhodí blesk? U člověka může nastat srdeční zástava, poruchy vědomí a člověk zraněný bleskem má určitě i popáleniny kůže, případně i některých vnitřních orgánů. První pomoc je stejná, jako při úrazech elektrickým proudem a při popáleninách. Nedýchá-li člověk, je třeba okamžitě zahájit masáž srdce a umělé dýchání. Ovšem také je třeba okamžitě zavolat odbornou pomoc. Číslo je 155! Nepanikařit, dispečinku nahlásit pokud možno přesnou polohu, kde se v ten moment nacházíte. Skvělá je navigace a polohu určit podle telefonu a GPS souřadnicím. Pak vás záchranáři rychleji najdou.

Asi by jsme si měli říci, co je to vlastně ta bouřka?

Jde o soubor elektrických, optických a akustických jevů, které vznikají mezi oblaky navzájem, nebo mezi oblaky a povrchem země. Základními projevy bouřky jsou pak především blesky, které jsou doprovázené hřměním. Bouřka je pak vždy spojena s oblaky druhu cumulonimbus a samozřejmě větrem a deštěm …

Tak definici máme za sebou a teď si řekněme něco o tom, zda za bouřky ryby berou, nebo ne.

Jedna z pouček chytrého rybáře říká, že za bouřky ryby nechytáme! Je to nebezpečné. Ovšem těsně před bouří a pak po bouřce, to je jiná. Jsou rybáři, kteří tyto momenty u vody přímo vyhledávají. Například chlapi, co loví sumce.

Čas před bouřkou

Nějakou tu dobu před samotnou bouřkou většinou poklesne tlak vzduchu. Mění se podmínky k lovu. Někdy se začne zvedat vítr, sníží se teplota, to se děje spíše z jara a na podzim. V létě naopak vítr utichne, je až nehezky dusno a velké horko. Ale také ne vždy. Počasí si prostě někdy dělá, co chce. A co na to ryby? Ty nemají moc rády prudké výkyvy tlaku vzduchu a teplotní zlomy, v tu dobu jsou málo aktivní a něco ulovit je kumšt. Ovšem to neplatí v období těsně před bouřkou! Některé druhy ryb se před bouřkou stávají velice aktivní. Asi nejvíce to platí o sumcích a úhořích. Ti před bouřkou vyplouvají za potravou, to je doba, kdy při jejich cíleném lovu můžeme mít úspěch a nějakou „hadici“ či „sumíka“ si chytnout. Ale pozor, je potřeba včas odhadnout, kdy skončit a jít se schovat, než začne bouřkové pozdvižení.

Velmi dekorativní duha, objevuje se často právě po bouřce a vydatném dešti …

Období po bouřce

Až se bouřka přežene, je dobré být u vody a nahodit. Ale pozor, vydržte v úkrytu, dokud nenapočítáte od blesku k hromu dobu cca 30 sekund. To už bude bouřka dost daleko na to, aby se nějaký ten zbloudilý blesk neobjevil ve chvíli, co budete držet prut a nahazovat.

Díky bouřce doprovázené deštěm a větrem se voda okysličí, zvířené dno pomalu usadí a to včetně přirozeného krmení, které se za bouřky dostalo do vody. Ryby jsou po bouřce většinou hodně aktivní. V tu dobu se nám na háček může dostat téměř cokoliv. Od malých bílých ryb až po velké kapry. Také vodní dravci jsou lační po kořisti. To je doby, kdy může být rybář velmi úspěšný.

Text: Jiří Langer, Foto: pixabay.com

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….