Rybářský rozcestník

Sasanka hajní – Anemone nemorosa

Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.

sasankasasankahlízenka

Název latinsky

Anemone nemorosa

Jiný název

slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava

Rozpoznávací znaky

Květní lodyha je jednoduchá se 3 řapíkatými, růžicovitě rozloženými listy. Květy 2cm - 4 cm se 6 až 12 okvětními plátky, které jsou bílé, vzácně světle modré. Uvnitř květu žluté tyčinky a pýřité pestíky. Plod je nažka veliká až 5 mm. Doba květu březen-květen.

Výskyt

Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích a hájích, na březích vodních toků, často tvoří souvislý porost. Daří se jí na humózních, vlhkých, kyprých půdách v lesích, hájích s dostatkem světla.

Obecně

U nás hojný druh. Tvoří rozsáhlé porosty. Vyskytuje se na čerstvých, vlhkých, kyprých a hlavně humózních půdách. Na sasance parazituje houba hlízenka sasanková – Dumontinia tuberosa.

V lidovém léčitelství se kdysi používala k léčení revmatismu. Lidové názvy jsou třeba slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Atraktory ve spreji – šikovná pomůcka zkušeného rybáře

Atraktory jsou určeny výhradně pro zatraktivnění nástrah a návnad jak pro lov kaprovitých ryb, tak i pro lov dravců. Prodávají se v různých variantách, ale velmi oblíbené, hlavně u zkušených rybářů, jsou ve formě sprejů.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Metlička na míchání zakrmovacích směsí

Metlička na promíchání zakrmovacích směsí v kombinaci s bateriovou vrtačkou nám usnadní důkladné spojení všech vnadících složek. Jde o skvělého pomocníka. Právě správné promíchání zakrmovací směsi nám může pomoci k pěkným úlovkům.