Rybářský rozcestník

Smažené kostky houskového knedlíku – úspěšná rybářská nástraha našich dědů

Především kapři, ale i například jelci tloušti, si rádi pochutnají na houskovém knedlíku. Ovšem aby dobře držel na háčku, nebo i na přívěsu pod háčkem, je lepší kostičky knedlíku zprudka orestovat na troše oleje, pak na háčku vydrží pěkně dlouho, tedy pokud ho po chvíli nenasaje nějaký ten kapr či jiná kaprovitá ryba.

kostičkykostičkykostičkykostičkykostičkykostičkykostičkykostičky

Kostičky opečeného houskového knedlíku patří do nástrah téměř zapomenutých, přitom naši dědové tuto nástrahu používali často a s velkou oblibou. Pokud se totiž starší knedlík nakrájí na kostičky a opeče na troše oleje, zpevní se a ve vodě vydrží poměrně dlouho a to nejen ve stojaté, ale také i v té proudné.

A co si nejčastěji houskový knedlík ve vodě vezme? Především kapři, ale i další kaprovité ryby jako například jelci tloušti či jeseni, menší sousta i cejni či plotice. Díky světlé barvě je tato nástraha ve vodě dobře vidět, lehce se do ní zapichuje háček a přitom na háčku dobře drží. Opečený houskový knedlík má smysl také nastražit na přívěs háčku, tedy pod něj, stejně jako boilies. Větší kostka knedlíku zavěšená na přívěsu háčku může nalákat i trofejního kapra.

TIP: Opečený houskový knedlík se dá i krátce dipovat či obalit do obalovací pasty či těsta.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Vodní plocha Písková Lhota u Poděbrad (rybářský revír 411 983) očima Rybářského rozcestníku

Nedávno jsem měl možnost strávit několik dní na pískovně u Poděbrad, kam mě pozval předseda SÚS Dušan Hýbner. Uskutečnili se tam totiž rybářské závody, konkrétně klání „O pohár předsedy Středočeského územního svazu“. Po samotných závodech jsem měl pak možnost čtyři dny zůstat v tomto krásném prostředí a také si zachytat. Hned první den jsem zažil setkání nejen s pěkným kaprem, ale především s úžasným jeseterem měřícím více jak 1 metr. A to jsem netušil, že si během mého pobytu, na této vodní ploše, vytáhnu ještě další dva metrové jesetery.