Ano, je to tak! I na ocas makrely se dá celkem úspěšně chytat například štiky. I když „kudličky“ makrelu nemají šanci ve vodě nikdy potkat, přesto právě její ocásky jim fakt dost chutnají. A tak když budete v létě grilovat makrely, uřízněte jim konce těla a dejte je do mrazáku. Na podzim se vám budou hodit při lovu dravců, především pak štik.
Mám to vyzkoušené. Buď chytám na ocásek podobnou metodou, jako při chytání candátů, tedy s průbežným olovem na kmenovém vlasci, nebo pomocí korkového plováku, který nechám vznášet i s ocasem ve vodním sloupci. I zde je vhodné použít průbežné olovo, protože pak se dá nástraha nastražit kdekoliv ve vodním sloupci i když je pravda, že nejvíce na ni zaútočí štiky kousek nadednem.
Podrobnější popis montáže i metody lovu najdete zde: Chytání dravců na položenou – na rybí ocásek.
Většinou nastražujeme ocásky ploutví dolů, ale běžně je dávám i naopak, a přesto mám záběr. Je to asi na zkušenosti každého z vás. Stejně tak nemusíme použít přímo ocas z makrely, ale i jiný, z běžné sladkovodní ryby. Ovšem ocas makrely ve vodě hodně voní a tak asi proto je tak lákavý. Já občas pokapu ocásky z jiných ryb posilovačem na štiky, který zajistí pachovou stopu ve vodě, i tak se dá jít rybářské štěstěně naproti. Další možností, jak přilákat dravce na lovné místo je toto zakrmit kousky masa třeba pomocí PVA punčochy.
Video k tématu: