Rybářský rozcestník

Chytání nástražních rybek, jejich přechování

Jedna věc je nástražní rybky umět chytit a druhá věc je dokázat uchovat tak, aby vydržely a neumřely dříve, než jsi je doneseme na lovné místo, kde chceme dostat nějakou tu svoji vysněnou dravou rybu.

ruddplotice-nastrazky-david1nastrazky-plotice-david3Chytání

Jedním s možností, jak si nachytat nástražní rybky, je chytání pomocí čeřínku. Tato síť velikosti 1×1 metr (velikost je stanovena řádem!), se opatří tyčí, u břehu se ponoří na dno a nechá se v klidu chvíli ležet, pak se prudce vytáhne a pokud má rybář štěstí, najde na ní skákat pár pěkných rybek. Vyplatí se do sítě hodit trochu rozdrobeného krmení a tak rybky přilákat.

Další metodou je rybky si chytit na plavanou, na jemné náčiní s malým háčkem, nebo na položenou pomocí feederového prutu. Při zakrmení u břehu je velká šance, že rybář nachytá dost rybek. Ale chce to čas, trpělivost a někdy ty potvůrky stejně nezaberou. Co potom?

Rybky, které chceme použít jako nástrahu na dravé ryby, si můžeme také nachytat pomocí tzv. lapací láhve. Do vypouklého dna láhve vytvoříme otvor o průměru zhruba 2 až 3 cm, aby jím mohla proplout malá rybka, hrdlo ovážeme nějakou propustnou látkou nebo kouskem punčochy, do láhve dáme drobnou rybí potravu, strouhanku, či rozdrobené peletky apod. a ponoříme ji hrdlem proti proudu, voda protéká hrdlem a uvolňuje návnadu. Rybky se nechají zlákat na krmení a proplují vytvořenou dírou, ale zpět už se nedostanou. Ovšem pozor, v některých svazových vodách není užití lapací láhve povoleno!

Nástražní rybky se dají také koupit. Ovšem pozor na jejich přepravu a také na přechovávání ryb u vody. Pokud je necháte jen tak, v sáčku nebo malém kbelíku, při větších teplotách vám brzy umřou. Lepší je si koupit řízkovnici, tedy nádobu s další nádobou s dírami uvnitř, která se vytáhne z první nádoby a potopí u vody u břehu. Ryby tak mají čerstvou vodu, dostatek kyslíku a vydrží takto i několik dní. Ovšem pozor na rybářskou stráž! Je třeba mít nástražní rybky napsané v úlovkovém lístku (pokud si je nachytáte ten den), nebo mít pro stráž nachystán doklad o zaplacení nástražních rybek v obchodě (není to povinnost, mít u sebe lístek o koupi, ale člověk si kolikrát u vody ušetří hádání!). Je to v řádu a někteří členové rybářské stráže si na to potrpí.

Já jsem se naučil rybky ve vedrech vozit v auto-ledničce, je to skvělé, protože je izolovaná a voda v ní vydrží dlouho studená. Jen pozor na kyslík!

A jak ryby přechovávat doma?

Je několik metod. Někdo má doma bazének, či přímo rybníček, jiný akvárium se vzduchováním. Také rybky můžete přechovávat doma v ledničce. Chlad zpomalí jejich životní pochody natolik, že je ani není třeba dokrmovat, první dva dny však musíte několikrát vyměnit vodu, aby zůstala čistá, v chladničce pak rybky vydrží i několik týdnů, pokud vám je ovšem nevyhodí manželka.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!