Rybářský rozcestník

Bojovnice z proudu, aneb jak na parmy

I když můžeme narazit na parmy i na stojaté vodě, spíše je najdeme ve vodě proudné. Je to typická ryba dna a prudších částí toků řek. Jde o oblíbenou trofej, nás sportovních rybářů, díky její bojovnosti a neuvěřitelné síle. K jídlu se moc nehodí, proto nemá smysl ji odnášet od vody. Její tělo má mnoho kostí, podobně jako například cejn a tak je s ní rozhodně zábavnější bojovat, než ji vzít domů a sníst.

Barbels are group of small carp-like freshwater fish, almost all of the genus Barbus and is a popular sport fish
fish-parma21Parmaparma-obecna-ve-vode3MontážChytání

Kde najdeme parmy nejčastěji?

Po parmách je dokonce pojmenováno rybí pásmo, tzv. parmové, což jsou vlastně větší řeky tekoucí v podhůří hor a ve středních polohách Česka se širšími koryty s pískovitým a kamenitým dnem, kde se střídají silnější proudy s těmi pomalejšími. Parmy často najdeme právě v těchto úsecích, ale také pod splavy, u různým mostových pilířů, výpustí, kanálů a také na soutoku dvou řek, nebo tam, kde se objevují tzv. vracáky, tedy místa, kde se voda vrací proti proudu.

Jakým způsobem chytáme parmy?

  • na položenou
  • na plavanou
  • na přívlač
  • s muškařskou výbavou

Asi nejčastější metodou lovu parem je položená nebo přívlač. Ovšem i na plavanou lze velice úspěšně chytat parmy. Ovšem jsou to velice bojovné ryby, které lovíme většinou ve větším proudu a na kamenitém dně, proto je třeba přizpůsobit výbavu právě těmto těžším podmínkám. I tak počítejte s častým uváznutím a případným trháním, protože takové prostě parmové pásmo je.

Chytáme parmy na položenou

Parmy lze chytat jak na klasické kaprové pruty, tak pomocí feeder prutů. Asi nejdůležitější je používat větší průběžné závaží, které se dokáže udržet v proudu, v kombinaci s návazci dlouhými až 1 metr, ale klidně i delšími. Já mám raději montáže navázané přímo na kmenovém vlasci či šňůře ukončené karabinkou s obratlíkem, na které pak navazuji o něco jemnější návazce s háčkem a nástrahou. To je velice důležité, aby návazec byl o něco jemnější, protože když pak uvázneme, utrhneme jen návazec s háčkem a nepřijdeme o olovo případně o krmítko. S feederovým prutem se hodí také použít montáž paternoster, která je právě určená do proudné vody. Ale těch návazců a montáží je mnoho, je třeba si vybrat svoji oblíbenou a jen návazce při lovu parem používat spíše delší něž kratší. Záběr bývají prudké, ale při záseku se vám pak často stane, že si budete myslet, že jste uvázli. Parmy se přilepí ke dnu a tak začíná boj, kdo z koho. Držte prut kolmo a snažte se vyhnout všem vázkám, ovšem pokud vám to parma vůbec dovolí. A pak je to o štěstí, zkušenostech rybáře, o tom, jak moc jste zvolili kvalitní vybavení a také o náladě ryby. 🙂

Typická montáž do silného proudu

  1. kmenový vlasec 0,22-28 mm, ale i silnější
  2. průběžná zátěž na kmenovém vlasci o váze 50-100 g (místo olůvka lze použít i krmítko)
  3. gumový stoper (korálek nebo gumová kulička)
  4. obratlík
  5. návazec s háčkem (délka při lovu parem 50-120 cm), háček 2 až 4

Feederová průběžná páternoster montáž do proudu a vázek

  1. kmenový neprůtažný vlasec o průměru 0,18-0,22, ale i více, nebo pletená šňůra o podobné nosnosti jako vlasec
  2. gumový stoper (dá se vynechat, také obratlík a využít očko obratlíku (3), pak jde ale o fixovanou a ne průběžnou montáž)
  3. karabinka – ukončení kmenového vlasce, spoj s návazcem s háčkem
  4. obratlík s přívěsem a olovem (40-100 g), které lze nahradit feederovým krmítkem, délka dle potřeby (ideální je tak 20-25 cm), ale měl by být nejméně o polovinu kratší, než návazec s háčkem a také o něco slabší, než kmenový vlasec či šňůra, ale silnější, než návazec s háčkem
  5. dlouhý návazec (50-150 cm) ukončený háčkem (velikost 2-6).

