Rybářský rozcestník

Propadová montáž s amortizérem (lov s anglickým splávkem)

Lov na propad patří mezi základní způsoby lovu s odhozovým prutem. Udici je možno snadno a velmi účelně vylepšit vkomponováním amortizéru. Pojďme se tedy podívat, jak na to a řekneme si, k čemu je to dobré.

  • dva menší obratlíky
  • amortizér o síle 1 až 1,6 mm (ideální barva amortizéru je černá nebo šedivá)
  • vlasec pro drobnější ryby do průměru 0,10 mm, na větší ryby a forpas pak tak o síle 0,10 až 0,14 mm
  • bročky
  • „TÉČKO“ – t-adaptér
  • anglický splávek
  • klasická propadová udice, (tak nazýváme udici s napevno uchyceným angličákem)

Budeme potřebovat dva menší obratlíky a amortizér o síle 1 až 1,6 mm. Ideální barva amortizéru je černá nebo šedivá, ale pokud takovou nemáte, nezoufejte. Dají se použít i ostatní barevné varianty amortizérů, jen na hodně mělkých a čistých vodách může žlutá čí jiná výrazná barva plašit opatrné ryby. Sílu amortizéru volíme podle velikosti ryb a síly vlasce, na který chceme chytat. Pro drobnější ryby a vlasec do průměru 0,10 mm to bude amortizér s průměrem 1 mm. Na větší ryby a forpas o síle 0,10 až 0,14 mm zvolíme amortizér o síle 1,2 mm a na lov velkých bojovných ryb na silné návazconé vlasce použijeme amortizér o průměru 1,6 mm. Zvolený amortizér přivážeme mezi obratlíky, aby výsledná délka byla 20 cm. Osobně používám tři obyčejné uzlíky. Při dotahování amortizér navlhčím, aby se materiál nepoškodil a amortizér nepraskal.

Pro chytání použijeme klasickou propadovou udici, (tak nazývám udici s napevno uchyceným angličákem), která může být podle lokality zatížena samotným obratlíkem u návazce (na stojatých vodách) nebo i několika většími broky na vodách pomalu tekoucích. Podle vzdálenosti, ve které chceme chytat a síly větru, vybereme angličák a připevníme jej na téčko. Vyměříme si hloubku. A až nyní připevníme amortizér na udici. Amortizér se přivazuje kousek pod splávek tak, aby se jej anténka angličáku při sklopení podél vlasce nedotýkala. Necháme si malou rezervu na uzlík a vlasec v tomto místě přestřihneme. Pak klasickým obratlíkovým uzlíkem připevníme amotizér a udici máme hotovou.

Proč montáž s amortizérem?

A k čemu je toto vylepšení dobré? V první řadě dovoluje použít výrazně tenčí vlasce při lovu na odhoz. Nemusíte se bát proseknout pytel i s vlascem o průměru 0,08 mm. A pokud to je potřeba, dá se s trochou opatrnosti lovit i na vlasce s průměrem 0,06 mm, což bez použití amortizéru není možné. Amortizér perfektně odpruží první výpad ryby, který bývá při zdolávání kritický. Udržuje v průběhu zdolávání pěkně napnutý vlasec, ale přiměřenou silou, ryby se pak mnohem méně vyřezávají a nepadají. Amortizér oceníte i při lovu na velké vzdálenosti s tvrdšími pruty, které nejsou dost citlivé pro lov se slabšími návazcovými vlasci. Překvapivě se udice s amortizérem chová úplně stejně jako normální propadová udice. Amortizér se při nahazování nemotá a ani jinak na udici nepřekáží. Jediné, co vás může překvapit, je trochu jiné chování prutu a udice při zdolávání. Tah je mnohem plynulejší a často se u nohou oběví ryba mnohem větší než jsme podle tahu očekávali.

Zdroj: www.mivardi.cz/clanky/plavana/lov-na-odhoz/propadova-udice-s-amortizerem

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!