Rybářský rozcestník

Montáž na chytání dravců pomocí tyrolského dřívka

Při vláčení po dně je skvělá pomůcka, proti přílišnému váznutí, tzv. tyrolské dřívko, což je umělohmotná trubička na jednom konci s očkem a na druhém opatřená závažím. Táhne se, spolu s nástrahou, po dně a víří sedimenty dna, což často dravce může přesvědčit k útoku.

Tyrolskénastrazeni-rybky
  1. vláčecí prut s vhodným navijákem a vlascem s malou rozpínavostí (25 až 30 mm)
  2. tyrolské dřívko 15 až 60 g, velikost volíme podle zvolené nástrahy, hloubky lovného místa a síly proudu
  3. anti-tangle boom, jinak průjezd ve tvaru „T“ nebo lidově hokejka s obratlíkem a karabinkou
  4. lankový návazec s obratlíkem dlouhý asi 60 cm, na štiky a sumce, jemný návazec z vlasce na okouny a candáty na konci s jendoháčkem nebo dvojháčkem velikosti přiměřený k nástraze
  5. rybka nastražená prošitím, nebo za nosní dírku pomocí dvojháčku nebo jednoháčku, v ústech by měla mít polystyren nebo korek
Tyrolské dřívko

Tyrolské dřívko

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru navlékneme anti-tangle boom, pak korálek nebo gumovou kuličku jako stoper a obratlík s karabinkou, ten navážeme napevno. Při chytání pak na „T“ průjezd připneme tyrolské dřívko, to volíme o váze podle hloubky dna a případně podle síly proudu. Návazce používáme dva druhy, pro jemnější chytání připravené z vlasce, pro chytání štik a sumců z ocelového lanka nebo pletené šňůry vyztužené ocelovým lankem. Háčky používáme také dvojího typu, buď dvojháčky, nebo jednoháčky, které umisťujeme buď přes ústní dutinu a nosní dírku, nebo rybky prošíváme s dvojháčkem umístěným v ocasní části. Aby nástraha dobře ve vodě pracovala, rybku musíme naplnit korkem nebo polystyrénem. Také lze rybku pomocí injekční stříkačky naplnit vzduchem, to také dobře funguje!

Detail nastražení rybky:

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení

Velikost rybek volíme podle cílové ryby, kterou chceme chytnout. Na okouny a candáty použijeme vlasec, na štiky a sumce pak kovové lanko. Rybku buď prošíváme pomocí jehly, jedno nebo dvojháček umisťujeme do ocasu nástražní rybky nebo přes ústa za nosní otvor. Do úst nástražní rybky vkládáme korek nebo polystyren, případně ji můžeme nafouknout vzduchem pomocí injekční stříkačky.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.