Chytáme parmy na plavanou

U plavané chytáme tak, že nahazuje proti proudu a necháváme splávek splavávat v proudu. Musíme ovšem navázat splávek tak, aby nástraha poskakoval po dně. Proto také, v tomto případě, při plavané na návazec dáváme broček kousek od háčku, ten nám zajistí správné vedení nástrahy po dně a pomáhá nám i s kontaktem se splávkem. Při splavané držíme akčně prut v ruce a v momentě škubnutí sekáme.

Chytání na propad na tekoucí vodě – nevhodnější na parmy je číslo 3.

  1. První montáž je klasikou pro pomalu tekoucí řeky. Možná se vám bude zdát až příliš jednoduchá a humpolácká, je však nečekaně účinná. Rychle dopraví nástrahu ke dnu, ukáže vám každý záběr a nedá se prakticky zamotat.
  2. Druhá montáž je pouze více zatížená pro rychlejší klesání na proudnějších vodách.
  3. Třetí montáž je obměnou předchozích pro případy, kdy je potřeba udici přehloubit a tím přibrzdit. Na tyto udice se výborně loví cejnci, podoustve, plotice, kapři a při troše umění vést udici i cejni či parmy. Broky se používají větší než na vodách stojatých, obvykle od velikosti 8 do velikosti 4.

Obrázek k článku: Propadová montáž na tekoucí vody (lov s anglickým splávkem)

A) Klasický návazec s háčkem na dně, B) Přehloubený návazec

Celý článek k obrázku: Montáže na plavanou – lov s boloňkou – montáže do proudu s klasickým splávkem

Samotný lov je jednoduchý, prochytáváme úsek proti proudu, před námi a po proudu, v jedné linii, dlouhý tak 8 až 10 metrů ve vzdálenosti do 20 metrů od břehu. Zakrmujeme kus nad lovným místem, musíme počítat s proudem, také záleží na hloubce lovného místa.

Chytáme parmy na přívlač

Na přívlač se asi nejlépe chytají parmy z jara, před třením a pak také těsně po zahájení lovu dravců. To dokáží zaútočit na kdejakou vláčecí nástrahu. Přes léto je chytání parem při vláčení spíše náhodou, ale parmy opět dokážeme přemluvit v ledové vodě, kdy se jim ztratí ze dna jejich přirozená potrava, pak dokáží poměrně agresivně zabrat i na nástrahu pomalu tahanou po dně.  A jakou zvolit taktiku? Mou největší parmu jsem chytil na klasické bílé kopyto v prosinci, kdy jsem nahodil do proudu, chvíli počkal, až dopadne na dno, pak ji nechal chvíli ležet, po chvíli jsem s ní trochu „pocukal“, pěkně na dně, zase chvíli počkal, to vše opakoval do záběru. Jde o to tahat nástrahu po dně, podobně, jako když lovíme candáty a razítkujeme dno, jen držíme nástrahu ještě více u dna, než když lovíme candáty. Záběry od parem mě často přicházejí v momentě, kdy leží nástraha na dně a v tu chvíli, když se snažím nástrahu popotáhnout po dně.

A jakou tedy zvolit nástrahu na parmy?

Tak to je otázka za milion! Někdo je chytá na gumové nástrahy, jako, já, jiný na třpytky, další na wobblery. Podstatné je, že musíme parmy chytat u dna a tomu přizpůsobit i celou taktiku lovu. Kdo se bojí vázek, ten se k parmám vláčením asi ani nedostane. Jen připomínám, parmy jsou ryby dna a tam je třeba je hledat a lovit!

