Rybářský rozcestník

Uzel – boční přívěs na uvázání návazce s háčkem

Především u vertikální přívlače se používají návazce s háčkem uvázané kolmo k hlavní návazcové šňůře, nebo případně přímo ke kmenové šňůře. Ale i muškaři často využívají boční přívěs na uvázání druhého návazce. Boční přívěs se může hodit i při tvorbě některých montáží na položenou. Existuje několik uzlů, které lze na vytvoření bočních přívěsů použít. Tento patří mezi ty nejjednodušší.

Postup uvázání bočního přívěsu…

  1. na kmenovém vlasci nebo pletence uděláme větší oko v místě, kde chceme napojit na přívěs návazec s háčkem
  2. začneme jakoby klasickou smyčkou, kterou ale nedotahujeme
  3. okem protáhneme střed smyčky 2x, až pak důkladně uzel utáhneme
  4. těsně u uzlíku, z jedné strany, smyčku přestřihneme

Na vytvořený boční přívěs lze uvázat samotný návazec s háčkem například pomocí dvou smyček. Při mořském rybolovu lze takto nad sebou vytvořit i několik bočních přívěsů najednou, jen je třeba počítat s materiálem, co padne na vytvoření každého jednotlivého bočního přívěsu.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Langer

Nejčtenější články

Rybářská křížovka – sladkovodní i mořské ryby

Máme pro vás novinku z naší redakce, rybářskou křížovku. Vyzkoušejte si, jestli se vám podaří vyluštit všechny názvy ryb, co jsem do křížovky vložili. Jde o zkrácené názvy jak sladkovodních tak mořských ryb. Tak hurá, pusťte se do luštění.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?