Rybářský rozcestník

Sumeček černý (Ameiurus melas)

Poměrně nedávno objevený rybka v našich vodách. Žije všude tam, kde se daří i sumečkovi americkému. Zvládá i vodu s omezeným množstvím kyslíku. Ve své domovině dorůstá délka až 70 cm o váze ke 4 kg. U nás jsou tyto ryby zatím podstatně menší, ale je velká pravděpodobnost, že by se v budoucnu mohl v našich vodách objevovat ve větším množství.

doba hájení Není stanovena
zákonná míra Nemá
Sumeček černý (Ameiurus melas) - detail
SumečekSumeček

Název latinsky

Ameiurus melas

Jiný název

Black bullhead

Rozpoznávací znaky

Tento sumeček je velmi podobný sumečku americkému. Je stejně stavěný, má také protáhlé tělo bez šupin a kolem úst 8 vousků. Liší se od něj chybějícím ozubením prvního paprsku prsní ploutve, vyšším počtem žaberních tyčinek, má jich 15- až 18, zato sumeček americký jen 11 až 14. Má také blány mezi paprsky ocasní a řitní ploutve, které jsou tmavší, než u sumečka amerického. Nejlépe se pak ale pozná, že není mramorovaný, jako sumeček americký, boky má totiž zbarvené do šedo-černa, až černo-zelena, ale bez mramorování. Pupek má pak více zabarven do žluta. Liší se také světlým, někdy až špinavo-bílým pruhem na začátku báze ocasní ploutve, to je velmi dobře rozpoznatelný markant od sumečka amerického a světlou linkou táhnoucí se podél celého těla.

Výskyt

Jeho výskyt byl poprvé v ČR potvrzen teprve nedávno, v roce 2003! Do ČR se pravděpodobně dostal s násadou kapra. Jinak obývá podobný typ lokalit, jako sumeček americký.

Obecně

Tento druh sumečka je nejaktivnější v noci. Živí se malými rybkami, bezobratlými, ale i rostlinami.

Ve své domovině, tedy Severní Americe, dorůstá do délky 70 cm s váho do 4 kg, ale u nás se zatím objevili jen podstatně menší ryby. Dožívá se až 10 let.

Vytírá se v páru, rodiče jsou velmi starostliví, protože jikrnačka před vytřením vyhloubí hnízdo, mlíčňák pak zase své jikry hlídá, dokud se nevylíhne plůdek.

Způsob lovu

Pokud na něj narazíte, můžete ho chytnou stejně, jako sumečka amerického jak na položenou, tak na plavanou s návnadou u dna, tak při jemnějším vláčení. Nejčastěji jistě zabere na žížalky a červy.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!