Chytání parem na mušku

Na parmy můžeme často narazit i ve pstruhovém pásmu a tak není divu, že se s ní setkalo i mnoho muškařů při chytání pstruhů. Ovšem cílený lov parem s muškařskou výbavou, to je trochu jiná rybařina. Je třeba zvolit kvalitní silnější pruty a používat šňůry s větší nosností. Ve výbavě by neměl chybět naviják s kvalitnější brzdou a dostatečnou kapacitou podkladové šňůry nebo vlasce. Co se potom síly vlasce týká, používáme na parmy vlasce o průměru 0,20 mm až 0,23 mm, ale i silnější. A na co chytat parmy. Asi nejčastěji na různé nymfy.

Na co chytáme parmy?

U vláčení a muškaření jsme si to již řekli. Při lovu parem na plavanou či položenou jednoznačně vyhrává živá nástraha. Tedy červíci a žížalky. Ale to neznamená, že parmy nelze dostat na nic jiného. Ba naopak! Parmy můžeme totiž soustavným krmením naučit přijímat takřka jakoukoliv nástrahu včetně boilies. Nástrahy, na které lze chytat bez dlouhodobějšího krmení, jsou různé sýry, sýrová těsta, kukuřice a jiné luštěniny, kousky rohlíku a dokonce i kostičky uzeniny. Úspěšné jsou často i halibut pelety.

Víme, jak a na co chytat parmy, víme kde je najít, ale víme také kdy na parmy?

Od jara do podzimu chytáme parmy nejčastěji z rána a potom večer. Hlavně na větší kusy si pak musíme políčit po setmění. To je ta správná doba, kdy ožívají a máme šanci si ulovit opravdu trofejní kusy. Ovšem jak to u ryb bývá, klidně si pěknou parmu můžeme chytnout i v době oběda. Ovšem přes den přeci jen procentuální pravděpodobnost našeho úspěchu je menší, než na večer a v noci. Hlavně přímé slunce jim totiž moc nesvědčí. Zato dlouhodobější letní deště a zamračené chladnější počasí milují. Ovšem parmy se dají chytat po celý rok, tedy i v zimě. V zimě se pohybují poměrně v malém koridoru a tak, pokud se vám podaří najít zimní stanoviště parem, máte vyhráno. Parmy totiž jsou ochotné přijímat potravu i v ledové vodě, ovšem podotýkám, je kumšt najít jejich zimoviště.

Zakrmovat při lovu parem? Ano nebo ne?

Tak babo raď! Někdo zásadně při cíleném lovu parem nezakrmuje, protože při zakrmení se často na lovném místě objeví jiné menší ryby, o které nestojíme. Parmy také při dopadu krmení můžeme vyplašit o co rozhodně nestojíme. Další problém je, že krmení se také většinou nedokáže udržet v proudu, kde parmy nejčastěji chytáme. Ale například při chytání s feeder prutem zakrmovat smysl má. Stačí použít v montáži místo olova krmítko a namíchat si směs vhodnou na parmy s větším podílem hlíny, aby se směs udržela na dně a pozvolněji rozpouštěla. Směs na parmy by rozhodně měla obsahovat živou složku, červíky, nebo například nasekané žížaly. Na trhu existují speciální slané směsi na parmy, ke kterým když přimícháme tak 20 % hlíny ze břehu a dva kelímky červíků, máma skvělé krmení do krmítek právě na lov parem. Také při plavané se hodí lovné místo zakrmit, ale raději na začátku použijeme větší, těžší a velmi lepivé krmení, koule které naházíme do vody a pak již nezakrmujeme, aby jsme parmy neplašili. Jde o pachovou stopu, která by k háčku měla přilákat ryby a tak rozhodně použít zakrmovací směsi i při lovu parem smysl má.

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….