Rybářský rozcestník

Tygří ořech

Tygří ořech, skvělá nástraha i návnada na kapry a amury. Ovšem tygří ořech není vůbec vhodný ke krmení ve velkém. Rybí vnitřnosti ho totiž neumí zpravovat, jen projde jejím trávicím traktem a zase vyjde ven. Ale kapři ho prostě milují, proto je tygří ořech tak oblíbená součást partiklů. Ovšem často je úspěšný i jako nástraha zavěšená pod háčkem. Dá se koupit ve třech velikostech jako polotovar, nebo již uvařený, naložený v různých ochucených nálevech.

Tygřítygri-orech-nakladany2tygri-orech-nakladany3tygri-orech-nakladany4tygri-orech-roztahovac-krouzku1tygri-orech-roztahovac-krouzku3tygri-orech-roztahovac-krouzku2tygřítygří

Tygří ořech, jinak také chufa (čtěte čufa) nebo zemní mandle. Všechny názvy označují nenápadný šáchor, který dnes patří mezi superpotraviny vhodné jak pro lidi, tak také pro ryby. I když je v mnohých knihách chufa zařazována mezi plevel kvůli své agresivní rozpínavosti, v poslední době je uváděna mezi významné plodiny budoucnosti. Tygří ořech jsou vlastně hlízy chufy, které lze konzumovat v čerstvém stavu – jako oříšky, ale používají se také na výrobu mouky, dají se rozmačkat a zamíchat místo müsli do jogurtu, suché se namáčejí, lisují se na panenský olej….

Tygří ořech je ale také skvělý jako návnada na ryby. Ovšem tygří ořech není vhodný ke krmení ve velkém, používáme vždy jen pár hrstí na zakrmení lovného místa. Kapři a amuři právě tento partikl milují, přitom nikdo neví, proč. 🙂 Dá se koupit ve třech velikostech. Na tygří ořech se dají ale také ryby chytat, proto ho lze využít i jako nástrahu. Hlavně nakládaný je pro kapry a amury neodolatelný.

Ostré chilli boilie a tygří ořech…

Zpracování tygřího ořechu:

Máčíme ho 24 hodin, pak vaříme na mírném zdroji tepla, asi 30 minut.

Pokud se tygří ořech nechá pár dní naložený v láku, ve kterém se před tím vařil nebo namáčel, začne fermentovat, tedy kvasit. Lák se během několika dnů přemění na sladkou, hustou, slizovitou hmotu, z níž je výrazně cítit alkohol. Naložený tygří ořech vydrží i několik měsíců. Fermentovaný ořech rybám opravdu chutná. Fermentace se dá uspíšit přidáním cukru do vody.

Při vnadění partiklem je tygří ořech vhodný využívat s dalšími návnadami, jako jsou pšenice, kukuřice, hrách, či konopí.

Nakládaný tygří ořech se skvěle hodí do PVA punčochy…

Lze si koupit i hotový, nakládaný „tygřák“. Existuje několik variant, například tygří ořech naložený v talinu, fermentovaný černý ořech a další. Ty se již dále neupravují a jsou připravené ihned k použití hlavně jako nástraha.

TIP: Vodu na vaření tygřích ořechů používejte nejlépe nechlorovanou. Pokud při vaření nasypete do vody nějakou příchuť, rozhodně tím zvýšíte pravděpodobnost, že ryby zaujme. Skvělé je chilli koření, také vanilka, zázvor, perníkové koření….

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!