Rybářský rozcestník

Mřenka mramorovaná (Barbatula barbatula)

Žije v potocích a říčkách parmového pásma, setkáváme se v ní i v průtočných rybnících. Je oblíbenou potravou dravců. Jinak je dnes bez hospodářského významu a je poměrně vzácná.

doba hájení Není stanovena
zákonná míra Nemá
Mřenkabarbatula_barbatula_ff7123-2

Název latinsky

Barbatula barbatula

Jiný název

Schmerle, Stone loach, Slíž severný, Loche franche, Golec

Rozpoznávací znaky

Mřenka mramorovaná má protáhlé, válcovité tělo se zploštelou hlavou, ústy postavenými ve spodní části hlavy, má 6 vousků. Oko umístěné v horní části hlavy, pod okem nemá žádné trny, čímž se liší do piskoře, sekavčíka i sekavce. Šupiny má malé, hodně zarostlé. Mřenky žijící v čisté vodě mají boky těla zbarvené do šedozeleného mramorování, mřenky žijící v bahnitém, kalném prostředí jsou zbarveny do tmavo-šeda bez znatelnějšího mramorování. Podobá se sekavcům, kteří však mají ze stran hlavu zploštělou.

Výskyt

Libuje si v chladnější, proudivé a čisté vodě. Žije především v menších tocích, všude tam, kde žijí i jelec tloušť a hrouzek obecný. Má ráda kamenité a pískové dno, kde je ale nízký sloupec vody, max 10 cm. Dá se najít i ve stokách a odtocích rybníků.

Obecně

Většinu dne mřenka tráví schovaná v mezerách mezi kameny. Je špatným plavcem, díky jejímu malému plynovému měchýři. Proto se pohybuje pouze na dně toku. V případě, že kyslík ve vodě klesne pod minimální množství, umí využít dýchání pomocí střev a tak se zachránit. Potravu sbírá pomocí vousků. Žije konzumováním různých larev, kukel …

Dorůstá do průměrné délky 13 cm, ale byly objeveny i kusy velké přes 20 cm. Žije maximílně 7 let.

Vytírá se v párech na hladině, jikry se pak usazují v řasách narostlých na kamenech. V minulém a hlavně předminulém století byla velmi olíbenou rybou. Zpracovávala se na moučku, která se používala jako koření do polévek, nebo i jako lék.

Kuchyňské využití mřenek:

I když je to velmi malá rybka, dorůstající v průměru sotva 13 cm, má velmi jemné, bílé maso. To znali již naši předkové, kteří mřenky zvlášť připravovali. Známe „grundle“ byly celé mřenky obalené v mouce, pokmínované a pečené na sádle. Později však mřenky nahradili hlavně hrouzci.

Způsob lovu

Loví se na jemnou plavanou a položenou, například na patentky, larvy vodního hmyzu, bílé červy. Nástraha by měla být položená na dně, nebo těsně nadednem. také mřenka může uvíznout v síti při čeřínkování.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!